Prijem za prvašiće u povodu prvog dana škole u OŠ Gornja Vežica

Autor: Mia Mohorić 09.09.2024

Prijem-za-prvasice-u-OS-Gornja-Vezica-900x600

Za prvašiće je ovo jedan od najvećih dana u njihovim životima, a Grad Rijeka se trudi da učenicima pomogne tijekom njihova osnovnoškolskog obrazovanja

Rijeka -U Osnovnoj školi Gornja Vežica, koja ove godine upisuje 54 prvašića raspoređena u tri odjeljenja, održan je prijem za učenike koji kreću u prvi razred.

Prijemu su prisustvovali gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan, zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski, voditeljica Odsjeka za odgoj, obrazovanje i mlade pri Upravnom odjelu za odgoj i obrazovanje, kulturu sport i mlade Grada Rijeke Lana Golob, ravnateljica OŠ Gornja Vežica Ana Šerer Hajdinić te djelatnici OŠ Gornja Vežica.

Ravnateljica Šerer Hajdinić pozdravila je sve prvašiće na početku nove životne pustolovine, a na početku novog razdoblja sreću prvašićima i njihovim obiteljima te njihovim učiteljicama im je poželio i riječki gradonačelnik Filipović.
“Za prvašiće je ovo jedan od najvećih dana u njihovim životima, a Grad Rijeka se trudi da učenicima pomogne tijekom njihova osnovnoškolskog obrazovanja. Za osnovno školstvo izdvajamo značajna sredstva i uvijek se trudimo kreativni i inovativni, a naše modele, poput izvannastavne aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje prepoznali i preuzeli u osnovnim školama diljem Hrvatske”, kazao je gradonačelnik Filipović, poručivši “Što god vam donijelo nemirno more života, neka Rijeka uvijek bude sigurna luka.”

Prijem-za-prvasice-u-OS-Gornja-Vezica-12

Grad Rijeka i ove godine sve riječke prvašiće na njihov prvi dan škole daruje prigodnim poklonom koji uključuje vrećicu za opremu za nastavu tjelesnog odgoja, olovku, informativku, četkicu za zube kao najavu uvođenja Zdravstvenog odgoja te pismo gradonačelnika i poklon Gradske knjižnice Rijeka – upisnicu za besplatan upis i jednogodišnju članarinu u Dječjem odjelu Stribor. Prvašićima koji su već učlanjeni u Gradsku knjižnicu Rijeka i imaju važeće članstvo, članstvo će se nakon isteka produžiti na godinu dana s time da je također potrebno predati ispunjenu upisnicu.

U 2024./2025. školskoj godini, prema preliminarnim podacima iz UO za odgoj i školstvo, kulturu sport i mlade Grada Rijeke, u prve razrede 25 osnovnih škola Grada Rijeke kreće ukupno oko 900 učenika.

Najviše prvašića upisala je ujedno i najveća riječka osnovna škola Srdoči, a slijede škole Zamet i Fran Franković.

U ovoj školskoj godini u osnovnim školama Grada Rijeke nastavu će pohađati ukupno oko 8000 učenika.

Za sve učenike osnovnih škola koji imaju prebivalište na području grada Rijeke, bilo da je riječ o učenicima koji pohađaju riječke škole ili škole iz šireg riječkog prstena i ove su godine osigurane besplatne radne bilježnice svih obveznih predmeta za što je ukupno u proračunu Grada Rijeke izdvojeno 405.000,00 eura.

Produženi boravak i cjelodnevnu nastavu, programe nadstandarda u riječkim školama, ukupno će pohađati 2100 učenika.


Povećan je broj skupina produženog boravka i cjelodnevne nastave

Zbog važnosti organizirane skrbi nad djecom u razdoblju nakon redovne nastave, za kojom potreba iz godine u godinu raste, u ovoj školskoj godini povećan je broj skupina produženog boravka i cjelodnevne nastave na 91 skupinu odnosno po jedna nova skupina formira se u osnovnim školama Kantrida, Srdoči i Zamet, a za što će Grad Rijeka dodatno osigurati oko 55 tisuća eura.

Ove školske godine će program produženog boravka pohađat 1770 učenika, a 330 učenika program cjelodnevne nastave.

Za provedbu programa produženog boravka i cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada Grad Rijeka će za ovu školsku godinu u proračunu ukupno osigurati gotovo 2 milijuna eura.

