Popušta Obersnelov čelični stisak – Može li Filipović zaustaviti bunt riječkog radništva nezadovoljnog materijalnim pravima?
Autor: Srđan Brajčić 11.02.2022
S obzirom na činjenicu da dosad nije pronađen zajednički jezik u rješavanju ove problematike, vrlo je izvjesno da su gradski vrtići od 21. veljače u štrajku i da će njihova usluga biti svedena na minimum.
Rijeka - Bunt riječkog radništva nezadovoljnog svojim socijalnim, a prvenstveno materijalnim pravima, eskalirao je današnjom odlukom Sindikata obrazovanja, medija i kulture da gradski vrtići Rijeka, More i Sušak počinju štrajk 21. veljače. Kako je pojašnjeno na konferenciji za medije, Sindikat je proveo referendum među svojim članstvom koje je 100 posto podržalo odluku da se za svoja radnička prava izbori štrajkom koji će trajati do ispunjenja sindikalnih zahtjeva.
A ključan zahtjev jest podizanje osnovice plaće do razine koja je zakonski propisana, tj. u njihovom slučaju na - 6.044 kuna.
Doduše, sindikalisti su otvorili mogućnost nastavka pregovaranja s Gradom Rijekom. No, s obzirom na činjenicu da dosad nije pronađen zajednički jezik u rješavanju ove problematike, vrlo je izvjesno da su gradski vrtići od 21. veljače u štrajku i da će njihova usluga biti svedena na minimum.
Štrajk zaposlenika riječkih vrtića nalazi na veliku podršku javnosti. Naime, Torpedo.Media postavio je na svom Facebook profilu anketno pitanje – podržavate li ili ne podržavate odluku da se radnici vrtića za veću plaću izbore štrajkom. Velika većina onih koji su se uključili u raspravu, bez zadrške podržava štrajk radnika gradskih vrtića.
Cijela ova situacija s eskalacijom nezadovoljstvo događa se de facto na početku mandata novog riječkog gradonačelnika Marka Filipovića koji je počeo u lipnju prošle godine. Gradonačelnik Filipović suočava se očito s ostavštinom svog prethodnika Vojka Obersnela koji se, izgleda, puno uspješnije nosio s radničkim zahtjevima.
Naime, svi zahtjevi koje riječko radništvo artikulira zadnje vrijeme u javnom prostoru, uz gradske vrtiće to su još Autotrolej, Vodovod i kanalizacija i vatrogasci, govore o tome da problem plaća, koje su ispod prosjeka, nije od danas.
„Od 2019. sindikat kroz socijalni dijalog vodi postupak postepenog podizanja plaća kako bi se došlo do rezultata, odnosno do osnovice od 6.044 kuna“, rečeno je na konferenciji za novinare Sindikata obrazovanja, medija i kulture.
Problem se u ovom slučaju dakle nije riješio već više od tri godine.
„Radnici više nemaju strpljenja čekati da vlast u Gradu Rijeci postane svjesna da na ulaganje u obrazovanje trebaju gledati kao na ulaganje u budućnost, a ne kao trošak i da trebaju biti svjesni da će zaustavljanjem rada u vrtićima doći do nečega što nitko ne želi“, poručili su sindikalni predstavnici na konferenciji za novinare, očito aludirajući na Filipovića.
Takve poruke predstavljaju dodatan problem za vlast u gradu koji se voli nazivati bastionom socijaldemokracije. Posve sigurno, pred gradonačelnikom Filipovićem, tj. njegovim timom je vrlo složen problem – kako u isto vrijeme spasiti klimavi gradski proračun, udovoljiti sve brojnijim zahtjevima radništva za većim materijalnim pravima i sačuvati image Rijeke kao utvrde lijeve misli, odnosno grada socijalnih, radničkih i svakih drugih prava.