[RAZGOVOR] Josip Ostrogović: Uz prostor rive i prostor Porto Baroša koji je dosad bio nedostupan i zapušten, postat će novi centar grada

Autor: Nikola Cvjetović 09.03.2023

josip_ostrogovic_aci Josip Ostrogović

Ono što me najviše veseli kao rođenog Riječanina je činjenica da će se naš grad konačno otvoriti moru. Imat ćemo mnoštvo sadržaja na rivi, moći ćemo tamo provoditi vrijeme sa svojim obiteljima. Uz prostor rive, i prostor Porto Baroša koji je dosad bio nedostupan i zapušten postat će novi centar grada. O novim radnim mjestima i gospodarskim aspektima općenito ne treba ni govoriti.

Rijeka - Izgradnja ACI marine Rijeka na području Porto Baroša najveća je i najznačajnija investicija u hrvatski nautički turizam u povijesti zemlje, investicija koja će transformirati riječku obalu te cijeloj Rijeci i regiji udahnuti novi život, a uz to biti i predvodnik održivog razvoja. U idućih su nekoliko godina planirane investicije od najmanje 50 milijuna eura, a ukupna vrijednost koncesije u trajanju od 30 godina procijenjena je na nešto više od 154 milijuna eura. Što će to značiti za Rijeku, kako će promijeniti naš grad i koju ćemo mi građani promjenu vidjeti u idućih godinu ili dvije, pojasnio je Josip Ostrogović, član uprave tvrtke ACI d.d.

- Kroz čitavu svoju povijest, Rijeka je bila prepoznata kao jedno od najvažnijih pomorskih čvorišta na Mediteranu te prepoznatljiva tranzitna luka, ne samo Republike Hrvatske, nego i cijele regije pa i Europe. Upravo iz tog razloga zaslužila je biti poprište najveće investicije u nautički turizam u povijesti Republike Hrvatske, čime će do izražaja doći svi njeni potencijali. Po realizaciji buduće ACI marine Rijeka, u potpunosti će se promijeniti lice i naličje Kvarnera, a grad Rijeka poprimit će potpuno novu vizuru. U našem se gradu nikad nije toliko radilo i gradilo, a sve tijekom posljednjih nekoliko godina zahvaljujući resornom ministarstvu, kao i Vladi Republike Hrvatske na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem. Izuzetno sam ponosan što smo, ne samo dio, već i aktivni sudionik velike renesanse našeg grada.

aci_marina_porto_baros_2023__1_

Što se tiče same marine, iako će zahvaljujući sadržaju koji će nuditi te najsuvremenijoj tehnologiji i opremi kojom će raspolagati biti usmjerena na goste visoke platežne moći, riječka ACI marina bit će otvorena za sve građane Rijeke i Kvarnera, kao i za njihove goste. Od samih početaka, odnosno stvaranja vizije i ideje ovog projekta, građani Rijeke i svi ostali posjetitelji imaju ključnu ulogu i važno nam je da upravo oni po završetku ACI marine Rijeka budu zadovoljni investicijom u unaprjeđenje infrastrukture, ali i sadržaja koji njihov grad nudi.

Među sadržajima koje će marina nuditi građanima možemo izdvojiti prekrasnu šetnicu na gornjem platou lukobrana, za koju vjerujemo da će postati jedno od omiljenih okupljališta naših sugrađana. Također, u centralnoj je zgradi predviđen i centar s manjim boutique trgovinama, a građanima će na raspolaganju biti i ugostiteljski objekti te restorani vrhunske gastronomije. ACI marina Rijeka će, osim brojnih sadržaja, otvoriti i prostor za nova radna mjesta i poslovne mogućnosti, čime će unaprijediti kvalitetu života stanovnika cijele riječke regije. U samoj marini bit će zaposleno nešto više od 130 djelatnika, a konačna će brojka, nakon što se pribroje i prateće djelatnosti i objekti, biti i znatno veća. Život svih Riječana zasigurno će se promijeniti izgradnjom nove marine čiji bi morski dio, bude li sve išlo prema planu, trebao biti u funkciji već 2025. godine, dok bi kompletna marina mogla biti dovršena godinu dana kasnije.