Cijena ovih programa za roditelje s prebivalištem u Rijeci ostaje ista odnosno iznos sufinanciranja učiteljice koji, kao i do sada, ovisi o dohotku kućanstva i iznosi 15, 25 ili 45 eura mjesečno kroz 10 mjeseci dok Grad Rijeka, a preostali dio iznosa, uključujući i puni iznos tijekom ljetnih mjeseci, snositi će Grad Rijeka. Također, cijena za drugo dijete uključeno u program smanjuje za 30 %, za treće dijete za 60 %, a četvrto i svako sljedeće dijete u programu sudjeluje besplatno.

Dodatno, valja istaknuti da povrh tog iznosa Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života za učenike koji odrastaju u socijalno nepovoljnijim ili rizičnijim okolnostima nego njihovi vršnjaci (siromaštvo, život u udomiteljskoj obitelji, izloženost obiteljskom nasilju, ratne posljedice) ili imaju teškoće u razvoju, podmiruje troškove prehrane i rada učitelja/ica koje izvode ove programe, pa su roditelji/skrbnici te skupine djece u potpunosti oslobođeni plaćanja za sudjelovanje djece u navedenim programima.

Podsjetimo, važnost produženog boravka i cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada u Rijeci prepoznata je još davnih sedamdesetih godina prošlog stoljeća, a upravo ovi organizacijski oblici rada u našim osnovnim školama postali su jedan od razloga prepoznatljivosti Grada Rijeke te se u cilju stvaranja škola zadovoljnih učenika, učitelja i roditelja sustavno sufinanciraju iz gradskog proračuna. Danas sve riječke osnovne škole, uključujući i škole drugih osnivača koje djeluju na području Rijeke, imaju organiziranu barem jednu skupinu produženog boravka.

Prijem-za-prvasice-u-OS-Gornja-Vezica-1-02769

Uvođenje programa Zdravstveni odgoj i obrazovanje

Uvođenjem Zdravstvenog odgoja i obrazovanja ove jeseni Rijeka postaje prvi grad u Hrvatskoj koji će aktivno raditi na razvijanju zdravstvene pismenosti djece i mladih kroz cjelovit pristup učenju o svim aspektima zdravlja.

Prije uvođenja ove izvannastavne aktivnosti u sve zainteresirane riječke osnovne škole, a s ciljem detaljne evaluacije programa, materijala i provedbe, Zdravstveni odgoj i obrazovanje uvodi se ove školske godine eksperimentalno u šest osnovnih škola – OŠ Centar, OŠ-SE Dolac, OŠ Ivana Zajca, OŠ Podmurvice, OŠ Kantrida i OŠ Vežica.

U tu su svrhu pripremljeni svi materijali nužni za uspješno uvođenje ovog iznimno važnog programa odnosno pripremljeni su kurikulum za učitelje, priručnike i mape za učenike te razne informativne materijale za roditelje, škole i zainteresiranu javnost. Obzirom da je Grad Rijeka osnivač četiri talijanske škole, svi su materijali prevedeni i na talijanski jezik.

U proračunu Grada Rijeke u ovoj i prethodnim godinama za pripremu svih materijala, tisak, evaluaciju, honorare učiteljima, edukacije, supervizijske grupe i brojne druge potrebne aktivnosti za uspješnu implementaciju osigurano je oko 60.000 eura.

Dodatni nadstandardni programi koje Grad Rijeka nudi u svojim školama

„Školsko poslijepodne samo za mene“ jedan je od specifičnih oblika podrške posebno ranjivim skupinama učenika u sklopu kojeg se također osigurava i financiranje rada romskog pomagača i pomoćnika za učenike pripadnike romske nacionalne manjine. Za provođenje ovog programa osigurano je 30.000,00 eura.

„RInkluzija – Riječki model podrške učenicima s teškoćama“ nastavlja se i ove školske godine. Ovim se projektom već dugi niz godina osiguravaju sredstva za plaće pomoćnika u nastavi koji rade s učenicima s teškoćama, kao i za čitav niz popratnih aktivnosti s ciljem širenja svijesti o važnosti inkluzivnog obrazovanja. Projekt je trenutno u fazi pripreme za prijavu, a iz EU fondova za ovu svrhu planiramo osigurati gotovo 3.000.000,00 eura, za 36 mjeseci provedbe projekta, uz dodatna izdvajanja Grada Rijeke.

