Obilježen Dan sigurnijeg interneta s učenicima osnovne škole

Autor: Marina Pauletić 05.02.2025

prevencija_nasilja_dolac-37948

Građani trebaju biti naročito oprezni kod kupnje i prodaje online, savjet je da se ne otvaraju poveznice i ne unose podaci bankovnih kartica.

Rijeka - Jučer je u prostorijama Informativnog centra za prevenciju kriminaliteta grada Rijeke u Rijeci, Policijska uprava primorsko-goranska je u suradnji s kazalištem „Edukaz“ organizirala prikazivanje predstave „Mreža“ učenicima sedmog i osmog razreda Katoličke osnovne škole „Josip Pavlišić“ i na taj način obilježila Dan sigurnijeg interneta. Osim trideset sedam učenika i dvije profesorice, prisutne su bile savjetnica pravobraniteljice za djecu Danijela Žagar i policijska službenica za planiranje i nadzor - prevenciju, Nives Kajfeš Grčko.
Prije početka predstave policijska službenica je pozdravila prisutne učenike naglasivši im da imaju priliku kroz zanimljiv i zabavan način shvatiti ogroman utjecaj medija i društvenih mreža na njihovo ponašanje i mentalno zdravlje, ali će i naučiti kako se na vrijeme suočiti s određenim problemima. Učenicima se obratila psihologinja Udruge Hepatos Rijeka, Tea Tončić Potrebić, a imali su priliku upoznati i savjetnicu pravobraniteljice za djecu Danijelu Žagar koja im je dala korisne informacije.

prevencija_nasilja_dolac-51073

Kad se govori o statističkim podacima kaznenih djela iz domene kibernetičkog kriminaliteta, u odnosu na 2023. godinu prošle godine zabilježeno je 9.5% manje računalnih prijevara na području Policijske uprave primorsko-goranske, odnosno, radi se o 153 prijavljenih kaznenih djela računalnih prijevara. Međutim, povećan je broj kaznenih djela „Neovlašten pristup“ s 4 (2023) na16 (2024).

Aktualne prijevare su i dalje ulaganja u dionice i kriptovalute gdje oštećenog prevaranti često zavaravaju tako da ga kontaktiraju duže vrijeme i prikazuju lažnu dobit. Nakon što je osoba prevarena za određeni novčani iznos često se događa da će na društvenoj mreži prihvatiti ponudu lažne agencije koja se bavi povratom izgubljenog novca i tako ponovno bude oštećena.

prevencija_nasilja_dolac

Građani trebaju biti naročito oprezni kod kupnje i prodaje online, savjet je da se ne otvaraju poveznice i ne unose podaci bankovnih kartica. Česte su phishing prijevare, odnosno, mrežne krađe identiteta koje se odvijaju putem lažne elektroničke pošte, SMS poruka ili lažnih internetskih stranica. Prevaranti sofisticirano koriste vizualni identitet različitih institucija kao što su Hrvatska pošta ili banka. Ukoliko se radi o lažnim stranicama banaka građani mogu posumnjati u istinitost čim se od njih traži hitan unos podataka (korisničko ime i zaporka, broj tokena i zaporka za jednokratnu prijavu na digitalne usluge banaka) kako bi ostvarili neovlašteni pristup bankarskim podacima žrtve.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...