Nebojša Zelič s kandidatima za zamjenike najavio zelene politike

Autor: Marina Pauletić 22.04.2025

zelic_paleka_stankovic

Klimatske promjene kojima svjedočimo zahtijevaju prilagodbu infrastrukture, Rijeka mora dobiti sustav obrane od bujičnih poplava, planovi postoje no njihovoj provedbi se nije pristupalo, pa niti načelno, kaže Zelič.

Rijeka - Zdrav, ekološki osviješten i održiv razvoj grada s puno više zelenila i projektima koji Rijeku oblikuju u energetski i ekološki odgovornu sredinu, bili su središnja tema u Možemo! na prvoj tematskoj konferenciji o izbornom programu.

- Dan planeta Zemlje nosi simboliku održivog razvoja, a Rijeka može biti grad koji razumije svoju odgovornu ulogu u zaštiti okoliša, korištenju obnovljivih izvora energije i uređenju prostora za veću kvalitetu života i čuvanje zdravlja građana - sažeo je Nebojša Zelič, kandidat za gradonačelnika Rijeke, prvu od tri osnovne tematske cjeline izbornog programa Možemo za nadolazeće lokalne izbore.

Rijeka stagnira u zelenim politikama: ni stari projekti nisu provedeni, a novih nema na vidiku

Zelič je na početku podsjetio da u kontekstu zelenih politika i ekologije, Grad Rijeka pod dosadašnjim vodstvom nije uspio realizirati ni već pripremljene naslijeđene projekte, a kamoli osmisliti nove.

- U travnju 2021. započela je podjela individualnih spremnika za otpad i tada je najavljeno da će se do početka 2023. spremnici podijeliti u sva 34 riječka mjesna odbora. U ožujku 2025. čitamo u medijima da je sustav uveden tek u 12 mjesnih odbora. Tim tempom će nam trebati još osam godina da građani dobiju spremnike u preostalim dijelovima Rijeke. Ovo bi mogao biti projekt s rekordnim kašnjenjem od dvanaest godina. Isto tako, nova sortirnica je izgrađena 2022. i tada je dobila uporabnu dozvolu, ali započela je s radom čak dvije godine kasnije, tek u studenom 2024., jer je Filipović raspisivao pa poništavao natječaje za upravljanje i između svake aktivnosti puštao da prolaze mjeseci i mjeseci praznog hoda, naveo je Zelič.

Slična dinamika je i kod jednog od većih postojećih infrastrukturnih projekata poboljšanja vodno-komunalne infrastrukture Aglomeracija Rijeka gdje su još sredinom 2018. potpisani ugovori o realizaciji tog projekta te je tada najavljeno da će projekt trajati pet i pol godina, počevši od 2019.

- Dakle 2023. je trebao biti završen, a nije ni 2025., u debelom je kašnjenju od dvije godine i Rijeka je raskopana na svakom koraku, a Filipović je ponosan jer živimo na gradilištu. Samo primjera radi, kada su u sklopu ovog projekta započela kopanja u Adamićevoj, u siječnju 2024., a to je već bilo kašnjenje u projektu od godinu i pol dana, najavljeno je da će ti radovi trajati do listopada. Sedam mjeseci kasnije, u travnju 2025. radovi u Adamićevoj još nisu gotovi. Koliko kasne na drugim dionicama, manje prometno izloženima poput Pulca, bolje da i ne znamo – naveo je Zelič.

Kašnjenja, odustajanje i problemi s izvođačima obilježili su i izgradnju pročišćivača otpadnih voda na Delti, a tek će se vidjeti kakve će probleme građanima donijeti njegovo puštanje u rad. Primjeri takvog sustava u gradu s velikom količinom oborina i upitnom razdvojenošću oborinskih i crnih voda kod zgrada teško je pronaći. Iskustva ostalih projekata poput sortirnice i Marišćine pozivaju na oprez, kojega dosadašnja vlast nije pokazivala.

- Klimatske promjene kojima svjedočimo zahtijevaju prilagodbu infrastrukture, Rijeka mora dobiti sustav obrane od bujičnih poplava, planovi postoje no njihovoj provedbi se nije pristupalo, pa niti načelno. Sadašnja oborinska odvodnja nije i ne može biti projektirana da primi tolike količine vode, a to joj nije ni namjena, osobito ne u gradu ove konfiguracije. Parkovi, barijere i odvodi moraju biti projektirani kako bi preusmjerili bujice i mogli primiti velike količine vode. Moramo odmah početi na tome raditi.

Čuvanje okoliša i pokretanje ekoloških projekata

Iz Možemo! su naveli da uz dobro osmišljene projekte i namjensko korištenje fondova Europske unije i drugih izvora financiranja, Rijeka može postati ugodnije mjesto za život i uzor drugim gradovima u prelasku na čiste energije kojima se čuva okoliš i otvaraju nova radna mjesta. Tumače da zelene industrije i kružna ekonomija predstavljaju proizvodnju i potrošnju koje uključuju dijeljenje, posudbu, ponovno korištenje, popravljanje, obnavljanje i reciklažu postojećih proizvoda i materijala.

- Financijski ćemo poduprijeti startupove i postojeće tvrtke koje se bave ovakvom kružnom ekonomijom, zelenim tehnologijama, poput prerade i ponovne upotrebe otpada, razvoja pametnih tehnologija i biotehnologija te digitalnih rješenja za gradove. Time će se otvarati i nova radna mjesta, navela je Hana Paleka, kandidatkinja za zamjenicu gradonačelnika.

