Održan okrugli stol o stambenom zbrinjavanju žrtava obiteljskog nasilja: Pravo na stanovanje kao osnovno ljudsko pravo
Autor: Marina Pauletić 13.05.2025

Kroz žive rasprave i konkretne primjere iz prakse, sudionici/ce su istaknuli/e nužnost sustavne promjene u pristupu stambenom zbrinjavanju, kao i potrebu jačanja međuresorne suradnje kako bi se mjera doista provela na način koji odgovara stvarnim potrebama preživjelih.
Rijeka – U organizaciji udruge SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava, danas je na Sveučilištu u Rijeci, u prostoru Akvarija Studentskog centra, održan simpozij u sklopu projekta FORZA – Feministički odgovor rodno zasnovanoj agresiji, posvećen problematici stambenog zbrinjavanja žrtava nasilja. Uz radnice SOS Rijeka, na simpoziju su govorile psihologinja i psihoterapeutkinja iz udruge UZOR, Duška Car Drljača te zamjenica pučke pravobraniteljice Tatjana Vlašić.
Središnje mjesto na simpoziju zauzelo je predstavljanje rezultata istraživanja koje je u 2024. godini provela udruga SOS Rijeka, a koje analizira učinkovitost primjene mjere stambenog zbrinjavanja prema članku 45. Zakona o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima. Istraživanje je, prema navodima organizatorica, prvi pokušaj sistematiziranog uvida u ovu pravnu mjeru s aspekta dostupnosti i funkcionalnosti za žene koje su preživjele obiteljsko nasilje.
„Pravo na stanovanje nije luksuz, nego temeljno ljudsko pravo, pa i za žene koje izlaze iz nasilnih odnosa. Bez sigurnog krova nad glavom, ne možemo govoriti o reintegraciji u društvenu zajednicu”, naglasila je psihologinja Lorena Zec. Sve su izlagačice naglasile da pravo na stanovanje nije samo pitanje stanovanja već i sigurnosti, mira i dostojanstva osobe te da je nužno da postoje pravni mehanizmi koji će omogućiti da osobe ‘’ne završe na cesti’’.
Uz izlaganje istraživačkih nalaza, simpozij je okupio stručnjakinje i stručnjake iz područja socijalne skrbi, prava, ženskih organizacija, akademske zajednice te predstavnike/ice javnih institucija, s ciljem dijaloga o izazovima, institucionalnim preprekama i mogućnostima za unapređenje ove zakonske mjere. ‘’Mi kroz praksu vidimo da žene ne znaju da imaju takvu mogućnost’’ istaknula je pravnica Dženana Kalamujić što dodatno naglašava potrebu za informiranjem žena koje su preživjele nasilje, ali i cijelog sustava o konkretnom problemu stambenog zbrinjavanja žrtava nasilja.
Kroz žive rasprave i konkretne primjere iz prakse, sudionici/ce su istaknuli/e nužnost sustavne promjene u pristupu stambenom zbrinjavanju, kao i potrebu jačanja međuresorne suradnje kako bi se mjera doista provela na način koji odgovara stvarnim potrebama preživjelih.
Simpozij je dio projekta FORZA, kojeg SOS Rijeka provodi u partnerstvu s organizacijom CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje. Projekt se financira sredstvima Europske unije kroz Program Impact4Values, uz sufinanciranje Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Projektni tim naglašava kako je jedan od glavnih ciljeva FORZA upravo zagovaranje učinkovitije implementacije zakonskih mjera koje omogućuju dugoročno i održivo stambeno rješenje za osobe koje su preživjele nasilje – s jasnom porukom da je pravo na dom i pravo na život bez nasilja neraskidivo povezano. Simpozij je završio pozivom na daljnje zagovaračke napore i nastavak međusektorske suradnje kako bi se u budućnosti izbjeglo da žene koje su preživjele nasilje budu prisiljene birati između nasilja i beskućništva.