[FOTO] Na Korzu otvorena izložba „Partizanke“ u povodu Dana žena

Autor: Marina Pauletić 07.03.2025

izlozba_partizanke_postamenti_korzo_2025__11_

Tijekom Narodnooslobodilačke borbe na području tadašnje Jugoslavije, od srpnja 1941. do svibnja 1945. godine, u redovima Narodnooslobodilačke vojske i partizanskih odreda Jugoslavije borilo se preko 100.000 žena, od kojih je oko 25.000 poginulo.

Rijeka – Na postamentima na riječkom Korzu ispred Gradske vijećnice postavljena je izložba „Partizanke“ koju u povodu Dana žena, u godini u kojoj se obilježava 80. obljetnica oslobođenja od fašizma, zajednički organiziraju Udruga antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke i Fotoklub Rijeka.

Ova izložba prigoda je da se građani i građanke Rijeke s poštovanjem prisjete svojih majki, baka i prabaka, strina i teta koje su prije 80 i više godina hrabro stale na stranu antifašizma i izabrale borbu za slobodu. Mnoge od njih borile su se s puškama u rukama sudjelovale u oslobodilačkim ofanzivama na ratištima diljem tadašnje države. Hrabro su širile glas o vrijednostima i važnosti antifašističke borbe i na različite načine djelovale kroz pokret otpora protiv fašizma.

Mnoge su bile partizanke, mnoge su građanskom hrabrošću pomagale partizankama i partizanima izlažući opasnosti vlastiti život – njegovale ranjene, donosile hranu na ratišta, prenosile tajne poruke, pružale utočišta. Sve su one povijesni simbol snage koju utjelovljuju žene. Ravnopravne, snažne, mudre.

izlozba_partizanke_postamenti_korzo_2025__7_

Vojko Obersnel, predsjednik Udruge antifašista i antifašističkih boraca grada Rijeke podsjetio ja na činjenicu kako je Splićanka Vjera Andrijić (101), posljednja živuća partizanka iz bitaka na Sutjesci i Neretvi, DORH nedavno pozvao na razgovor, a njeno ispitivanje najavio je glavni državni odvjetnik Ivan Turudić i to vezano uz saznanja o ubojstvu fratara u Širokom Brijegu 1945.


Tijekom Narodnooslobodilačke borbe na području tadašnje Jugoslavije, od srpnja 1941. do svibnja 1945. godine, u redovima Narodnooslobodilačke vojske i partizanskih odreda Jugoslavije borilo se preko 100.000 žena, od kojih je oko 25.000 poginulo. Od oko 40.000 žena, koliko je ranjeno tijekom rata, preko 3.000 su se nosile s teškim invaliditetima do kraja života. Narodnim heroinama proglašena je 91 žena, a njih 3.344 dobilo je „Partizansku spomenicu 1941.“ koja se dodjeljivala prvoborcima i prvoborkinjama.

Te naše majke, bake i prabake povijesni su simbol snage koju utjelovljuju žene. Ravnopravne, snažne, mudre, ove su žene imale velika srca u kojima je kucala želja za slobodom. Ova je izložba posvećena sjećanju na njih. Osim sjećanja na sve žene antifašističke povijesti duge 80 godina, izložba apelira na mlađe generacije i poziva na razumijevanje povijesti i poštovanje. Poziva i na iskru slobode po kojoj živimo i čuvamo suvremeni antifašizam i po kojoj je on jedina ispravna mogućnost naše budućnosti. Obesnel je kazao kako je ova izložba uvod u čitav niz događanja kojima će se obilježiti 80. obljetnica oslobođenja od fašizma.


Sandra Krpan, zamjenica gradonačelnika Rijeke je kazala kako ove godine cijela Europa obilježava 80. obljetnicu oslobođenja od fašizma, najmračnije ideologije koja je poharala svijet i odnijela milijune života. U tom globalnom sukobu, žene su igrale presudnu ulogu – ne samo kao majke, supruge i sestre već i kao borci na prvoj liniji, kao organizatorice otpora, kao snaga koja je hrabro koračala kroz ratne strahote, svjesna da se sloboda ne poklanja, nego ju se mora izboriti.

izlozba_partizanke_postamenti_korzo_2025__3_

“Sestre, majke, bake, prabake i tete, žene čija lica gledamo na ovim fotografijama, nisu samo uspomene na prošlost – one su simboli nepokolebljivog duha koji je oblikovao društvo u kojem danas živimo. Njihovom hrabrošću i odlučnošću, više od 100.000 žena sudjelovalo je u Narodnooslobodilačkoj borbi, mnoge od njih dale su svoje živote ili ostale trajno obilježene ranama rata. Njihova žrtva bila je temelj na kojem su izgrađene vrijednosti modernog društva – jednakost, solidarnost, sloboda.

Ova izložba nije samo prilika za sjećanje, već i poziv na razmišljanje. Danas, 80 godina nakon pobjede nad fašizmom, moramo se zapitati – činimo li dovoljno da čuvamo i njegujemo antifašističke vrijednosti? Povijest nas uči da je sloboda krhka i da je potrebno svakodnevno je braniti – znanjem, sviješću i djelovanjem. Posebice u društvu u kojem danas živimo”, kazala je Krpan te zahvalila Udruzi antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke, Fotoklubu Rijeka, Savezu antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, Muzeju antifašizma i Muzeju Grada Rijeke i svim građankama i građanima Rijeke koji su otvorili svoje obiteljske albume i ustupili fotografije i priče svojih hrabrih predaka, jer “upravo to ovu izložbu čini velikom, važnom i emotivno snažnom”.

pocket icon

Na Korzu otvorena izložba „Partizanke“ u povodu Dana žena

Više sa portala torpedo.media ...