„RInkluzija – Riječki model podrške učenicima s teškoćama“ je EU projekt kojim se već dugi niz godina osiguravaju sredstva za plaće pomoćnika u nastavi koji rade s učenicima s teškoćama, kao i za čitav niz popratnih aktivnosti s ciljem širenja svijesti o važnosti inkluzivnog obrazovanja. Projektom se za narednih 36 mjeseci provedbe planira osigurati gotovo 3.000.000,00 eura iz EU fondova.

Program E-matematička učionica za darovite mlade matematičare i LIADO – Likovni istraživački atelje darovitih osnovnoškolca kojem je cilj razvijati i poticati kreativnost djece namjene su darovitim učenicima od 1. do 8 razreda osnovne škole, a sredstva za njihovu provedbu u visini od 30.000,00 eura osigurana su u gradskom proračunu.

Riječke izvannastavne aktivnosti „Moja Rijeka“ i „Građanski odgoj i obrazovanja“ na godišnjoj razini pohađa oko 600-tinjak učenika, a za što se iz proračuna izdvaja 100.000,00 eura.

Program „Moja Rijeka“ Grad Rijeka provodi u svojim školama od 2012. godine a s namjerom pružanja malim sugrađanima mogućnosti stjecanja većih znanja o vlastitom gradu te stvaranja pozitivnog emocionalnog odnosa učenika prema njihovom neposrednom okruženju.

Program „Građanski odgoj i obrazovanje“ Grad Rijeka je u svoje škole uvela 2016./2017. školske godine za učenike viših razreda osnovne škole kako bi promicala nenasilje, toleranciju i solidarnost te kod učenika razvijala ljudske vrijednosti koje se temelje na prihvaćanju i uključivanju različitosti te poštovanju ljudskih prava kao i na razumijevanju života u građanskom društvu. Riječki model „Građanskog odgoja i obrazovanja“ do sada je preuzelo čak 17 jedinica lokalne/regionalne samouprave odnosno škola diljem Hrvatske, čime je riječka praksa još jednom prepoznata na nacionalnoj razini i mnogo šire.

Prijem-za-prvasice-u-OS-Gornja-Vezica-4

Dio pomoći za učenike osnovnih škola iz socijalnog programa Grada Rijeke

I u ovoj školskoj godini Grad Rijeka, putem UO za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života, nastavlja osiguravati pomoć učenicima odnosno njihovim obiteljima temeljem uvjeta iz Odluke o socijalnoj skrbi.

Za troškove ručka, užine i dijela troškova rada učitelja u cjelodnevnom/produženom boravku učenika osnovnih škola Grad Rijeka osigurao sredstva u iznosu od 40.000,00 eura.

Akcija zaprimanja zahtjeva za navedeni oblik pomoći traje do 20. rujna 2024. godine, ali se pomoć može zatražiti i kasnije, odnosno tijekom cijele školske godine s početkom realizacije od dana priznavanja prava.

Grad Rijeka je i ove godine osigurao poklon-bon nabavku školskog pribora za osnovce. Vrijednost bona ovisi o uvjetu koji ispunjava korisnik te o razredu osnovne škole koje pohađa učenik, a ukupna sredstva osigurana u proračunu za ovu namjenu iznose 55.000 eura.

Poklon-bon u iznosu od 70 eura za učenika od 1. do 4. razreda OŠ ili u iznosu od 140 eura za učenika od 5. do 8. razreda OŠ može ostvariti dijete iz kućanstva koje je korisnik zajamčene minimalne naknade pri Hrvatskom zavodu za socijalni rad, Područni ured Rijeka.

Poklon-bon u iznosu od 50 eura za učenika od 1. do 4. razreda OŠ ili u iznosu od 100 eura za učenika od 5. do 8. razreda OŠ, može ostvariti dijete koje ostvaruje pravo na doplatak za pomoć i njegu i pravo na osobnu invalidninu, pri Hrvatskom zavodu za socijalni rad, Područni ured Rijeka , dijete iz kućanstva čiji su prosječni mjesečni prihodi u zadnja tri mjeseca niži od cenzusa prihoda koje je utvrdio Grad Rijeka za pojedini broj članova kućanstva, dijete hrvatskoga ratnoga vojnog invalida ili ratnog i civilnog invalida Domovinskog rata ili dijete smrtno stradalog, zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, udomljeno dijete, te dijete smješteno u sklonište za žrtve obiteljskog nasilja.

Zaprimanje zahtjeva za navedeni oblik pomoći traje do 20. rujna 2024. godine, a korisnici će uz predočenje poklon-bona moći preuzeti školski pribor u jednoj od osam riječkih knjižara s kojima Grad Rijeka ima godišnji ugovor.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...