Putopisni susret s Goranom Blaževićem: biciklom migracijskom rutom od Senegala do Ceute
Autor: Marina Pauletić 26.09.2023
Za ovaj je poduhvat Goran Blažević dobio Nagradu Dijana Klarić za Najbolji projekt na Festivalu putnika u Šibeniku 2021. godine.
Rijeka - U srijedu 27.9. u 18 sati u Ogranku Trsat Gradske knjižnice Rijeka održat će se susret s Goranom Blaževićem pod naslovom „Kontra vjetra: Biciklom od Senegala do Ceute“.
Rezervacije mjesta primaju se online ovdje.
Nova putnička priča Gorana Blaževića vodi nas od zelenog Senegala preko vjetrovite Mauritanije i pustoši Zapadne Sahare, preko urbanog Maroka sve do španjolskog teritorija na afričkom kontinentu. Nakon što je prehodao balkansku izbjegličku rutu 2016. godine koju je opisao u svojoj knjizi „Svilim“, Blažević se 2020. upustio u novi projekt s ciljem usmjeravanja pažnje na još jednu važnu socijalnu i političku temu. Projekt „Kontra vjetra“ temelji se na njegovoj ideji da biciklom prijeđe udaljenost od 3500 kilometara, a u središtu interesa je praćenje jedne od tri mi-gracijske rute koje afrički narodi koriste u pokušaju dolaska do Europe.
Na tom mu se putu pridružuje Ivan Mladenović iz Šida pa se tako dvije osobe, koje se nikad prije nisu srele, suočavaju s vlastitim pogledima na svijet i kreću u prelazak čitavog ruba Saharske pustinje isključivo vlastitim snagama – kontra raznih izazova, kontra vjetra koji neprestano puše u suprotnom smjeru. Nakon mjesec i pol dana Goran je stigao do Ceute, no čak i tako blizu kraja, njegov povratak kući otežava izbijanje pandemije stoga čak ni tu njegove pustolovine još ne završavaju…
Za ovaj je poduhvat Goran Blažević dobio Nagradu Dijana Klarić za Najbolji projekt na Festivalu putnika u Šibeniku 2021. godine. Ovim je riječima stručni žiri obrazložio svoju odluku: „Goran Blažević prevalio je 3500 kilometara na dva kotača afričkim cestama. Avanturistički je podvig biciklirati od Dakra u Senegalu do španjolske enklave Ceute u sjevernoj Africi, neprestano izložen žarkom afričkom suncu i nemilice šiban pustinjskim vjetrom. Istom rutom svakodnevno prolaze tisuće Afrikanaca koji bježe od afričke besperspektivnosti i sanjaju bolji život u bogatoj Europi. Migrantska ruta bila je i nit vodilja njegova putovanja, kako bi bolje shvatio odakle ljudi bježe, što ih goni i kakve opasnosti vrebaju na tom putu. Goran nam svojim putopisima pomaže da bolje shvatimo današnju zapadnu Afriku i težinu života na afričkom tlu, ali istodobno i težinu i ljepotu bicikliranja afričkom pustinjom“.
Programski ciklus imena „OK knjižnica, OK zajednica“ u kojem OK simbolizira pojam „otporne knjižnice“ posvećen je osnaživanju zajednice i pojedinca u kontekstu izazova suvremenosti i budućnosti na najrazličitijim područjima života - psihološkom zdravlju, urbanističkom razvoju, tehnološkim revolucijama… Sadržaji programa usmjereni su prema novome, progresivnom i budućnosti s ciljem učenja, inspiriranja i usmjeravanja prema konkretnim akcijama. Podršku programu pruža Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske.