Poziv na šetnju kroz povijest sakralnih objekata Podmurvica

Autor: Marina Pauletić 28.09.2023

wp-content/uploads/2021/08/stadion_podmurvice_0.jpgFoto: arhiva

Opis i program šetnje pročitajte u nastavku.

Rijeka - Programskom aktivnošću iz kulture, a povodom obilježavanja Dana Mjesnog odbora Podmurvice, za subotu, 30. rujna pripremljena je edukativna šetnja i posjet sakralnim objektima Podmurvica. Opis i program šetnje pročitajte u nastavku.

Šetnjom Podmurvicama od prof Theodora de Canziania doznat ćemo mnoge zanimljivosti iz prošlosti, a naša priča kreće ispred ulaza u Crkvu Marije Pomoćnice, Vukovarska 62 u 9,30 sati.
Na vrhu brijega na Podmurvicama dominira elegantna silueta salezijanske Crkve Marije Pomoćnice čiju su gradnju potakli salezijanci, crkveni red isključivo okrenut odgoju i socijalnom zbrinjavanju muške mladeži. Crkva je sagrađena 1934. godine, a projektirao ju je arhitekt Enea Ronca u lombardijskom stilu koji je bio karakterističan jednostavnošću i pažnjom prema naturalističkim detaljima te romaničkom revivalu…

Nakon toga spustit ćemo se pokraj Salezijanske gimnazije čije je osnivanje inicijativa kojima Salezijanci nastoje iskazati svoju cjelovitu odgojnu brigu za dobro mladih. Salezijanska klasična gimnazija osnovana je 1959. godine, a prije osnutka gimnazije oni hrvatski mladići koji su željeli postati salezijanci školovali su se najprije u Italiji i Poljskoj, a između dvaju svjetskih ratova uglavnom u Sloveniji. Od tada, pa sve do 1993. godine, bila je sjemenišna gimnazija. Godine 1993. dobiva pravo javnosti te se od tada zove Salezijanska klasična gimnazija – s pravom javnosti. Sljedeće, 1994. godine, originalna zgrada škole u Vukovarskoj 62 se dograđuje…

Preko puta Gimnazije nalaze se vile: Randich, Illy i Bausterein čiju ćemo povijest saznati u kratkim crtama, pa nastavljamo dalje prema Villi Poglayen – ženskom Benediktinskom samostanu iz 1914. godine, danas zgrada Učeničkog doma Podmurvice.
Oko 1908. godine Samostan Benediktinki i crkva Sv. Roka kraj crkve Marijina Uznesenja, bio je u tako lošem stanju da je postojala mogućnost da se jednostavno sruši. Majke Benediktinke odlučile su stoga preseliti se na svoje imanje na Podmurvicama, gdje su posjedovale kuću i veliki kompleks zemljišta., ali ta kuća ni u kom slučaju nije odgovarala pravilima samostanskog života. To je bio povod za akciju Dobrotvornog društva Marija kojim je upravljao kanonik msgr. Matteo Balas da se prikupe dobrovoljni prilozi kako bi se na Podmurvicama izgradio primjeren, suvremeni samostan/dom, uključujući i crkvu i školu. Arhitekti Theodor Traxler i Eugenio Celligoi zamislili su građevinu u tlocrtu u obliku slova E, tako da na zapadnoj strani bude samostansko krilo, a istočno krilo namijenjeno za školu. Između ta dva krila pružala se jednokatnica na koju je izravno trebala biti pripojena crkva koja zapravo i spaja i dijeli ta dva sadržaja…

Obilazak završavamo posjetom Crkve Sv. Josipa za koju je 29. prosinca 1929. godine položen kamen-temeljac za gradnju u sklopu Samostana Benediktinki, a posvećena je 30. listopada 1931. godine. Crkvu Sv. Josipa projektirao je arhitekt Edoardo Stipanovich…

Organizatori pozivaju sve zainteresirane građane da im se pridruže u šetnji.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...