Osnovana Družba čuvara baštine „Frankopani“ – Frankopani su hrvatskih Kennedyjevi

Autor: Portal Torpedo 12.09.2023

druzba_cuvara_bastine_frankopani

Frankopani su najdugovječnija hrvatska kneževska dinastija i porodica, čijih je 17 generacija živjelo od 12. do 17. stoljeća.

Rijeka – Danas je na Trsatskoj gradini predstavljena Družba čuvara baštine „Frankopani“ koja će se baviti upravo očuvanjem baštine koju su nama, ali i budućim generacijama ostavili Frankopani, najdugovječnija hrvatska kneževska dinastija i obitelj.

„Naziv „Frankopani“ uzeli smo iz poštovanja prema najdugovječnijoj hrvatskoj kneževskskoj dinastiji i porodici, koja je kroz šest stoljeća bila sveprisutna na burnoj povijesnoj pozornici ovih prostora u politici, pravu, crkvenim aktivnostima i graditeljstvu. Stotinjak kaštela i posjeda te preko tri stotine crkava i samostana vezani su povijesno za osobe iz porodice Frankopan. Golem doprinos u borbama protiv osvajača s istoka i političko pozicioniranje na predziđu kršćanstva - kako je u svom čuvenom govoru rekao knez Bernardin Frankopan - donijeli su im ugled nikad okrunjenih hrvatskih kraljeva. Iako su s povijesne pozornice otišli prije 350 godina, tragovi njihove prisutnosti osjećaju se i danas unatoč zatiranjima i prešućivanjima. Heroji umiru, ali priče o njima ostaju sve dok postoji netko tko će ih pričati. Danas smo to baš mi“, rekao je u uvodu Tomislav Beronić, na današnjem osnivačkom Zboru na kojem je izabran za Priora Družbe čuvara baštine „Frankopani“, pozdravivši članove osnivačkog Zbora i goste na Trsatskom kaštelu.

Ključan cilj – održiv model

„Cilj Družbe je promicanje kulturno-povijesnog značenja i baštine dinastije Frankopana kao ogromnog povijesnog gospodarski i turističkog potencijala, među domaćim stanovništvom te strancima na razini svih generacija na održiv i odgovoran način i to upravo putem kulturnog turizma kao jedne od glavnih platformi za isporuku posebnih doživljaja“, izjavio je Nikola Serdar, član Malog vijeća Družbe, nastavljajući, „To podrazumijeva nastavak događanja poput festivala, predstava, vanjskih i unutarnjih inscenacija, istupa, tržišno organiziranih stručnih obilazaka područja djelovanja i obitavanja knezova Krčkih Frankopana“.

„U konačnici težimo izgradnji turističko-promotivnog i tradicijskog branda „Frankopani“ stimuliranjem i usmjeravanjem gospodarskih aktivnosti prema cobrandiranju ovim brandom drugih proizvoda i usluga od strane zainteresiranih proizvođača temeljem postupno usklađenih standarda“, napomenuo je Nikola Karamarko, Viceprior Družbe.

Udahnuti novu dimenziju života

„Uzevši u obzir dosadašnja ulaganja na pojedinim lokalitetima u okviru programa Putevima Frankopana, naš je temeljni cilj udahnuti novu dimenziju života odnosno nastaviti isporučivati na tim lokalitetima daljnje doživljaje temeljene na frankopanskoj baštini u suradnji sa partnerima na na svim razinama, od općinskih do županijskih. Frankopane doživljavamo i komunikološki ubuduće pozicioniramo u obraćanjima kao hrvatske Kennnedyeve“, ukazao je Edvin Jurin, Glavni notar Družbe.

„Sve što namjeravamo učiniti podrazumijeva i traži suradnju sa znanstvenim, stručnim, povijesnim, umjetničkim,kulturnim i crkvenim institucijama i udrugama Hrvatske te jedinicama lokalne samouprave kao i iznalaženje financijskih sredstava i u budućnosti financiranje, kad se sredstva prikupe, otkupa predmeta od povijesnog i etnografskog značaja te njihove sustavne i trajne zaštite u skladu sa raspoloživim sredstvima“, zaključio je Ivica Jerčinović, član Malog vijeća Družbe.

