Obilježavanje Dana oslobođenja Rijeke od fašizma: polaganje vijenaca, sadnja stabla i predstavljanje informativne ploče u sklopu projekta „Riječke bitka“
Autor: Marina Pauletić 03.05.2025

Predstavljena prva informativna ploča u sklopu projekta „Riječka bitka“.
Rijeka – U sklopu obilježavanja 80. obljetnice oslobođenja Rijeke od fašizma, položeni su vijenci na spomen-obilježja, posađena stabla te predstavljena informativna ploče u sklopu projekta „Riječka bitka“.
U spomen na poginule borce Narodno oslobodilačke borbe, delegacije Grada Rijeke na čelu s gradonačelnikom Markom Filipovićem i Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke na čelu s predsjednikom Vojkom Obersnelom, položila je vijence na gradskim grobljima i spomen-obilježjima: Groblju Gornja Drenova, Spomeniku Lubanj, Partizanskom groblju na groblju Kozala, Spomeniku kod Spomen-kosturnice na Trsatu, kao i na samoj Spomen-kosturnici na Trsatu.
Uz pratnju Gradske glazbe Trsat, na Spomeniku oslobođenju na Delti, uz delegaciju Grada Rijeke i Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke, počast su odale i delegacija Primorsko-goranske županije na čelu sa zamjenikom župana Petrom Mamulom, predstavnici Policijske uprave primorsko-goranske, udruga proizašlih iz Domovinskog rata, kao i predstavnici političkih stranaka zastupljenih u Gradskom vijeću Grada Rijeke i Županijskoj skupštini PGŽ-a.
Delegaciju Grada Rijeke, osim gradonačelnika Filipovića, činili su i zamjenici gradonačelnika Sandra Krpan i Goran Palčevski, predsjednica Gradskog vijeća Ana Trošelj te pročelnici gradske uprave.
Također, u prigodi ove velike obljetnice, položeno je cvijeće na svim spomenicima i spomen-obilježjima palim borcima NOB-a na području grada Rijeke.
Predstavljena prva informativna ploča u sklopu projekta „Riječka bitka“
Nakon polaganja vijenaca, kod Spomenika oslobođenja predstavljena je i prva informativna ploča postavljena u sklopu projekta „Riječka bitka“, o čemu su govorili gradonačelnik Filipović, predsjednika Udruge antifašističkih boraca i antifašista Rijeke Obersnel te Danijel Frka i Dražen Kranjec iz Hrvatskog društva za vojnu povijest.
Projektom Riječka bitka obuhvaćeno je postavljanje informativnih ploča na pješačkim i planinarskim stazama u Rijeci i okolici, na lokacijama na kojima se odvijao veliki dio bitke za Rijeku. Projekt provodi Hrvatsko društvo za vojnu povijest u suradnji s Muzejom grada Rijeke i Gradom Rijeka, a s ciljem da se na autentičnim lokacijama trajno obilježi područje Riječke bitke, da se javnosti, prvenstveno mladima, pruže povijesno utemeljene informacije te da se Riječka bitka trajno memorira kao zalog današnje Rijeke.
„Ovim činom započinjemo trajno obilježavanje jednog od najznačajnijih, ali i najtežih poglavlja naše povijesti – Riječke bitke, koja se u proljeće 1945. godine vodila na ovim prostorima i predstavljala najveću bitku na ovom području, tijekom Drugog svjetskog rata. Ova bitka, u kojoj je sudjelovalo više desetaka tisuća vojnika i u kojoj su pale tisuće života, bila je presudna za oslobođenje Rijeke i cijele regije od nacističke okupacije. Nažalost, s protekom vremena, sjećanje na te događaje sve više blijedi. Upravo zato, projekt ‘Riječka bitka’ ima za cilj vratiti ovu važnu povijesnu epizodu u kolektivnu svijest našeg grada i regije, osobito među mladima, planinarima, biciklistima, sportašima, turistima i svim prolaznicima koji će ovuda prolaziti“, poručio je gradonačelnik Filipović.
Informativne ploče, opremljene suvremenim tehnologijama i digitalnim sadržajima, omogućit će svakome da na pristupačan i zanimljiv način saznaju više o ključnim mjestima, događajima i ljudima koji su obilježili ove prostore u danima borbe za slobodu.
„Na taj način ne samo da čuvamo uspomenu na žrtve i hrabrost naših prethodnika, već gradimo mostove prema budućnosti, promičući vrijednosti mira, tolerancije i zajedništva i svega ono što predstavlja antifašizam“, poslao je poruku gradonačelnik Filipović, zahvalivši svima koji su sudjelovali u osmišljavanju i realizaciji ovog projekta.
U prvom dijelu projekta, predviđa se postavljanje 12 informativnih ploča na autentičnim lokacijama, s konačnom idejom da se cijeli taj projekt proširi i u dijelu Hrvatske u kojem su odvijane operacije vezane uz Riječku bitku i Tršćansku operacije, od Crikvenice, Vinodola do Gorskog kotara, dijela Istre i Mošćeničke Drage pa do Ilirske Bistrice, Kopra i svih dijelova oslobođenih u tim danima.
U trajni spomen na obilježavanje 80. obljetnice oslobođenja Rijeke od fašizma posađeno deset stabala
Uz predstavljanje informativne ploče, gradonačelnik Rijeke Marko Filipović za zamjenicima Sandrom Krpan i Goranom Palčevskim te predsjednicom Gradskog vijeća Anom Trošelj, pored Spomenika oslobođenja na Delti, simbolično je posadio platanu, jedno od deset novih stabala posađenih u parku na Delti u trajni spomen na obilježavanje 80. obljetnice oslobođenja Rijeke od fašizma.
Uz stablo platane, posađeno je još devet stabala ukrasnih trešanja i šljiva. Podsjetimo, Grad Rijeka je prijavama na javne pozive Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost osigurao 385 tisuća eura bespovratnih sredstava za provedbu dva projekta ozelenjivanja našeg grada koji se već realiziraju. Realizacijom ovih projekata, ali kroz dodatni projekt koji se provodi suradnji s Turističkom zajednicom, sadi se ukupno oko 3500 stabala i grmova na različitim lokacijama Grad Rijeka registrira i kartira svako zasađeno stablo u međunarodnu podatkovnu platformu MapMyTree.
Povodom 80. godišnjice oslobođenja Rijeke u Drugom svjetskom ratu u suradnji Grada Rijeke i brojnih partnera pripremljen je bogat program, koji se nastavlja sve do 15. svibnja.