- Možda zvuči komplicirano, ali samo zato što ove teme, pa tako i izrazi, nisu u fokusu većine političkih stranaka i kandidata. Ali ovo jesu teme budućnosti razvoja gradova. U mnogim europskim sredinama dio su glavnih gradskih politika, kaže Paleka.

U kontekstu zelenih politika Paleka je najavila da Možemo! planira uvesti zone niske emisije CO2 i štetnih plinova, odnosno područja ograničenog prometa u gradu, izgraditi više terminala za najam električnih bicikala i romobila, te pokrenuti program sufinanciranja nabavke električnih bicikala za građane.

- Uspostavit ćemo i sustav nabave lokalno uzgojene hrane za vrtiće i škole, poticati lokalnu eko poljoprivredu subvencioniranjem najma štandova takvim uzgajivačima. Istovremeno ćemo omogućiti bolje radne uvjete svim prodavačicama i prodavačima na gradskoj tržnici te ih kontinuirano poboljšavati, a u suradnji s civilnim sektorom, stvorit ćemo mrežu doniranja neprodane hrane socijalnim samoposlugama i javnim kuhinjama – objasnila je Paleka i dodala:

- Solarne panele postavit ćemo na gradske objekte, a građanima ćemo sufinancirati nabavu solarnih panela za zgrade i obiteljske kuće jer želimo da Rijeka koristi obnovljive izvore energije. Nastavit ćemo i s energetskom obnovom gradskih objekata, kako bi smanjili troškove korisnika i potrebu za energentima te ispitati mogućnost zamjene sustava centralnog grijanja u zgradama - lokalnim podstanicama na način koji bi omogućio korištenje ekološki i financijski dugoročno isplativijih dizalica topline.

Nove garaže, biciklističke staze, urbani vrtovi i vezovi za građanske brodice u Riječkoj luci

Kvaliteta života u gradu između ostalog podrazumijeva i mogućnost lakog kretanja gradom, te čist i uređen grad s ugodnim zelenim oazama, smatraju u Možemo! i dodaju da su javni prostori koji su dostupni građanima izuzetno važni te se zato postojeći prostori moraju pažljivo čuvati, a novi prostori pametno planirati. Kandidat za zamjenika gradonačelnika, Renato Stanković, najavio je stoga ponovno osnivanje Odjela za urbanizam.

- Sagledavat ćemo razvoj Rijeke uzimajući u obzir kontekst čitave Urbane aglomeracije Rijeka, a osim konzultacija sa stručnjacima, napokon ćemo omogućiti i široj javnosti da se uključi već na početku procesa urbanističkog planiranja. Hitno moramo rješavati probleme s parkingom u Rijeci, stoga je pred nama projektiranje i izgradnja novih kvartovskih garaža na Podpinjolu i Krimeji, zatim Kozali i Vežici, za što smo kroz rad u Gradskom vijeću već osigurali pripremu dokumentacije, a potom i na Belvederu i Rastočinama. Sanirat ćemo i problematične prometnice u gradu i urediti kritična raskrižja. Naš program uključuje i konačno uređenje biciklističkih staza od centra do Preluka, razvoj pješačkih zona u širem centru grada te uređenje zanemarenih kutaka ovog grada. Vrijeme je i da se očiste pročelja riječkih zgrada i objekata od grafita, a istovremeno ćemo pokrenuti program izrade umjetničkih murala na mjestima gdje je to prikladno - najavio je Stanković te dodao da će šetnice, trgove i gradske prolaze oplemeniti zelenilom i raznovrsnom urbanom opremom, uključujući i koševe za otpad kućnih ljubimaca, kako bi se građani napokon osjećali ugodno u svom gradu.

- Ključno je pokrenuti projekt uređenja parka na sjevernoj Delti, čime su se već bavili renomirani hrvatski arhitekti te bolje povezati postojeće pješačke površine uz Rječinu i Mrtvi kanal s postojećim putevima uz kanjon Rječine, kako bi isti bili uređeniji, sigurniji i pristupačniji. Zelena područja na Pulcu, Velom vrhu, Svetom križu, Svetoj Katarini, Preluku i Martinšćici treba dodatno oplemeniti i opremiti rekreacijskom i drugom korisnom opremom - naglasio je Stanković.

Posebno je istaknut i prijedlog uređenja zelenih vrtova na trenutno neiskorištenim vertikalnim betonskim površinama, te uređenja urbanih vrtova u kvartovima, pogotovo kako bi se građanima s niskim primanjima i umirovljenicima omogućila veća autonomija pri nabavi hrane. Stanković je još najavio da je u planu uređenje i opremanje gradskih plaža te osiguravanja većeg broja komunalnih vezova na području Rijeke.

- Svjesni smo da na području Rijeke većinu obalnog pojasa kontrolira Lučka uprava Rijeka, da na nekim drugim važnim lokacijama u gradu postoje različite nadležnosti, a da nas ponegdje čekaju i imovinsko-pravne prepreke. Zbog toga ćemo neumorno raditi na sklapanju partnerstava za bolju i uspješniju Rijeku, i napokon svi zajedno osloboditi Rijeku iz dugogodišnjih okova koji su sprječavali dovršetak tranzicije i suvremeni, održivi razvoj - zaključio je Stanković.

Zahvalili su se na kraju iz Možemo! svim građanima koji su u proteklih mjesec dana slali svoje programske prijedloge kojima je upotpunjen njihov program, te su pozvali sve da se s izbornim programom “Rijeka može!” upoznaju na službenoj mrežnoj stranici Mozemorijeka.hr, kao i da prate izvještaje medija s daljnjih predstavljanja pojedinih dijelova programa.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...