Dosadašnje i naredne aktivnosti

Zahvaljujući naporu članova Inicijativnog odbora Družbe do sada su izdane tri knjige na temu Frankopana: „Frangere pane“, „Stella aurea“ i upravo „Misal kneza Anža Frankopana“, roman tiskan glagoljicom kao prva glagoljska knjiga nakon 118 godina te je, u suradnji s nizom lokalnih udruga, organizirano preko 30-tak događanja i uprizorenja po pojedinim lokalitetima kao i od 2021. čak devet natjecanja u igri GlagoMatika.

Riječ je o natjecanju u glagoljici u koje je do sada bilo uključeno preko 1400 osoba i oko 150 škola sa preko 220 mentora. Na svakom natjecanju sudjeluje po nekoliko stotina sudionika. Svojevrstan rekord je postignut u veljači ove godiine kad je sudjelovalo 709 učenika.

U narednom razdoblju slijedi jubilarno, tj. deseto natjecanje u glagoljici u listopadu ove godine, te u 2024. pokretanje posebne aplikacije „Frankopanski virtualni vodič“, dinamiziranje suradnje sa udrugama i lokalnim partnerima, organizacija i izvedba šest do osam događanja odnosno uprizorenja po županijama na čijim su lokacijama vladali Frankopani, treća knjiga o Frankopanima „Nobilitatis obligat“ te pažljiva priprema posebnih turističkih doživljaja po modelu „mape turističkog doživljaja“ (visitor journey map).

Frankopani su najdugovječnija hrvatska kneževska dinastija i porodica, čijih je 17 generacija živjelo od 12. do 17. stoljeća. Broje više od stotinjak kaštela i posjeda te tri stotine crkava.

Ustroj družbe čuvara baštine „Frankopani“ temelji se na Zboru, Malom vijeću i Velikom vijeću.

Družba namjerava osnivati podružnice u Hrvatskoj i inozemstvu na čijem čelu su posebnom poveljom Družbe postavljeni Konzuli Družbe, čija je zadaća promicanje i poticanje interesa Družbe.

Malo vijeće čine: Tomislav Beronić,Prior, Nikola Karamarko,Viceprior, Edvin Jurin, Glavni notar, Nikola Serdar,član i Ivica Jerčinovići, član.

Za predsjednika Nadzornog odbora, kojeg uz predsjednika čine Branko Blažević i Vladimir Rončević, izabran je Zoran Vukić, a za likvidatora Ivica Jerčinović.

Družba poznaje tri kategorije članstva: redovni čuvar frankopanske baštine, podržavajući čuvar frankopanske baštine, počasni čuvar frankopanske baštine.

Grb Družbe sastoji se od kvadratnog polja podijeljenog po vertikali na dva dijela. U svakom dijelu je jedan povijesni grb knezova Krčkih Frankopana, po rubu grba ispisan je tekst „Družba čuvara baštine Frankopani“ na glagoljici i latinici te „Nobilitatis obligat“ samo na latinici. Zastava Družbe je plave boje sa zlatnim obrubom, a u sredini se nalazi grb Družbe.

Ukratko o Malom Vijeću

Tomislav Beronić

Stručnjak i autor računalnih programa i aplikacija s višegodišnjim multidisciplinarnim životnim i poslovnim iskustvom u Hrvatskoj, Njemačkoj i Švicarskoj, savjetnik u izradi i provedbi projekata ruralnog razvoja. Istraživač povijesne baštine s naglaskom na obitelj knezova Krčkih Frankopana, autor devet knjiga od čega su tri na temu Frankopana, a šest se odnosi na raznovrsne žanrove - od SF-a do parodija, vanjski suradnik i novinar u raznim domaćim i inozemnim elektroničkim publikacijama. Aktivan u društvenim, kulturnim i sportskim udrugama.