aci_marina_porto_baros_2023__5_

ACI marina Rijeka bit će najsuvremenija i najluksuznija u Hrvatskoj. Ali, trebala bi biti i najnaprednija marina na Mediteranu, možda i šire. Kako se tu uklapa Rijeka? Hoće li sam grad moći „opsluživati“ tako elitnu marinu i klijentelu visoke platežne moći? I ono još važnije – možemo li i hoćemo li to iskoristiti i za napredak Rijeke – može li marina „odraditi“ gospodarsku tranziciju u Rijeci?

Važno je naglasiti kako je Rijeka logičan izbor za marinu ove vrste jer je riječ o jednom od najznačajnijih hrvatskih gradova, kako po pitanju urbane i gospodarske razvijenosti, tako i po pitanju bogate pomorske tradicije i ostavštine. Najveća je prednost njen geoprometni položaj. Nalazimo se na prostoru kojem na samo nekoliko sati vožnje automobilom ili avionom gravitiraju milijuni ljudi. Nadalje, sami prostor luke nautičkog turizma Porto Baroš nudi potrebne kapacitete za infrastrukturu kakvu zahtjeva jedan ovakav nautički kompleks, a mi ćemo se zajedno s partnerima iz tvrtke GITONE Kvarner dodatno pobrinuti za modernizaciju i rekonstrukciju svih potrebnih aspekata ovog prostora. Pritom ćemo se pobrinuti i za dodatne ugostiteljske i gospodarske kapacitete za rad marine s prestižnih 5 sidara. No, kako bi se cijela destinacija razvila, potrebno je sudjelovanje svih dionika; ugostitelja, servisera, turističkih usluga, enogastro ponude te cjelokupne lokalne zajednice zapravo. Nadamo se i vjerujemo da će lokalna zajednica znati prepoznati ovu priliku.

Prema odredbama iz koncesijskog ugovora ACI marina Rijeka će se moći širiti i na cijelu Putničku luku, od Rive Boduli do De Franceschijevog gata. ACI i GITONE su za tim projektom već službeno iskazali interes. Što to znači, kakvi su planovi?

Tako je. Postoji mogućnost proširenja koncesijskog područja na područje cijele Putničke luke, od Rive Boduli do DeFranceschijevog gata, točnije bunkera i zgrade Lučke uprave. Za to smo, zajedno s našim partnerom, tvrtkom GITONE Kvarner iskazali interes. Moram reći da mi kao investitori time zapravo iskazujemo interes i za dodatnu modernizaciju te obogaćivanje sadržaja u ovom dijelu Rijeke. Ono što me najviše veseli kao rođenog Riječanina je činjenica da će se naš grad konačno otvoriti moru. Imat ćemo mnoštvo sadržaja na rivi, moći ćemo tamo provoditi vrijeme sa svojim obiteljima. Uz prostor rive, i prostor Porto Baroša koji je dosad bio nedostupan i zapušten postat će novi centar grada. O novim radnim mjestima i gospodarskim aspektima općenito ne treba ni govoriti.

aci_marina_porto_baros_2023__3_

Nedavno je objavljena vijest kako je ACI konkurirao na natječaju vezanom uz projekt „Dolina vodika Sjeverni Jadran“. O kakvom projektu je točno riječ i na koji način ACI planira sudjelovati?

Na osnovama postavljenima kroz Europski zeleni plan, prelazak na održive izvore energije u posljednjih nekoliko godina jedna je od osnovnih odrednica politike EU-a u kojoj aktivno sudjeluje i Hrvatska pa tako i ACI d.d. U ožujku 2022. godine Hrvatski sabor donio je Hrvatsku strategiju za vodik do 2050. godine, koja određuje okvirne mogućnosti razvoja proizvodnje, pohrane, transporta i općenito uporabe vodika s ciljem smanjenja CO2 emisija.

