Održivost kao konkurentska prednost: međunarodni projekt CURIOST pomaže poduzećima razviti proizvode budućnosti
Autor: Marina Pauletić 10.04.2025

Hrvatski i europski partneri udruženi su u projektu CURIOST kako bi pomogli malim i srednjim poduzećima da kroz održivi dizajn, cirkularne poslovne modele i međunarodnu suradnju postanu otporniji i konkurentniji.
Rijeka – Može li hrvatsko poduzeće iz sektora plastike, mehatronike ili graditeljstva postati lider održive proizvodnje? Može – uz pravu podršku. Upravo to nudi projekt CURIOST koji okuplja 11 partnera iz sedam zemalja Srednje Europe, uključujući i Hrvatsku, kroz suradnju STEP RI znanstveno-tehnologijskog parka Sveučilišta u Rijeci i Metalske jezgre Čakovec. I to ne samo u teoriji, već kroz konkretne alate, edukacije i međunarodnu suradnju koja pomaže malim i srednjim poduzećima da osvoje nova tržišta i istovremeno odgovore na klimatske izazove.
CURIOST je transnacionalni projekt financiran sredstvima programa Interreg Central Europe, unutar tematskog prioriteta Zelenija Srednja Europa. Projekt pruža stručnu i mentorsku podršku MSP-ovima u razvoju održivih proizvoda i prelasku na cirkularne poslovne modele prilagođene realnim uvjetima i tržišnim prilikama u srednjoj Europi.
Od analize do akcije: što je dosad napravljeno?
Od početka provedbe polovicom prošle godine, projektni partneri udružili su snage u analizi europskog i nacionalnog zakonodavnog okvira povezanog s kružnim gospodarstvom i održivim razvojem, istražili su strateške dokumente i tržišnu spremnost u partnerskim regijama, mapirali stanje u četiri ciljana sektora (mehanika i mehatronika, plastika, ambalaža, građevinarstvo), proveli intervjue s poduzećima koja već primjenjuju održive prakse te izradili zajednički strateški okvir koji služi kao temelj za oblikovanje preporuka, alata i radionica.

Sljedeći koraci: podrška poduzećima u praksi
U nadolazećim mjesecima CURIOST prelazi u operativnu fazu. Već tijekom jeseni 2025. planirane su regionalne radionice za razvoj održivih proizvoda, makeathon događaji u kojima će poduzeća surađivati sa stručnjacima i kreativcima te napredne edukacije o održivom dizajnu, poslovnim modelima i tržišnom plasmanu.
Cilj je da poduzeća koja će sudjelovati u makeathon događajima razviju svoje prototipe održivih proizvoda i dobiju podršku u razvoju poslovnih modela spremnih za tržište. Sudjelovanje je u svim aktivnostima besplatno, no broj će mjesta biti ograničen, stoga se zainteresirani već sada mogu javiti za više informacija.
U fokusu: održivi materijali u graditeljstvu – poziv na webinar
U sklopu projekta održava se i niz stručnih predavanja, a sljedeće u nizu zakazano je za 5. svibnja od 10:00 do 11:00 sati. Predavanje na engleskom jeziku održat će Tamas Juhasz, predavač na Sveučilištu u Pečuhu, na temu Timber-Concrete Composite Structures, s fokusom na primjenu kompozitnih struktura u obnovi povijesnih drvenih podova. Sudjelovanje je besplatno, a prijave su dostupne putem poveznice: https://bit.ly/3XEFgkT.
Međunarodna suradnja kao snaga promjene
CURIOST okuplja partnere iz Austrije, Slovačke, Mađarske, Poljske, Italije, Njemačke i Hrvatske, a među njima su sveučilišta, tehnološki parkovi, inovacijski klasteri i razvojne agencije. Hrvatski su partneri STEP RI Znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci i Metalska jezgra Čakovec.
Zahvaljujući kombinaciji stručnosti iz područja dizajna, proizvodnje, energetike, inovacija i zaštite okoliša, CURIOST pruža holistički pristup podršci poduzećima u prijelazu na zelenije poslovanje.
Pridružite se i vi!
Zeleni prijelaz više nije izbor, već uvjet za tržišno preživljavanje. Europska unija uvodi sve strože propise za održivost proizvoda, a kupci – i privatni i javni – sve češće traže proizvode s manjim utjecajem na okoliš.
Ako ste poduzeće koje razmišlja o prelasku na održive materijale, želite razviti konkurentan proizvod koji zadovoljava nove EU kriterije ili istražujete poslovne prilike izvan granica Hrvatske – CURIOST vam može pomoći.