Promocija GSG časopisa uz P(j)esme o slobodi i radu

Autor: Marina Pauletić 30.08.2023

gsg_cover GSG cover

Časopis donosi priloge Katje Praznik, Valerie Graziano, Marine Tkalčić, intervju s Jasnom Jasnom Žmak i umjetničku kontribuciju Selme Selman.

Rijeka - U četvrtak, 31. kolovoza od 19 sati na terasi beach bara “Prasowski” na Kantridi (Istarska ul. 39A), bit će predstavljen četvrti broj časopisa za suvremena umjetnička i kulturna zbivanja GSG pod naslovom “Rad – Kako smo ga (po)stavile”, uz gostovanje Radija Praxa koji temu časopisa podcrtavaju s “P(j)esmama o slobodi i radu – Canti di LiberAzzione”, izborom revolucionarnih i aktivističkih talijanskih pjesama koje su inspirirale mase.

Četvrti broj dvojezičnog, tiskanog GSG časopisa u izdanju istoimene udruge i pod naslovom “Rad – Kako smo ga (po)stavile” (“Labour – (Re)Worked”) urednica Jelene Androić i Lele Vujanić, posvećen radu u kulturno-umjetničkom polju, tematski se počeo oblikovati godinu dana nakon programa otvaranja Europske prijestolnice kulture (EPK) u akvatoriju riječke luke, iza kojeg su ostale obnovljene zgrade i nedostatak sredstava za žive radnike/ice i živu kulturno-umjetničku proizvodnju. Bila je to također i druga godina pandemije, u kojoj se među najpogođenijima krizom našao upravo sektor kulture i umjetnosti. Oba ta „događanja“ – iznevjerena očekivanja i zdravstveno-socijalno-ekonomska ugroza – trasirala su put u temu broja koji se bavi budućnošću kulturno-umjetničkog polja, odnosno nužnim preduvjetima njegova opstanka.

U taj opstanak urednice ulaze kroz temu rada, odnosno svih onih svakodnevnih stranputica i pristajanja – na loše uvjete rada, nedovoljno i neredovito projektno financiranje, hiperprodukciju događanja, birokratizaciju, gubljenje smisla proizvodnje i njene komunikacije s takozvanim publikama – te kroz mogućnosti njihovog prevladavanja i odbijanja.

gsg_casopis GSG časopis

Časopis donosi priloge Katje Praznik, Valerie Graziano, Marine Tkalčić, intervju s Jasnom Jasnom Žmak i umjetničku kontribuciju Selme Selman. Kroz različita iskustva u širokom potezu od hrvatskog SPID-a do američkog Black Power Napa, cilj je bio istražiti različite pristupe temi rada – njegovog ponovnog (udruženog) zaposjedanja, ali i izmicanja, odustajanja, radikalnog nerada.

“P(j)esme o slobodi i radu – Canti di LiberAzzione”, program kojim se tema proširuje u glazbenom smjeru, donosi izbor revolucionarnih i aktivističkih pjesama koje su inspirirale mase – prije svega eksploatirane radne mase - na organiziranje, na otpor i borbu. Talijanska lijeva politička scena, koja je imala velike uspone i teške udare tijekom postojanja, ostavila je neizbrisiv trag u muzici, a onda se ta muzika ukorijenila i nastavila se kao lozinka prenositi do danas. Od oda Giordanu Brunu i borbe protiv klera, patrijarhata, fašizma i nepravde, do pjesama o štrajku i protiv neplaćenog ženskog rada, ova muzika i danas nosi sa sobom istu energiju i inspirira na različite načine borbe protiv nepravde. Kroz “Canti di LiberAzzione” vodi Radio Praxa, dvojac u sastavu Lidija Vasiljević i Nenad Glišić, koji kroz muziku i riječi otkriva i brani blago borbene muzike.

Četvrti broj časopisa GSG predstavit će urednice Jelena Androić i Lela Vujanić, a svoj primjerak tiskanog izdanja moći ćete preuzeti na “Prasowskom”. U slučaju kiše događanje će se održati u Galeriji DeltaLab, Delta 5.

Časopis su podržali Fondacija Musagetes i Grad Rijeka.

Ulaz na događanje je slobodan!

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...