[PRIOPĆENJE] Županijski vijećnik Leo Pavela: Neodrživost projekta broda Galeb
Autor: Nikola Cvjetović 11.02.2025
![Leo_Pavela_GK](https://torpedo.media/photos/Leo_Pavela_GK_w800.jpg)
Financijska neisplativost – Održavanje broda i njegova prenamjena u muzej dosad su progutali desetke milijuna kuna ( 20 milijuna eura), a ukupni troškovi i dalje rastu. Umjesto da služi kao atrakcija, Galeb stoji kao simbol lošeg upravljanja gradskim resursima, iznosi Pavela.
Rijeka - Županijski vijećnik Leo Pavela u svom priopćenju osvrnuo se na trenutno najaktualniju temu u Rijeci, projekt brod Galeb:
- U trenutku kada se Rijeka suočava s ozbiljnim financijskim izazovima, smatram da grad ne može i ne smije nastaviti trošiti javni novac na projekt koji je od početka neodrživ – restauraciju broda Galeb. Ovaj projekt, započet pod dugogodišnjom vlašću SDP-a, pokazao se kao prazna investicija koja građanima Rijeke ne donosi nikakvu konkretnu korist, dok istovremeno povlači značajna sredstva iz gradskog proračuna.
- Održavanje broda i njegova prenamjena u muzej dosad su progutali desetke milijuna kuna ( 20 milijuna eura), a ukupni troškovi i dalje rastu. Umjesto da služi kao atrakcija, Galeb stoji kao simbol lošeg upravljanja gradskim resursima. Također, Galeb se često predstavlja kao „brod mira“, no stvarna povijest je sasvim drugačija. Prije nego što je bio Titov brod, Galeb je bio RAMB III, brod izgrađen u fašističkoj Italiji, što intelektualno znači da je brod dio talijanske fašističke industrijske baštine. Nakon toga, njemački minopolagač koji je zatrovao Jadransko more minama. Kasnije, kao dio jugoslavenske ratne mornarice, bio je simbol jednopartijskog režima i njegove politike, koja je odgovorna za mnoga teška kršenja ljudskih prava i zločine počinjene nad nedužnim civilima netom nakon drugog svjetskog rata, ističe Pavela te dodaje da 'povezivanje ratnog broda s promocijom mira predstavlja inherentni paradoks – sam koncept rata u svojoj suštini isključuje ideju mira. Brod koji je bio dio ratne mornarice i služio vojnim, a ne mirovnim ciljevima, ne može autentično simbolizirati vrijednosti koje bi Rijeka trebala promovirati u budućnosti'.
– Rijeka se ne može i ne smije brendirati kroz simbole totalitarnih režima. Očuvanje ovog broda u javnom vlasništvu znači nastavak politike glorifikacije prošlih ideologija, umjesto da se grad okrene modernim vrijednostima, poduzetništvu i održivom razvoju, a to znači da brod treba prodati privatnim investitorima koji mogu pronaći komercijalnu svrhu za njega, bez daljnjeg financijskog opterećenja za građane Rijeke.
Pavela ističe da je potrebno zaustaviti praksu financiranja neodrživih projekata iz gradskog proračuna.
– Svaka kuna koju grad ulaže mora se usmjeriti u projekte koji imaju dugoročnu korist za građane, poput infrastrukture, razvoja poduzetništva i turizma koji se temelji na modernim vrijednostima. Rijeka mora izaći iz okvira prošlosti i okrenuti se budućnosti. Vrijeme je za novi smjer u upravljanju gradom, temeljen na transparentnosti, održivosti i odgovornosti prema građanima. Također, vrijeme je da grad odabere odgovorno upravljanje resursima, oslobodi se tereta neodrživih politika i krene prema razvoju koji će svima donijeti prosperitet, za razliku od dosadašnjeg modela upravljanja Rijekom. Svaka politika koja nudi nastavak neodrživih projekata u Rijeci, nastavak je dosadašnje politike SDP-a što u konačnu za naše građane znači lošiji životni standard i poticanje na daljnje iseljavanje posebno mlađe populacije, stoji u priopćenju.