[RAZGOVOR] Damir Čargonja Čarli: Lov u mutnom zbog promjene valute krajnje je amoralni i besramni čin izopačenih pojedinaca
Autor: Nikola Cvjetović 09.01.2023
- Iako je moja reakcija na čisto simboličkoj razini, jer spuštanje cijena u jednom običnom kvartovskom ugostiteljskom objektu na određeno vrijeme neće vjerojatno ništa promijeniti. Više na ovo gledam kao svoju umjetničku akciju, performans koji meni i mojim prijateljima može otvoriti teme za razgovore uz kavu za jedan euro, poručio je Čarli.
Rijeka - Smanjenje cijena pića u klubu Jadran izazvalo je veliki interes kod čitatelja, koji nisu propustili pohvalili, pokuditi, pojasniti, ali i posumnjati u namjere spiritus movensa Kluba Jadran, poznatog riječkog ugostitelja - Damira Čargonje Čarlija. Jedan od rijetkih ugostitelja u našem gradu koji je kroz razne umjetničke programe i akcije pokazao da nije samo prodavač cuge i hrane, već netko tko aktivno gotovo tri desetljeća čini dio riječke (sub)kulturne scene. Iako je spuštanje cijena prvenstveno poslovna odluka, poznavajući Čarlija, iza svega se nazire i dio građanskog aktivizma.
Na valu svih mogućih poskupljenja, od komunalija do hrane, snažno je u javnosti odjeknula vijest o smanjivanju cijena pića u vašem klubu. Koji su razlozi ove poslovne odluke?
Razlog je sasvim jednostavan. Profiterstvo je vjerojatno jedan od najogavnijih zločina kojeg je ljudski rod sposoban napraviti, a ovo što se događa je upravo to. Pri tome ne mislim da ga je toliko koliko nas s njime posljednjih dana zapljuskuju sa svih strana u prvom redu mediji i političari, ali ono je tu i to je dovoljno. Podizanje cijene za nekoliko centi, kojeg trgovci i ugostitelji, provode radi lakše prilagodbe prilikom naplate svako ne spada u tu kategoriju, ali ako netko situaciju promjene valute koristi da bi podigao cijenu, lovio u mutnom koristeći opću zbunjenost potrošača nije ništa drugo nego zločin za kojeg možda nema zakona koji bi ga mogao sankcionirati, a bilo bi upitno bi li ga i treba li ga kazniti, obzirom na tržišnu ekonomiju koju smo kao društvo prihvatili. No, to je svakako krajnje amoralni, besramni čin izopačenih pojedinaca. Jednostavno morao sam reagirati, iako je moja reakcija na čisto simboličkoj razini jer spuštanje cijena u jednom običnom kvartovskom ugostiteljskom objektu na određeno vrijeme neće vjerojatno ništa promijeniti. Više na ovo gledam kao svoju umjetničku akciju, performans koji meni i mojim prijateljima može otvoriti teme za razgovore uz kavu za jedan euro. Više me brine reakcija Vlade i represivni način kojim se želi riješiti problem. Riječ je o protupravnim postupcima mimo demokratskih standarda, a posljedice po većinu poduzetnika koji pošteno rade svoj posao i ne spadaju u ovu grupu idiota mogu u javnosti biti krajnje negativne. To se već polako i osjeća u reakcijama građana. Nadam se da će razum pobijediti.
Nismo se ni do kraja riješili ludila zvanog koronavirus i višemjesečne blokade rada brojnih branša od kojih je ugostiteljstvo bilo prvo na udaru, što znači da su se i zalihe gomilale. Shodno tome, je l' ovo zajednički dogovorena akcija s dobavljačima?
Činjenica je da robe na tržištu ima više nego dovoljno. Kako se ono kaže - skladišta su puna i dobavljači često ne znaju što će s njom. Naravno da sam kontaktirao dio svojih dobavljača i svi kontaktirani su pristali sudjelovati u ovom "umjetničkom" projektu tako da će spustiti nabavne cijene i da ćemo zajednički sudjelovati u pokrivanju dijela financijskog gubitka ove akcije. Uglavnom je riječ o mojim dugogodišnjim partnerima s kojima održavam duge i dobre poslovne odnose.
