Na sušačkom lokalitetu KBC-a Rijeka postavljena Komunikacijska ploča

Autor: Marina Pauletić 06.12.2024

komunikacijska_ploca_kbc_

Projekt je realiziran u okviru aktivnosti Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka.

Rijeka – Ispred glavne zgrade novog bolničkog kompleksa KBC-a Rijeka na Sušaku danas je javnosti predstavljena novopostavljena Komunikacijska ploča.

Riječ je o jednom od ključnih alata potpomognute komunikacije koji se koriste kako bi osobama s invaliditetom omogućili jasniju i jednostavniju interakciju s okolinom. Ploče funkcioniraju na principu vizualnih simbola – piktograma – koji korisnicima omogućuju izražavanje osnovnih potreba, emocija ili zahtjeva na način koji je jasan svima, uključujući i one koji nemaju prethodno iskustvo s ovakvim alatima.

Projekt je realiziran u okviru aktivnosti Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka uz partnersku podršku Kliničkog bolničkog centra Rijeka, a događaju ispred zgrade bolničkog kompleksa „Žena i dijete“ prisustvovali su prof. dr. sc. Renata Dobrila-Dintinjana, dr. med., pomoćnica ravnatelja KBC-a Rijeka za kvalitetu, Lidija Penko, predsjednica Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka, prof. dr. sc. Goran Palčevski dr. med., zamjenik riječkog gradonačelnika i predstavnici Ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom – podružnica Rijeka.

„Uvođenje alata potpomognute komunikacije u našu bolnicu nastavak je uvođenja inkluzivnih alata u bolnički sustav. Suradnjom Udruge i KBC-a Rijeka još za vrijeme pandemije Covid-19 bolesti pokrenut je Projekt Bolničke putovnice za osobe s autizmom koji je bitno olakšao osobama s autizmom i njihovim obiteljima kretanje kroz sustav korištenja zdravstvenih usluga, osnažio svijest zdravstvenih radnika o potrebi primjerenije komunikacije te postavio temelje za izgradnju inkluzivnog zdravstvenog sustava u Hrvatskoj. Postavljanje ove komunikacijske ploče u sklopu projekta Komunikacijski most dio je sveobuhvatnog pristupa komunikaciji i dostupnosti zdravstvene zaštite u KBC-u Rijeka. Ponosni smo što možemo pružiti okruženje koje inkluzivni pristup smatra pravilom, a ne iznimkom, čime se poboljšava kvaliteta života korisnika naših usluga“, naglasila je prof. dr. sc. Renata Dobrila-Dintinjana dr. med.

„Važnost ovog projekta nije samo u praktičnoj funkciji komunikacijske ploče. Ova ploča simbol je posvećenosti zajednice stvaranju prostora u kojem se svi građani osjećaju dobrodošlo i podržano. Osim toga, projekt ima edukativnu vrijednost – kroz korištenje i vidljivost ovih alata podiže se svijest o važnosti potpomognute komunikacije te se potiče osviještenost i razumijevanje u širem društvenom kontekstu“, naglasila je Lidija Penko.

Rukovanje komunikacijskom pločom je vrlo jednostavno; simboli na pločama pažljivo su odabrani kako bi pokrili širok spektar situacija. Doticanjem simbola korisnici mogu iskazati osnovne potrebe („gladan, žedan molim pomoć“ i sl.) ili iskazati svoje emocije. Ploče su namijenjene ne samo djeci s teškoćama u razvoju ili osobama s invaliditetom, već i svima koji se mogu naći u situaciji gdje je verbalna komunikacija otežana – primjerice, zbog stresa, jezične barijere ili zdravstvenog stanja. Ovako jednostavan, ali učinkovit alat omogućuje korisnicima da se osjećaju sigurnije i shvaćeno u situacijama koje mogu biti stresne, poput dolaska u bolnicu.

Na kraju, prof. dr. sc. Renata Dobrila-Dintinjana, dr. med. se zahvalila Zakladi ICF koja je financijski podržala projekt, Udruzi i svima koji su sudjelovali u ovom projektu i naglasila da samo udruženim radom udruga, zaklada i javnih institucija može doći do osvješćivanja šire društvene zajednice i implementacije pozitivnih projekata u lokalnu zajednicu.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...