Predstavljeni Studijski programi Prometa i Telematike Veleučilišta u Rijeci

Autor: Mia Mohorić 09.07.2024

Predstavljeni_Studijski_programi_Prometa_i_Telematike_Veleucilista_u_Rijeci

Radi se o modernim studijima čvrsto orijentiranih prema gospodarstvu.

Rijeka - Prof.dr.sc. Bojan Hlača, prodekan za nastavu i studentska pitanja, uvodno je istaknuo kako je Rijeka danas najveće prometno čvorište u Republici Hrvatskoj. Cijeli niz gospodarskih subjekata ostvaruje svoje poslovne ciljeve zahvaljujući prometnoj orijentaciji i geostrateškom položaju Rijeke i riječkog prometnog pravca. Očekuje se u narednim godinama da se takav trend nastavi što će još više pozicionirati naš kraj na pomorske karte svijeta. Između ostalog, završetkom svih infrastrukturnih radova na novom kontejnerskom terminalu u Rijeci i modernoj marini u samom centru grada zaokružiti će se razvojni ciklus i otvarati nova specijalizirana radna mjesta.

Sa Veleučilište u Rijeci poručuju kako idu u korak s tim trendom i spremni su na svaki izazov što donosi visoko školstvo te stvaranje novih stručnih kadrova koji se mogu uhvatiti u koštac sa svim poslovnim izazovima.
Na Veleučilištu u Rijeci je do sada diplomiralo oko 7.500 studenata kroz cijeli niz studijskih programa Informatike, Prometa, Telematike, Sigurnosti na radu, Poduzetništva i Poljoprivrede. Veliki dio završenih studenata Veleučilišta u Rijeci uključilo se u gospodarski sustav našeg kraja i danas aktivno sudjeluju u njegovom radu i razvoju.

Dr. sc. tech. Ivica Barišić, prof. struč. stud., pročelnik Prometnog odjela Veleučilišta u Rijeci pobliže je objasnio aktivnosti Prometnog odjela Veleučilišta u Rijeci, te je istaknuo kako odjel radi na povećanju razine sigurnosti u prometu na način da surađuje sa Dječjim vrtićem Rijeka kroz projekt „Osnažimo sigurnost naše djece“ te je istaknuo činjenicu da je sa dječjim vrtićem „More“ u Rijeci održana prometna edukacija djece predškolske dobi.
Na Prometnom odjelu Veleučilišta u Rijeci pored teorijskog dijela nastave velika pozornost posvećuje se i praktičnoj nastavi odnosno izradi projekata koji su vezani za konkretne poslove iz prakse. Naglasak se stavlja na terensku nastavu i obilazak poduzeća i tvrtki koje se bave upravljanjem prometnim sustavima i infrastrukturom gdje studenti u realnom okruženju mogu sagledati neke od mogućih poslova kojima će se baviti nakon završetka studija.

Obzirom da samo svakodnevno svjedoci stradavanja u prometu kojima su pogođene sve kategorije društva, od onih najmlađih do najstarijih, Prometni odjel nastoji potaknuti što više projekata i aktivnosti kako bi se povećala razina sigurnosti za sve sudionike. Vezano uz to, pročelnik je spomenuo Sporazum o suradnji između Veleučilišta i Centra za odgoj i obrazovanje Rijekačiji je cilj podrška djeci i mladeži s intelektualnim teškoćama i drugim utjecajnijim teškoćama u razvoju te njihovim roditeljima za sigurno sudjelovanje u prometu.
Istaknuo je i odličnu suradnju sa Uredom pravobraniteljice za djecu Republike Hrvatske u segmentu sigurnosti djece u prometu. Pri tome je podsjetio na činjenicu da je u listopadu prošle godine održana uspješna konferencija o zaštiti prava djece u prometu, na koju se odazvao veliki broj stručnjaka iz različitih područja koji su raspravljali o obrazovanju za sigurnost u prometu, zdravlju djece i intervenciji sustava socijalne skrbi te cestovnoj infrastrukturi, sigurnosti vozila i upravljanju sigurnošću.

Istaknuo je novinu vezanu uz pristup Komori inženjera prometa za magistre inženjere prometa. Izmjenama Zakona o komori inženjera prometa i Statuta komore omogućeno je polaganje stručnog ispita i upis u Komoru i za alumne koji su stekli stručni naziv: magistar inženjer prometa, raniji naziv: stručni specijalist inženjer prometa (300 ECTS bodova). Uvjet za pristupanje stručnom ispitu je tri godine radnog staža u struci na poslovima visoke stručne spreme iz polja tehnologije prometa i transporta.

Dr. sc. tech. Andrea Andrijašević, pred., pročelnica Elektrotehničkog odjela Veleučilišta u Rijeci istaknula je da je stručni prijediplomski studij Telematika trogodišnji studij elektrotehnike koji se izvodi već četrnaest godina. S 2022./2023. ak. godinom započelo se s izvođenjem revidiranog programa studija, kreiranog u skladu s trenutnim potrebama hrvatskog tržišta rada, a tijekom kojeg studenti stječu znanja i vještine vezane uz programiranje, telekomunikacije i informacijske tehnologije, elektroniku, robotiku, strojno učenje, projektiranje te upravljanje sustavima. Zahvaljujući multidisciplinarnosti koju osigurava Veleučilište u Rijeci, kroz kolegije koje drže kolege s Poslovnog odjela našim studentima omogućavamo i da tijekom zadnjeg semestra usvoje kompetencije potrebne za otvaranje i uspješno vođenje vlastitog poduzeća, u skladu s našom krilaticom - stručnost i specijalizacija.

Veleučilište u Rijeci, uz Fakultet elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, Tehničko veleučilište u Zagrebu i Sveučilište u Splitu, nedavno je postalo četvrta institucija visokog obrazovanja u Hrvatskoj koja svim svojim studentima, nastavnicima te vanjskim suradnicima omogućava korištenje softverskog paketa Matlab na svim računalima Veleučilišta, ali i kod kuće. Navedeni softverski paket, kroz takozvanu Campus-Wide licencu, za istraživanje i razvoj koristi velik broj najpoznatijih tvrtki iz širokog spektra djelatnosti u Hrvatskoj i u svijetu te preko 2200 sveučilišta.

Za kraj, pročelnica Andrijašević istaknula je da kao nastavak završnog rada iz 2022. godine studentice Telematike Mirte Čuline, Veleučilište u Rijeci nedavno je prijavilo projekt s kojim nam je cilj kroz unaprjeđenje sustava audiološke skrbi ublažiti tegobe pacijenata uzrokovane tinitusom, kao što su anksioznost i depresija, te poboljšati njihovu kvalitetu života. Ovaj projekt prijavljen je u suradnji s KBC-om Rijeka, Tehničkim fakultetom u Rijeci te Fakultetom elektrotehnike i računarstva u Zagrebu.

Spomenuti završni rad studentice Mirte Čuline rezultirao je javnosti besplatno dostupnom računalnom aplikacijom za kućne vježbe slušanja i terapiju tinitusa glazbom.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...