Okrugli stol "Beskućnici - (ne)vidljiva stvarnost našeg grada"
Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 05.06.2022
Na okruglom stolu okupit će se stručnjaci iz Rijeke, Zagreba, Splita,Mostara i Ljubljane, koji će predstaviti svoja iskustva u radu i modele podrške beskućnicima.
Rijeka - U srijedu u 9:30 sati u Auli pape Ivana Pavla II., Frankopanski trg 12, održat će se okrugli stol povodom 15. godišnjice djelovanja Prihvatilišta za beskućnike „Ruže sv. Franje", pod nazivom „BESKUĆNICI – NEVIDLJIVA STVARNOST NAŠEG GRADA".
Na okruglom stolu okupit će se stručnjaci iz Rijeke, Zagreba, Splita,Mostara i Ljubljane, koji će predstaviti svoja iskustva u radu i modele podrške beskućnicima. Na početku okruglog stola, u ime pokretača i provoditelja projekta Prihvatilišta za beskućnike „Ruže sv. Franje", prisutnima će se obratiti ministra Franjevačkog svjetovnog reda – Mjesnog bratstva Trsat, Marija Mioč.
Franjevački svjetovni red – Mjesno brastvo Trsat (FSR-MB Trsat) prepoznat je po svojem karitativnom i humanitarnom djelovanju kroz različite projekte koje osmišljava i vodi te tako aktivno vodi brigu o marginaliziranim članovima društva, poput beskućnika, siromašnih obitelji, starim i nemoćnim osobama te mladim socijalno ugroženim osobama kojima pokušava pomoći u prevladavanju nepovoljnih životnih okolnosti. FSR – MB Trsat tako je začetnik i provoditelj uspješnih projekata koji se bave beskućnicima – prihvatilišta za beskućnike i prvog hrvatskog časopisa o beskućništvu i srodnim društvenim temama „Ulične svjetiljke" kao i osnivač Socijalne samoposluge „Kruh sv. Elizabete" (koji danas vodi FSR-MB Žabica).
Prihvatilište za beskućnike „Ruže sv. Franje", osnovano je prije 15 godina, 27.03.2007. godine, kao prvo takvo prihvatilište u Gradu Rijeci i Primorsko goranskoj županiji. Tijekom ovih 15 godina u Prihvatilištu boravilo gotovo 700 korisnika, od čega je gotovo 70% njih uspješno resocijalizirano. Prihvatilište pruža besplatni prihvat i skrb potrebitih (siromašni, beskućnici) bez obzira na dob, spol, rasu i vjeroispovijest. Prihvatilište pruža smještaj za 14 osoba–12 muških i 2 ženske osobe. Glavni cilj Prihvatilišta je priprema i osposobljavanje korisnika za ponovnu integraciju u društvo te kontinuirano praćenje korisnika nakon uključivanja u društvo.