Riječka aplikacija za smanjenje bacanja hrane prepoznata među europskim inovacijama
Autor: Marina Pauletić 21.07.2025

Aplikacija Food Waste Analyzer omogućuje korisnicima – građanima i ugostiteljima – da prate što su kupili, koliko su od toga iskoristili, a koliko završilo kao otpad.
Rijeka – Aplikacija Food Waste Analyzer, nastala u sklopu europskog projekta FUSILLI, uvrštena je na službenu platformu Innovation Radar Europske komisije. Grad Rijeka, kao ključni inovator, dobio je priliku prijaviti se za daljnju podršku i mentorstvo kroz europske programe koji potiču tržišno usmjeravanje inovacija proizašlih iz EU projekata.
U svakodnevici ispunjenoj brzim ritmom, pretrpanim kalendarima i sve skupljom košaricom u trgovini, često ne primjećujemo koliko hrane – i novca – završava u smeću. No što ako bismo imali alat koji nas na to može nježno podsjetiti? A još važnije – potaknuti na promjenu?
Upravo takav alat razvijen je u Rijeci – i sada je dobio priznanje i na razini Europske unije. Aplikacija Food Waste Analyzer, nastala u sklopu europskog projekta FUSILLI, uvrštena je na službenu platformu Innovation Radar Europske komisije.
Grad Rijeka, kao ključni inovator, dobio je priliku prijaviti se za daljnju podršku i mentorstvo kroz europske programe koji potiču tržišno usmjeravanje inovacija proizašlih iz EU projekata.
Što aplikacija trenutno može?
Aplikacija Food Waste Analyzer omogućuje korisnicima – građanima i ugostiteljima – da prate što su kupili, koliko su od toga iskoristili, a koliko završilo kao otpad. Sve se unosi jednostavno, putem unaprijed definiranih kategorija, uz mogućnost vlastitih unosa. Aplikacija zatim računa postotak bačene hrane, prati dostupne količine i nudi vizualizaciju korisničkih navika.
U početnoj, testnoj fazi aplikaciju je isprobalo nekoliko beta korisnika iz Rijeke. Njihove povratne informacije bile su ključne: od praktičnih prijedloga poput uvođenja barkod skenera i podsjetnika na rokove trajanja, preko ideja za uključivanje recepata prema sastojcima iz vlastite „virtualne smočnice“ koje bi pogonila umjetna inteligencija, pa sve do sugestija o gamifikaciji i sustavu nagrađivanja za one koji uspješno smanjuju otpad. Ovo priznanje sada omogućuje daljnji razvoj same ideje, korisničkog sučelja i poboljšanja samog iskustva korištenja aplikacije, a kako bi aplikaciju u budućnosti mogao koristiti veći broj građana.
Od jednostavne ideje do digitalnog alata s potencijalom
Važno je istaknuti da je projekt FUSILLI – Fostering the Urban food System transformation through Innovative Living Labs Implementation, koji je završen s krajem 2024. godine, a u kojem su sudjelovala čak 34 partnera iz 13 zemalja EU, imao za cilj transformaciju lokalnih prehrambenih sustava kroz tzv. „žive laboratorije“ (Living Labs) u 12 gradova – među kojima je i Rijeka. Upravo unutar riječkog Living Laba razvijena je aplikacija Food Waste Analyzer – kao lokalni odgovor na globalni izazov bacanja hrane. Iako kroz sam projekt nije bio predviđen nastavak razvoja aplikacije nakon faze testiranja, iskustva korisnika, kao i prepoznatljivost na EU razini, otvaraju nove mogućnosti.
Inače, projekt FUSILLI je poticao razvoj inovacija na razini lokalnih zajednica, koje spajaju prehranu, okoliš, obrazovanje, tehnologiju i socijalnu uključenost. Riječki Living Lab bavio se temama zdrave prehrane i pitanjima otpada od hrane, i to ne samo u kućanstvima, već i u uslužnom sektoru. Upravo predstavnici uslužnog sektora sudjelovali su na događanju Food Talk koji je u sklopu projekta održan u Riječkoj razvojnoj agenciji. Osim panela na temu „Food waste – jučer, danas, sutra“, na događanju su predstavljeni rezultati istraživanja provedenog među našim sugrađanima, kao i kuharica „Održivi okusi i Održivi budžet“, aplikacija Food Waste Analyzer te „Vodič za smanjenje otpada od hrane“.
EU Innovation Radar: kada lokalna ideja postane europski potencijal
Innovation Radar je inicijativa Europske komisije koja identificira visoko kvalitetne inovacije proizašle iz EU projekata i daje im vidljivost na europskoj i globalnoj razini. Inovacije koje dospiju na platformu smatraju se relevantnima za daljnji razvoj i tržišnu primjenu. Osim priznanja, inicijativa pruža konkretne alate i prilike – od mentorstva preko “go-to-market” podrške do povezivanja s investitorima i tržištem.
Grad Rijeka sada ima priliku aplicirati za daljnju podršku putem programa kao što su Dealflow.eu i Horizon Results Booster, što bi omogućilo nastavak razvoja aplikacije, dodatna testiranja, uključivanje novih funkcionalnosti i širenje primjene – ne samo lokalno, već i transnacionalno.