Program rada Savjeta mladih Grada Rijeke za 2025. godinu: Uključivanje mladih u političke i društvene procese

Autor: Marina Pauletić 25.10.2024

sjednica_gradskog_vijeca-67150

Program Savjeta mladih za sljedeću godinu predstavio je njegov predsjednik Luka Čanković.

Rijeka - Gradsko vijeće jednoglasno je podržalo Program rada Savjeta mladih Grada Rijeke za 2025. godinu, savjetodavnog tijela koje promiče i zagovara prava, potrebe i interese mladih u gradu Rijeci.

Savjet mladih osnovan je s ciljem sudjelovanja u odlučivanju o upravljanju javnim poslovima od interesa i značaja za mlade, aktivnog uključivanja mladih u javni život te s ciljem informiranja i savjetovanja mladih u lokalnoj zajednici.

Program rada za 2025. godinu uključuje aktivnosti koje se odnose na sudjelovanje u procesu izrade i praćenju provedbe Programa za mlade Grada Rijeke, konzultiranje s udrugama mladih i za mlade o temama bitnim za mlade, suradnju s Gradom Rijekom i Primorsko-goranskom županijom u politici za mlade, kao i suradnju s drugim savjetima mladih u Hrvatskoj i inozemstvu. Za provedbu Program rada Savjeta mladih Grada Rijeke u 2025. godini predviđeno je osiguravanje 19 tisuća eura.

Program Savjeta mladih za sljedeću godinu predstavio je njegov predsjednik Luka Čanković.

„Jedan od glavnih aspekata našeg programa je aktivno sudjelovanje mladih u donošenju oduka. Savjet mladih omogućava mladima da sudjeluju u donošenju oduka Gradskog vijeća te izravno utječu na donošenje odluka važnih za njih. Time se mladi potiču na angažman u javnom životu i preuzimaju odgovornost za svoju zajednicu“, naglasio je Čanković.

Kao drugi važni aspekt programa Čanković je istaknuo unapređenje obrazovanja i zapošljavanja, kao i o osamostaljivanje i dobrobit mladih.

„Program je usmjeren na unapređenje kvalitete obrazovanja i profesionalnog usmjeravanja mladih, što je ključni faktor za njihov razvoj i zapošljavanje. Program se također fokusira i na osiguravanje boljih uvjeta za osamostaljivanje mladih, uključujući i podršku za zapošljavanje, stanovanje i zdravlje. To je posebno važno jer se mladi često suočavaju s velikim izazovima prilikom osamostaljenja“, kazao je Čanković.

Dio programa koji se odnosi na jačanje vidljivosti i informiranje mladih uključuju povećanje vidljivosti Savjeta mladih kroz društvene mreže, web portale i podcaste, čime se mladi dodatno informiraju te osnažuju.

Savjet će i u 2025. godini nastaviti surađivati i razmjenjivati iskustava s drugim savjetima mladih i udrugama mladih, kako na lokalnoj i nacionalnoj, tako i na međunarodnoj razini. Kroz razmjenu iskustava i usvajanje dobrih praksi obogaćuje se perspektiva mladih i omogućuje njihova uključenost u širu zajednicu.

„Smatram da je ovaj program izuzetno koristan za mlade, jer se ih aktivno uključuje u političke i društvene procese, pruža im se mogućnost za profesionalni i osobni razvoj te potiče njihova samostalnost. Također, stvaranjem mreža i jačanjem mreža s drugim organizacijama mladih ovaj program stvara temelje za bolje nošenje s izazovima u budućnosti, što ga čini važnim alatom za unapređenje kvalitete života u gradu Rijeci“, zaključio je Čanković.

Vijećnica Ivana Prica Matijaš istaknula je kako će Klub vijećnika SDP-a podržati program rada Savjeta mladih.

„Program i ovu godinu potvrđuje kontinuitet i ozbiljnost u planiranju kvalitetnog rada Savjeta mladih Grada Rijeke. Posebno bih pohvalila Savjet mladih u preuzimanju inicijative i organizaciji Nacionalne konferencije savjeta mladih, koja je održana nedavno u Rijeci, najbolje organizirane do sada“, kazala je vijećnica Prica.

Vijećnica Štefica Jagić Rađa je u ime Kluba vijećnika HDZ-a pohvalila je program rada te naglasila kako program ima definirane dugoročne ciljeve kako unaprijediti kvalitetu obrazovanja i profesionalnog usmjeravanja mladih, kako ojačati opće uvjete za dobrobit i osamostaljenje mladih i kako osigurati poticajnu atmosferu u gradu za mlade.

„U pripremi i provedbi Programa za mlade Grada Rijeke uz navedene suradnike predlažemo da se uvrste i udruge osoba s invaliditetom. Cilj je stvoriti jasnu viziju realnih potreba, očekivanja i mladih i nedostatka u gradu, kao i pozitivnih aspekata. Važno je istaknuti kako su mlade žene s invaliditetom u riziku od višestruke diskriminacije, što svakako utječe na sve aspekte njihovog života. Rodni stereotipi i predrasude isprepliću se s predrasudama spram osoba s invaliditetom, posebice u pogledu njihovih znanja i vještina, pa mogu dugoročno utjecati na nemogućnost ostvarivanja samostalnog života. Politike obrazovanja i zapošljavanja mladih osoba s invaliditetom trebaju biti rodno osjetljive, kako bi i mladi muškarci i žene imali jednake šanse na tržištu rada, u pogledu osamostaljivanja i unapređivanja njihova položaja.

Programom je predviđeno da će Savjet mladih surađivati s jedinicama lokalne i područne samouprave u politici za mlade. S obzirom na to da osobe s invaliditetom čine 12 % ukupnog broja stanovništva u RH, moramo primijetiti da je u toj populaciji značajan broj mladih osoba kojima je potrebno posvetiti posebnu pažnju i olakšati im život. Nedjeljivost svih ljudskih prava ukazuje na spremnost i potrebu Savjeta mladih Grada Rijeke da osigura jednake mogućnosti i za ovu posebno ranjivu skupinu.

Stoga predlažemo da se ovim programom rada Savjeta mladih za 2025. godine predvide i aktivnosti, programi i projekti obilježavanja Dana osoba s invaliditetom. Podsjećam da je ovo Gradsko vijeće prihvatilo rezoluciju o Gradu Rijeci kao sigurnom gradu za žene, u koju spadaju i mlade žene – osobe s invaliditetom“, kazala je vijećnica Jagić Rađa.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...