Predstavljeni rezultati projekta prevencije rizika od klizišta u PGŽ-u

Autor: Marina Pauletić 05.07.2023

klizista-69158

„Ono što naši znanstvenici istražuju, bit će primjenljivo u praksi i lokalna će zajednica od toga imati koristi, kako za buduća prostorna planiranja, tako i u sektoru civilne zaštite“, naglasio je u uvodnoj riječi dekan Bulić.

Rijeka - Na Građevinskom fakultetu na Kampusu Sveučilišta u Rijeci održano je predstavljanje primjene rezultata projekta Primijenjena istraživanja klizišta za razvoj mjera ublažavanja i prevencije rizika (PRI-MJER) u Primorsko-goranskoj županiji. Predstavljanje su zajednički organizirali Građevinski fakultet Sveučilišta u Rijeci i Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

Kako je istaknuo, klizišta su druga po redu najveća nepogoda na svijetu i to nakon potresa, no ispred poplava i požara, kada se računaju žrtve, razorni učinci i materijalne štete.

„Zato je znanstvena građevinska i geološka zajednica i poprilično angažirana na ovoj problematici. Za razliku od potreba, klizišta možemo predvidjeti – ne samo gdje će se javiti, nego često i kada će se javiti, ako su pod odgovarajućim monitoringom. Ovo je gotovo isključivo aplikativan projekt, no već ima odjeka u znanstvenoj zajednici, a Konzorcij će raditi na tome da se znanje proizvedeno ovim projektom primijeni u u drugim zemljama“, naveo je Željko Arbanas, potpredsjednik europskog ogranka Međunarodnog konzorcija za klizišta.

„Lokalna će zajednica zasigurno imati koristi od rezultata ovog projekta, a čini mi se najviše Upravni odjel za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša. Niste samo proizvele ‘hrpu papira’, nego važne dokumente na temelju kojih će moći prevenirati loši utjecaju djelovanja klizišta u našoj županiji. Projekt je također dobar primjer kako uspješno koristiti EU fondove“, naglasio je zamjenik župana Mamula.

„Ono što naši znanstvenici istražuju, bit će primjenljivo u praksi i lokalna će zajednica od toga imati koristi, kako za buduća prostorna planiranja, tako i u sektoru civilne zaštite“, naglasio je u uvodnoj riječi dekan Bulić.

Predstavljanju je nazočio i g. Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke te mnogi načelnici i predstavnici općina u Primorsko-goranskog županiji.

Projekt primijenjenih istraživanja PRI-MJER financiran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj sa svrhom razvoja mjera za prilagodbu klimatskim promjenama. Jedan od ciljeva projekta je razvoj alata za prostorno planiranje i civilnu zaštitu na državnoj, regionalnoj i lokalnoj razini. Više informacija o projektu dostupno je na mrežnoj stranici https://pri-mjer.hr/. Predstavljeni su rezultati projekta koji su primjenjivi u Primorsko-goranskoj županiji i to vezano za prostorno planiranje, civilnu zaštitu, upravljanje prometnicama, vodama i šumama.

Nakon predstavljanja uslijedio je razgled izložbe karata, postavljene u atriju Fakulteta, na kojoj su izložene karte klizišta, izrađene u okviru projekta, pod nazivom: „KLIZI! ŠTA? Kartografski podaci i informacije o klizištima koji nam omogućavaju odgovorno upravljanje“.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...