[U OKU KAMERE] Obilježavanje Dana sjećanja na Holokaust i sprječavanje zločina protiv čovječnosti

Autor: Nikola Cvjetović 26.01.2024

ZIDOVI_KOZALA-79052

Obilježavanje Dana sjećanja na Holokaust dio je projekta „Šafran“ koji OŠ Škurinje provodi već nekoliko godina, a cilj projekta je upoznavanje učenika s činjenicama o Holokaustu te općenito o opasnostima diskriminacije, predrasuda i netolerancije.

Rijeka - U organizaciji OŠ Škurinje na Židovskom groblju na Kozali održan je prigodan program povodom obilježavanja Dana sjećanja na Holokaust i sprječavanje zločina protiv čovječnosti.

Obilježavanje Dana sjećanja na Holokaust dio je projekta „Šafran“ koji OŠ Škurinje provodi već nekoliko godina, a cilj projekta je upoznavanje učenika s činjenicama o Holokaustu te općenito o opasnostima diskriminacije, predrasuda i netolerancije. Projekt provode u suradnji sa Židovskom općinom Rijeka.

U programu su sudjelovali učenici 8. razreda i pjevački zbor OŠ Škurinje, a obilježavanju su među ostalima prisustvovali i zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke Vojko Obersnel i Dinko Tamarut, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije.

ZIDOVI_KOZALA-46129

Dan sjećanja na Holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata. Ovaj se Dan u najvećem broju europskih zemalja, pa i u Hrvatskoj, obilježava 27. siječnja, na dan kada je 1945. godine Crvena armija oslobodila 7.500 preživjelih logoraša iz Auschwitza u Oświęcimu u Poljskoj.

Zamjenica Krpan istaknula je koliko je važno obilježavati ovaj Dan i odati počast nevinim žrtvama te je podcrtala važnost provedbe projekta „Šafran“ u OŠ Škurinje istaknuvši kako se radi o kvalitetnom projektu koji mlade ljude upoznaje s temom Holokausta i podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti.

ZIDOVI_KOZALA

„Drago mi je što je ova tema aktualna među mladima, drago mi je što shvaćate njenu važnost, ali i ozbiljnost. Prisjećanjem i razgovorom o holokaustu obogaćujemo svoje znanje o ovoj temi i podižemo svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti u društvu. Upravo zato, jedna od tema koja se obrađuje kroz predmet riječkog građanskog odgoja i obrazovanja, jest i tema Holokausta. Važno je da se o istini progovara i uči, važno je da djeca znaju povijesne činjenice i da se o tome govori u školskim klupama. Nažalost, što zbog zaborava, što zbog neznanja, što zbog političkih previranja, i danas često svjedočimo pojavljivanju iskrivljenih podataka, neistina i davno poraženih ideja. Bez obzira što svi znamo i poznajemo strahote rata, svjedoci smo novih ratova, netrpeljivosti naroda i prevelikog broja nevinih žrtava. Vi ste mladi, učite, svjesni ste života koji nas okružuje. Vrlo je važno da vaša svjesnost o svemu i znanje koje ste dobili, čine alat kojim se možete boriti protiv neistina. Nastavite biti aktivni, željni znanja, odgovorni i savjesni! Nastavite progovarati i zagovarati nenasilje i toleranciju, a mi ćemo vas, kao vaš Grad, kroz brojne programe u školama, ali i izvan njih, kroz izuzetno dobru suradnju sa Židovskom općinom Rijeka, uvijek u tome pratiti i, biti vaša potpora i partner. Zato što Rijeka ne tolerira nasilje, zato što Rijeka poštuje različitosti i, zato što ne smijemo dozvoliti da se Holokaust više ikada, igdje ponovi“, istaknula je zamjenica Krpan.

ZIDOVI_KOZALA-57601

Učiteljica povijesti iz OŠ Škurinje Nevenka Ilić objasnila je kako svaka generacija učenika osmih razreda njihove škole sudjeluje u ovom projektu već više od 10 godina. „Program traje od rujna do lipnja i naši učenici uče o brojnim temama, općenito o životu židovske zajednice u Europi, o pojavi antisemitizma, o svemu onome što je židovska zajednica dala zemljama u kojima su živjeli ili žive, a uče i o Holokaustu koji se dogodio za vrijeme Drugog svjetskog rata. Važno je da znaju povijesni i činjenični dio povijesti kako bi mogli bolje shvatiti kontekst vremena i zbivanja, ali o Holokaustu najviše uče kroz književnost, bilo da se radi o djelima koja su napisali preživjeli Židovi ili o knjigama vezanima za temu. Književnost pruža najbolji uvid u ono što su osobe preživjele, a učenici se naravno najviše mogu poistovjetiti s pričama djece, njihovih vršnjaka u to doba“, rekla je Ilić.

ZIDOVI_KOZALA-42971

Predsjednik Židovske općine Rijeka Ranko Špigl istaknuo je kako se ovaj međunarodni Dan obilježava 27. siječnja svake godine budući da je na taj datum oslobođen Auschwitz. „Samo u tom logoru nestalo je više od milijun ljudi stoga i u budućnosti trebamo nastaviti s obilježavanjem ovog Dana“, rekao je Špigl, dok je predsjednik UABA-e Vojko Obersnel istaknuo kako se Međunarodni dan sjećanja valja obilježavati u znak sjećanja na veliki broj žrtava čija je jedina krivica bila što se nekome nisu sviđali zbog svoje vjeroispovijesti i pripadanja određenom narodu. „I zato je važno da se sjećamo i podsjećamo, tim više što takve ideje nisu zauvijek zamrle, vidimo da svako toliko postoje pojedinci ili grupacije koje žele negirati ono što se događalo kroz povijest i obilježavanje ovog dana dobra je prilika da kažemo da se s time nikada nećemo pomiriti i da je sloboda jedna od najvećih ljudskih vrijednosti i da svatko ima pravo na život bez obzira na svoju nacionalnu ili rasnu pripadnost, vjeroispovijest ili bilo što drugo“, kazao je Obersnel i zahvalio učenicima i učiteljima OŠ Škurinje što svake godine prigodno obilježavaju ovaj dan.

Projekt Šafran
Projekt Šafran projekt je Irske zaklade za obrazovanje o Holokaustu. Namijenjen je učenicima u dobi od 11 do 18 godina, a u slučaju OŠ Škurinje provodi se s učenicima 8. razreda.

U Republici Hrvatskoj škole provode Projekt u suradnji s Javnom ustanovom spomen područja Jasenovac koja dostavlja nastavne materijale i lukovice šafrana. Programom se mlade ljude upoznaje s temom Holokausta i podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. U provedbi Projekta učenici uz navedene obrazovne i odgojne aktivnosti sade lukovice šafrana u dvorištu škole ili na mjesnom židovskom groblju u znak sjećanja na 1,5 milijun židovske i druge djece stradale u Holokaustu. Žuti cvjetovi šafrana podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Šafrani cvatu krajem siječnja ili početkom veljače, u vrijeme obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust (27. siječnja).

Projekt se provodi u suradnji sa Židovskom općinom Rijeka.

U prvoj fazi, učenici u pratnji učiteljice čiste Židovsko groblje i, pored spomenika žrtvama Holokausta, posade lukovice šafrana, nakon toga posjete sinagogu i sudjeluju u radionicama, a na Međunarodni dan sjećanja na Holokaust, u većoj delegaciji, posjećuju groblje i obilježavaju taj dan satom povijesti i sjećanja na nevine žrtve zločina protiv čovječnosti.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...