Kako su na ovo reagirali proizvođači? Primjerice ponudili ste izvrsno vino od Katunara po odličnoj cijeni, što u konačnici rezultira kao direktna pomoć poljoprivredi i OPG-ovima?
Meni je ugostiteljstvo nekako uvijek bilo nešto drugo osim same usluge prodaje pića. Tako sam i sudjelujući na prošlom riječkom Adventu pokušao promijeniti ustaljenu prodaju često lošeg vina i hrane upitne kvalitete te pozvao vrhunske proizvođače koji zbog svog tvrdog, poštenog stava i ljubavi prema svom poslu gdje je kvaliteta glavni prioritet i koji možda imaju malo više cijene od jeftinog smeća koje kupujemo, a koja je uglavnom opet uvjetovana dažbinama i cijenom proizvodnje te lošije prolaze na tržištu. I ljudi su to prepoznali. Imali smo kvalitetne proizvode, niže cijene, ali veću prodaju. Jedan među proizvođačima čije smo proizvode nudili je i vinar Anton Katunar iz Vrbnika koji po meni proizvodi, osim svojih ostalih vina, i najbolju žlahtinu na Krku. Brzo smo se dogovorili. On je malo spustio cijenu, ja sam spustio cijenu i svi zadovoljni. Anton Katunar je upravo neki dan izabran i za novog predsjednika Udruženja Vina Kvarnera i na tome mu čestitam, a kvarnerskim vinarima želim puno uspjeha i da dobiju konačno mjesto koje zaslužuju. Tu u prvom redu mislim na mjesto na povlaštenim policama riječkih trgovačkih centara, u riječkim ugostiteljskim objektima, ali i na stolovima obitelji našeg kraja. Tako bi se u biti trebali odnositi prema svim našim OPG-ovima i malim proizvođačima koji imaju vrhunsku kvalitetu, ali nemaju tržište.
Spuštanje cijena nije baš najpopularnije u cehu, pa kako su akciju prokomentirali kolege ugostitelji?
Klub Jadran je mali ugostiteljski objekt na Brajdi, kvartu koji ima puno potencijala, ali za sada samo potencijala. Mislim da kolege ugostitelji imaju puno svojih briga, a i ovo naše spuštanje cijena ih neće brinuti jer im na poziciji na kojoj jesmo ovim činom nećemo smetati u poslu. Ova akcija može smetati samo onima koje ja ne smatram ugostiteljima nego samo prolaznicima u ovom poslu jer bez obzira na to što netko misli da može prevariti goste, primjer ovog bezobzirnog povišenja cijena gadno se vara. Sve se vraća, sve se plaća.
Što bi još dobro došlo kao pomoć? Uključivanje Lokalnih jedinica samouprave? Vlade RH?
Za jednu puno širu priču od ovog našeg simboličkog čina potrebno je puno više. Najprije bi trebalo ohrabriti našeg glavnog partnera Vladu da spusti PDV, za početak recimo za 10% . Da se na razini države pokrene široka kampanja, naravno ništa silom i prijetnjom, kojom bi se nakon spuštanja PDV-a objasnilo poduzetnicima koje pozitivne efekte i po njihovo poslovanje bi proizvelo, ako ne spuštanje cijena, barem njihovo zamrzavanje na određeno vrijeme. Mislim, svi bi se trebali malo strpjeti. Malim poduzetnicima to ne bi trebalo biti teško nakon ovoliko sušnih godina. Spuštanje PDV-a bi poduzetnici u prvom redu trebali koristiti za podizanje cijene rada čime bi dobili ono najbitnije, sretne radnike i veću potrošnju. Veća potrošnja, više novca, a i više novca državi od poreza. I tako dalje, sve jasno, svima dobro. Jedinice lokalne uprave bi to sve također trebale pratiti i na svoj način olakšati život poduzetnicima. I zato pozivam u prvom redu Vladu, a onda i ostale da se priključe ovom našem umjetničkom projektu novonastale art Grupe Brajda, dok ne bude kasno.