Otvoreno pismo arhitekata gradonačelniku: Apeliramo da se javnim prostorima Rijeke upravlja transparentnim procedurama i u korist javnog interesa

Autor: Portal Torpedo 06.12.2024

kantrida_stadion_novi_w800-15704 Foto: FB NK Rijeka

„Pismo nema nikakve političke, stranačke, izborne ili predizborne ciljeve, već ukazuje na probleme u prostoru na koje smo, kao arhitektonska i urbanistička struka, već višekratno upozoravali“.

Rijeka – „Suočeni sa sve učestalijim pojedinačnim zahvatima u tkivo grada i njegov okoliš, radi zaštite javnog interesa te unapređenja vrsnoće izgrađenog i slobodnog prostora našeg okruženja, dana 20. studenoga 2024. uputili smo Vam pismo kao gradonačelniku Grada Rijeke s pozivom na održavanje zajedničkog sastanka. S obzirom na to da o tome još uvijek nismo zaprimili odgovor, upućujemo Vama, svim gradskim medijima i općoj javnosti ovo otvoreno pismo u ime Društva arhitekata Rijeka i Vijeća područnog odbora Rijeka Hrvatske komore arhitekata. Njegova je isključiva svrha unapređivanje procesa planiranja upravljanja prostorom Grada Rijeke, te nema nikakve političke, stranačke, izborne ili predizborne ciljeve, već ukazuje na probleme u prostoru na koje smo, kao arhitektonska i urbanistička struka, već višekratno upozoravali“, stoji to u otvorenom pismu koje potpisuju Gorana Ljubičić, dipl. ing. arh. Područni odbor Rijeka Hrvatske komore arhitekata; Rajka Bunjevac, dipl. ing. arh. Hrvatska komora arhitekata; Gorana Stipeč Brlić, dipl. ing. arh. Društvo arhitekata Rijeka i dr. sc. Mia Roth Čerina, dipl. ing. arh. Udruženje hrvatskih arhitekata.
Pismo prenosimo u cijelosti:

„Društvo arhitekata Rijeka strukovna je udruga koja dugi niz godina aktivno sudjeluje u oblikovanju i unapređenju prostornog uređenja našega grada. Vijeće područnog odbora Rijeka Hrvatske komore arhitekata tijelo je neovisne strukovne organizacije koja čuva ugled, čast i prava ovlaštenih arhitekata, ovlaštenih arhitekata urbanista i krajobraznih arhitekata, te se skrbi o tome da oni savjesno, u skladu sa zakonima i propisima, poštujući javni interes, obavljaju svoje poslove i pri tome štite i unaprjeđuju hrvatsku graditeljsku baštinu i vrsnoću izgrađenog okoliša.

Na ovo obraćanje ponukani smo uslijed sve češćih, nažalost afirmativnih medijskih objava o nizu projekata razmatranih za realizaciju ili već u postupku realizacije na području grada Rijeke, najčešće vođenih pojedinačnim tržišnim interesima, a u kojima prepoznajemo nesustavan, nerijetko stručno neutemeljen, a u konačnici i potencijalno štetan pristup prostornom i urbanističkom planiranju i oblikovanju grada te upravljanju javnim gradskim kao i obalnim prostorom. Neki od primjera su “Multifunkcionalni kompleks Stadion Kantrida”, „East District“ (ex područje Istravina), naselje Turanj u Rijeci i sl. kao i najrecentniji primjer Adamićevog gata u lučkom području. Ocjenjujemo da sve navedeno dugoročno vodi ka ozbiljnim negativnim posljedicama za urbani razvoj i prostorni identitet našega grada. Za potonji primjer kritički ocjenjujemo potpunu isključenost arhitektonske i urbanističke struke, ali i, kako nam se čini, nezainteresiranost Grada u kreiranju javno dostupnog dijela lučkog područja, u samom centru urbanog tkiva Rijeke.

Stoga apeliramo na to da se javnim i javno dostupnim prostorima Rijeke upravlja transparentnim procedurama i primarno u korist javnog interesa te općeg dobra. Smatramo svojom obvezom ukazati na važnost sustavnog i cjelovitog promišljanja razvoja grada temeljenog na jasnoj viziji, stručno razmotrenom konceptu i konačno opredijeljenoj strategiji u cilju osiguranja održivog, funkcionalnog i estetski vrijednog urbanog prostora. Apeliramo na odlučniju i odgovorniju provedbu glavne zadaće Grada u kreiranju kvalitetnih prostora, posebice javnih, uz podršku i suradnju s prostorno-planerskom i arhitektonskom strukom. Apeliramo i na to da se prilikom donošenja odluka o prostornom i urbanističkom razvoju strogo pridržava metoda, načela, ciljeva te ustaljenih standarda, normi i kriterija prostornog planiranja i urbanizma, temeljem kojih će se pored ostalog utvrditi i programski elementi nužni za značajnije projekte kroz provedbu javnih urbanističko-arhitektonskih natječaja, gdje dokazano kroz uspostavu i razvoj sustava ocjene arhitektonske uspješnosti osiguravamo kvalitetu, transparentnost i interdisciplinarnost u procesu urbanističkog razvoja grada. Važno je sustavno uvoditi načelo participacije kako bi se ostvarilo pravovremeno i aktivno učešće građana Rijeke u navedenim postupcima. Samo na taj način možemo osigurati razvoj grada usklađen s ciljevima i načelima prostornog uređenja.

Smatramo da unapređenjem suradnje Grada Rijeke i predstavnika prostorno-planerske i arhitektonske struke svakako možemo doći do kvalitetnijih rješenja i pozitivnih promjena.

Stoga stojimo na raspolaganju za stručnu podršku u vezi s ovim iznimno važnim temama za javni prostor kao i ukupan održivi razvoj grada Rijeke.“

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...