Nikola Karamarko

Stručnjak za management u hotelijerstvu i turizmu, s posebnim naglaskom na upravljanje kvalitetom i branding ugostiteljsko – turističkih proizvoda kao preduvjetom konkurentnosti. Dugogodišnji generalni direktor Grand hotela Adriatic d.d. i Opatijskog kongresnog centra, direktor operacija u prvoj hrvatskoj međunarodnoj hotelskoj management tvrtki, predsjednik Uprave Liburnia Riviera Hoteli d.d. Opatija, danas samostalni konzultant za hotelijerstvo i turizam, certificirani konuzltant HAMAG-a, neovisni procjenitelj projektnih prijava turističkih projekata. Aktivan u humanitarnim projektima.

Nikola Serdar

Poduzetnik s dugogodišnjim skustvom u razvoju, dizajniranju, zaštiti i brendiranju alkoholnih proizvoda te prodaji na međunarodnim tžištima. Idejni je začetnik, realizator i CEO tvrtki NIM GmbH Njemačka, Levitan AG Švicarska, NIMCRO Hrvatska i CPC Njemačka. Osnivač neprofitne marketing organizacije „Hrvatski gospodarski forum“, predsjednik nadzornog odbora tvrtke Agrovelebit d.d., zahvaljujući kojoj je pokrenuta proizvodnja ličkog krumpira u Lovincu, idejni pokretač i osnivač udruge „Lovinački turistički forum“ za upravljanje destinacijom.

Ivica Jerčinović

Financijski stručnjak i manager, između ostalog dugogodišnji financijski direktor i predsjednik Uprave „Jadran“,d.d., Crikvenica, jedan od osnivača i prvi direktor Poduzetničog centra „Vinodol“ d.o.o., potporne institucije za razvoj poduzetništva na području Vinodola, jedan od osnivača Turističke zajednice Vinodolske općine i pokretač ruralnog turizma u Vinodolskoj općini, pokretač i predsjednik Lokalne akcijske grupe (LAG) „Vinodol“, koja pokriva ruralni razvoj na području 7 jedinica lokalne samouprave - općinu Vinodolsku, Grad Novi Vinodolski, Grad Crikvenicu, Grad Bakar, Grad Kraljevicu, Općinu Čavle i Općinu Kostrena. Aktivan društveni i sportski radnik – osnivač niza udruga i sportskih klubova.

Edvin Jurin

Stručnjak za marketing, brand i destinacijski management. Radio je u proizvodnji pića, nautičkom turizmu, turističkim agencijama, vanjskoj i unutarnjoj trgovini te međunarodnoj marketinškoj agenciji. Svoj prvi međunarodni uspjeh doživio je kao dugogodišnji direktor marketinga ACI-a, lanca marina uzduž jadranske obale, gdje je bio zadužen za osmišljavanje, implementiranje i launching branda kao i prodaju.
Autor je dva priručnika o turističkim doživljajima i premium potrošnji, više od stotinu članaka o marketingu i upravljanju destinacijama te predavač na brojnim kreativnim radionicama i stručnim skupovima. Aktivan u društvenim i humanitarnim organizacijama.

Nobilitatis obligat

Izreka „Nobilitas obligat“ odnosno u prijevodu „Plemstvo obvezuje“ na najslikovitiji način ocrtava i podržava živote i djelovanje dinastija Frankopani i Zrinski. Nisu nikad odustajali niti napuštali svoje podanike i gradove kako protiv osmanlijskih napada tako i austrougarskog centralizma i apsolutizma 17. stoljeća., ne prestajući kao ratnici biti i prosvjetitelji i književnici. Inicijativni odbor Družba čuvara baštine „Frankopani“ je odlučio da izreku koristi kao svoj pozdrav kako bi trajno i sustavno naglasio potrebu za plemenitošću u današnjem urbanom životu pojednostavljenih uvjerenja i disruptivnih i incidentnih trendova.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...