Početak SIM projekta na EFRI-ju: Projektiranje odgovorne budućnosti

Autor: Marina Pauletić 29.01.2024

wp-content/uploads/2020/02/ekonomski-fakultet-redizajn-2020-6.jpgFoto: arhiva

Projekt SIM je usmjeren na poticanje rasta, ne samo u financijskom smislu, već i u smislu društvene i ekološke dobrobiti.

Atena/Rijeka - Dana 25. i 26. srpnja 2023. godine, konzorcij Social Impact Manager (SIM) sastao se u Ateni kako bi službeno pokrenuo SIM projekt. Svih 14 partnera, od kojih su se neki pridružili virtualno, okupili su se kako bi pokrenuli ovaj inovativni pothvat pod vodećom koordinacijom University of the Peloponnese.

Projekt SIM ima za cilj stvoriti hibridni i višestruki profil menadžera s različitim kompetencijama, od kojih su sve funkcionalne za rast tvrtke u društveno odgovornog poslovanja. Projekt SIM naglašava dimenziju društvenog utjecaja poduzeća, budući da pretpostavlja da poduzeća trebaju zajednice, a zajednice trebaju poduzeća. Kako bi razvili ovaj profil menadžera, grupa partnera iz sektora strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, visokoškolskog obrazovanja poslovnog sektora radit će zajedno, uz pomoć Momentum-a (MMS) i EUCEN-a kako bi promovirali i podijelili nalaze i rezultate projekta.

Usredotočen na dimenziju društvenog utjecaja tvrtki, projekt SIM je usmjeren na poticanje rasta, ne samo u financijskom smislu, već i u smislu društvene i ekološke dobrobiti. Kako bi postigao ovaj ambiciozni cilj, projekt je strateški odlučio koncentrirati svoje napore u pet ključnih zemalja: Austriji, Grčkoj, Hrvatskoj, Italiji i Francuskoj.

U svakoj zemlji pružatelj usluga obrazovanja (sveučilište/fakultet ili pružatelji strukovnog obrazovanja i osposobljavanja) surađuje s tehničkim partnerom (tj. poslovnim mrežama i platformama) kako bi razmijenili i primijenili svoja iskustva i stručnost. Slijedeći tu ideju, u Austriji će Die Berater (konzultantska tvrtka za obrazovanje i osposobljavanje) surađivati s Plattform für berufsbezogene Erwachsenenbildung (PbEB - platforma za strukovno obrazovanje odraslih) tj. udrugom koju čine vodeći privatni pružatelji usluga obrazovanja i osposobljavanja u strukovni i gospodarski sektor. U Grčkoj zajedno će surađivati University of the Peloponnese, KMOP Education and Innovation Hub (centar za edukaciju i inovacije) i Syndesmos Viomichanion Ellados (industrijsko udruženje). U Francuskoj snage će udružiti University Paris 1 Pantheon-Sorbonne i Chambre Française de l’Économie Sociale et Solidaire (komora socijalne i solidarne ekonomije). U Italiji surađivat će Project School (organizacija koja nudi obuku i savjetovanje pojedincima i organizacijama u razvoju projekata društvenog utjecaja), University of Milano-Bicocca (UNIMIB) i Manageritalia (talijanska nacionalna federacija menadžera, višeg osoblja i izvršni stručnjaka u područjima trgovine, prometa, turizma i naprednog tercijarnog obrazovanja). Konačno, u Hrvatskoj će zajedno raditi Ekonomski fakultet Sveučilišta u Rijeci (EFRI UNIRI) i konzultantska tvrtka Mreža Znanja (MZ, The Knowledge Network).

Tijekom kick-off sastanka, konzorcij je raspravljao o vremenskom rasporedu projektnih aktivnosti projekta i zacrtao sljedeće korake za pretvaranje ove vizije u stvarnost. Počevši od srpnja 2023. godine, SIM partneri kreću na putovanje koje će trajati gotovo tri godine, s kulminacijom u ožujku 2026. godine, kada se očekuje da će realizacija projektnih aktivnosti rezultirati novim SIM obrazovnim programom u pet zemalja uključenih u projekt.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...