Potpisani ugovori za financiranje dva nova projekta komercijalizacije inovacija
Autor: Mia Mohorić 30.08.2024
Vrijednost ugovora je 37.175,00 eura
Rijeka - U suradnji Primorsko-goranska županije i Zaklade FIPRO dodijeljena su dva nova ugovora za financiranje komercijalizacija inovacija, projekta koji se u svrhu razvoja inovativnog poduzetništva u PGŽ-u kontinuirano provodi od 1995. godine.
Ugovore ukupne vrijednosti od 37.175,00 eura u sjedištu Primorsko-goranske županije u Rijeci potpisali su upravitelj Zaklade Boris Golob te predstavnici krajnjih korisnika, Edis Tabaković iz tvrtke INC d.o.o. iz Viškova i Karlo Saršon u ime tvrtke Stroteh d.o.o. iz Matulja.
Ostvarenim sredstvima, INC d.o.o. financirat će razvoj inovativnog proizvoda INClude OneButton, jednostavnog komunikatora s funkcijama snimanja i reprodukcije poruka za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom. Kako je predstavio Tabaković, koji se ovim putm zahvalio Županiji na ovoj, ali i podršci njihovim drugim projektima, riječ je inovaciji na polju potpomognute komunikacije koja rješava nekoliko krucijalnih nedostataka postojećih jednostavnih komunikatora na tržištu. Automatizirani stroj za krimpanje kabelskih cjevčica i skidanje izolacije kabela projekt je tvrke Stroteh d.o.o., a Saršon je pojasnio da je riječ o uređaju koji ima izmjenjive čeljusti za oblikovanje spoja između kabela i kabelske cjevčice, što korisnicima omogućava da ostvare spojeve različitih geometrijskih oblika ovisno o njihovim trenutnim potrebama.
Potpisivanju ugovora nazočila je pročelnica UO za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj Alessandra Ban sa suradnicom Anitom Beletić koja je istaknula da je prepoznavanje i vrednovanje inovacija glavna zadaća nositelja razvoja gospodarstva.
„Inovacije kada dođu na tržište posljedično rezultiraju povećanjem broja zaposlenih, a isto tako, djeluju kao kotač tehnološkog napretka“, navela je i dodala da, svjesna činjenice da je jedan od ključnih problema inovatora nedostatak sredstava u fazi pripreme inovacije za plasiranje na tržište, Županija pokrenula ovaj projekt kojim podupire realizaciju prototipa ili pokretanje proizvodnje. Prema raspoloživim podacima, dodaje, preko 330 inovacija koje su poticane od strane Županije, zaživjelo na tržištu i to najčešće u vlastitim obrtima ili tvrtkama.
Golob je naglasio da je svrha potaknuti stvaranje inovacija i olakšati put poduzećima do tržišta, naglasivši pritom da je u okviru projekta razvijen model financiranja kojim se sredstva na raspolaganju multipliciraju.
„Upola više sredstava je dodijeljeno nego što je rezervirano što je posljedica toga da je dio sredstava bespovratan, a dio se vraća kao zajam i svaki uspješan projekt tako omogućava financiranje budućih projekata. Mislim da je to dodatna vrijednost ovog modela jer osigurava kontinuitet podrške“, naveo je i ujedno najavio mogućnost da, upravo iz tog izvora, do kraja godine bude raspisan dodatni javni poziv u vrijednosti od 20 tisuća eura.
Prilikom potpisivanja ugovora, istaknuto je i da je od 2009. do 2024. godine Županija ukupno uložila 247.047,58 eura, a Zaklada 33.180,70 eura te dodatno 278.624,42 eura od povrata sredstava iz projekta odobrenih prethodnih godina. Za provedbu projekta Primorsko goranska županija osigurava iznos od 20 tisuća eura dok preostala sredstva u minimalno istom iznosu ili više osigurava Zaklada FIPRO. Javni poziv te provedba i odabir projekata u organizaciji je Zaklade.
Za ovogodišnji poziv osigurano je 40 tisuća eura, a pojedini prijavitelj mogao je ostvariti minimalnom iznosu od 7 tisuća eura te maksimalnom iznosu od 20 tisuća eura.