Policija nastavlja s edukacijom učenika i roditelja o zlostavljanjima putem interneta

Autor: Marina Pauletić 11.12.2024

laptop-5673901_640-2400x1524_c Foto: ilustracija

Nasilje je potrebno prijaviti policijskoj postaji, na telefon 192 ili putem aplikacije RED BUTTON.

Rijeka - Tijekom studenoga i prosinca policijska službenica za nadzor i planiranje - prevenciju PU primorsko-goranske, Nives Kajfeš Grčko upoznala je roditelje i profesore riječkih Osnovnih škola „Eugen Kumičić“ i „Centar“ te učenike šestih i sedmih razreda Osnovne škole „Klana“, kao i srednjoškolce, korisnike Učeničkog doma „Kvarner“ s rizicima izloženosti cyberbulyingu.

Roditelje i učenike se senzibiliziralo na opasnosti ovakve vrste nasilja, radi čega su upoznati s mnogim kaznenim djelima koja se čine putem modernih tehnologija.

Nakon predavanja roditelji će moći na primjeren način savjetovati svoju djecu, koja često nisu svjesna opasnosti online komunikacija. Zato im je naglašena važnost komunikacije s djecom, poznavanje prijatelja djece, što objavljuju na društvenim mrežama te da su upoznati koje sve stranice posjećuju njihova djeca jer je virtualni svijet dio njihove svakodnevice.
Roditelji su također postali svjesni veće opasnosti elektroničkog nasilja od klasičnog vršnjačkog te su informirani kako reagirati i kome se obratiti ukoliko je dijete žrtva elektroničkog nasilja.

Upoznati su i s člankom 95. st. 4. Obiteljskog zakona kojim je propisano: “Roditelji imaju pravo, dužnost i odgovornost nadzirati dijete u njegovu druženju s drugim osobama, kao i komunikaciju na društvenim mrežama, odnosno drugim oblicima elektroničke komunikacije te mu zabraniti druženja i komunikaciju koja nisu u skladu s djetetovom dobrobiti.“

Učenicima i srednjoškolcima posebno je skrenuta pažnja na komunikaciju putem društvenih mreža jer jednokratni komentar od strane više korisnika ili koji se dijeli s više drugih osoba lako preraste u elektroničko nasilje. S učenicima se razgovaralo o svim oblicima elektroničkog nasilja kao što su: mamljenje djece radi seksualnih potreba - eng. Grooming, slanje poruka, slika ili videa seksualno eksplicitnog sadržaja - eng. Sexting, ucjena da će objaviti dobivene seksualno eksplicitne fotografije žrtve ukoliko se ona ne uključi u daljnje seksualne aktivnosti - eng. Sextortion te opasnosti komunikacije s nepoznatim osobama, a koje često daju lažne podatke o svom izgledu i godinama.

Policijska službenica savjetovala je roditelje i učenike da se obrate područnoj policijskoj postaji ukoliko prijavljuju nasilje, a također mogu nazvati telefon 192 ili to prijaviti putem mrežne stranice/aplikacije MUP-a RED BUTTON.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...