Predavanje i otvorenje izložbe „Stazama riječke bitke“

Autor: Nikola Cvjetović 30.04.2025

Predavanje-Stazama-Rijecke-bitke-4

Predavanje i izložba „Stazama riječke bitke“ posvećeni su Riječkoj bitci i dio su zajedničkog projekta Hrvatske udruge za vojnu povijest, Muzeja grada Rijeke i Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Rijeke.

Rijeka - U sklopu programa obilježavanja 80. obljetnice oslobođenja Rijeke od fašizma, u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održano je predavanje „Stazama riječke bitke“, nakon čega je na postamentima na Korzu otvorena istoimena izložba.

Predavanje i izložba „Stazama riječke bitke“ posvećeni su Riječkoj bitci i dio su zajedničkog projekta Hrvatske udruge za vojnu povijest, Muzeja grada Rijeke i Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Rijeke. Cilj projekta je očuvati sjećanje na bitku za Rijeku, jednu od najvećih bitaka u Narodnooslobodilačkoj borbi, koja se vodila ne samo na području Hrvatske, već i bivše države.

Predavanje je održao Dražen Kranjec iz Hrvatske udruge za vojnu povijest, koji se obratio prisutnima i na otvaranju izložbe, uz gradonačelnika Rijeke Marko Filipović, predsjednika Udruge antifašističkih boraca i antifašista Rijeke Vojka Obersnela i ravnatelja Muzeja grada Rijeke Mladena Urema. Na predavanju su bili prisutni i predstavnici muzeja iz Pivke i Kopra te učenici Prve sušačke hrvatske gimnazije.

Riječka bitka bila je ratni sukob 4. Armije Jugoslavenske armije i njemačkog 97. armijskog korpusa koji se odvijao u predgrađima i široj okolici Rijeke, koji se odigravala u travnju i svibnju 1945. godine kao dio završnih operacija za oslobođenje zemlje. Bila je to najveća bitka na području Republike Hrvatske u 2. svjetskom ratu, no s obzirom na protek vremena danas se o njoj vrlo malo zna. Stoga je 80-godišnjica ove bitke prava prilika da se podsjetimo na njezin značaj, kao i na veliki broj žrtava koje su u nepuna tri tjedna pale s obiju zaraćenih strana.

„Rijeka je grad čija je povijest duboko prožeta vrijednostima antifašizma i borbe za slobodu – vrijednostima na kojima počiva suvremena Europa. Kroz svoju povijest, naš je grad bio mjesto susreta, ali i otpora – osobito u najtežim trenutcima Drugog svjetskog rata, kada su naši sugrađani pokazali iznimnu hrabrost i odlučnost u borbi protiv okova fašizma.

Bitka za Rijeku, bila je jedna od najtežih i najkrvavijih na ovim prostorima. U toj borbi, naši borci, suočili su se s nadmoćnim neprijateljem, ali nisu posustali. Gotovo tri tisuće pripadnika 4. jugoslavenske armije položilo je svoje živote za oslobođenje grada, a Rijeka je nakon žestokih borbi oslobođena od nacističke okupacije.

Grad je tada pretrpio ogromne ljudske i materijalne gubitke, a mnogi dijelovi Rijeke bili su potpuno razrušeni. No, upravo je ta pobjeda izbrisala umjetno nametnute granice i vratila nam ono najdragocjenije – slobodu“, kazao je gradonačelnik Filipović, zahvalivši se svima koji sudjeluju u obilježavanju bogatog programa u prigodi 80. obljetnice oslobođenja Rijeke od fašizma, kao i onima koji svojim radom i zalaganjem pridonose da Rijeka ostane grad slobode i antifašističkih vrijednosti.

Postavljanje informativnih ploča u Rijeci i okolici o Riječkoj bitci
Osim organizacije predavanja i izložbe na temu Riječke bitke, u sklopu zajedničkog projekta Hrvatskog društva za vojnu povijest, Muzeja grada Rijeke i Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke, osmišljen je projekt kojim će se trajno obilježiti područje Riječke bitke i pružiti posjetiteljima korisne i zanimljive povijesne informacije o ovom važnom povijesnom događaju.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...