Poseban oblik međunarodne suradnje vezan je uz potencijalnu uspostavu dolina vodika (Hydrogen Valleys), odnosno regionalnih sustava smještenih unutar više država koji povezuju proizvodnju vodika, transport i različite krajnje korisnike. Republika Hrvatska je u projekt „Dolina vodika Sjeverni Jadran“ uključena zajedno s Republikom Slovenijom i Autonomnom talijanskom regijom Friuli, Venezia Giulia.

aci_marina_porto_baros_2023__2_

„Dolina vodika Sjeverni Jadran“ prvi je transnacionalni projekt usmjeren na razvoj namjenske doline vodika. Nastao nakon potpisivanja Pisma namjere između Hrvatske, Slovenije i Autonomne regije Friuli Venezia Giulia, projekt ima za cilj uspostavu okvira za suradnju u razvoju ekološki prihvatljivih tehnologija proizvodnje vodika što pridonosi prijelazu na integrirani ekosustav koji uključuje energetski, industrijski i prometni sektor, ali i omogućava suradnju u području istraživanja i inovacija.

Slijedom navedenog na razini EU započelo je raspisivanje niza natječaja iz kojih se mogu povlačiti sredstva upravo u svrhu opisane uporabe vodika. Na jedan od tih natječaja aplicirao je i ACI, kao najveći lanac marina na Mediteranu i predvodnik zelene energetske tranzicije u hrvatskom turizmu. Suradnja uključuje 34 organizacije iz tri države, a pokriva cijeli lanac vrijednosti, od proizvodnje preko skladištenja i distribucije do konačne krajnje upotrebe vodika kao ključnog energetskog vektora u više sektora. Naš glavni cilj u kontekstu navedenog projekta je prije svega taj da u naš sustav implementiramo energetska rješenja i inovacije koje uključuju i tehnologije vodika. Vrlo je izvjesno da će vodik u budućnosti postati važan izvor energije, a ACI se upravo prijavom na natječaj još jednom profilirao kao predvodnik zelene tranzicije, ne samo u hrvatskom nautičkom turizmu, već i u turizmu i pomorstvu općenito.

josip_ostrogovic_Goran_Kovacic_Pixsell Foto: Goran Kovačić / Pixell

U ovom kontekstu se posebno spominje ACI marina Opatija u Ičićima. Kakav je točno plan i što će to značiti za Kvarner kao regiju, a nastavno na to i za Republiku Hrvatsku?

Naša je želja te ujedno konačni cilj da ACI marina Opatija u Ičićima postane prva marina u našem lancu, u kojoj bi se razvio cijeli lanac vrijednosti vodika, od OIE-PV, skladištenja energije, mjera energetske učinkovitosti i pomorskog prometa te korištenja vodika. U ovom kontekstu moram naglasiti da su određene predradnje nužne kako bismo sve ovo realizirali. ACI svakako ima namjeru biti uključen u lanac, i to u proizvodnom dijelu vodika te u inovacijama za njegovu primjenu, no pod uvjetom da isto bude u skladu s posebnim propisima te prethodno utvrđeno kao održivo i isplativo za Društvo.
Govoreći o ranije spomenutoj ACI marini Rijeka, želio bih još jednom naglasiti da će riječka marina zahvaljujući najsuvremenijim tehnološkim rješenjima biti najnaprednija marina na Mediteranu, a vrlo vjerojatno i u svijetu. Sukladno tome, realizacijom ovog projekta Europske unije i Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, ACI marina Opatija bi u tandemu s ACI marinom Rijeka pozicionirala Kvarner kao mikro-lokaciju i Republiku Hrvatsku kao članicu EU u središte zelene energetske tranzicije čitavog Mediterana.

VIDEO

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...