Štimac: Zašto se prodaje zemljište na Žabici?
Autor: Nikola Cvjetović 22.06.2022
Vijećnik Davor Štimac je gradonačelniku Marku Filipoviću poslao upit u kojem traži od njega konkretne razloge zašto se odlučio za prodaju, a ne za neku drugu mogućnost poput prava građenja ili koncesije. Štimca zanima opravdanost takve odluke i s obzirom na to da je do sada u „kompleks Zapadna Žabica“ već uloženo pedesetak milijuna kuna.
RIJEKA – Zašto se prodaje nekretnina na zapadnoj Žabici i hoće li Grad Rijeka ili neko gradsko trgovačko ili komunalno društvo imati ikakvu mogućnost sudjelovanja u odlučivanju i upravljanju na nekretninama, ako dođe do prodaje, koje su varijante predviđene ako se prodaja ne realizira, koja je zaštita predviđena da se ne dogode situacije kao što je to bilo slučaj s propalom izgradnjom knjižnice na Klobučarićevom trgu ili neizgradnje hotela na Potoku, pored glavnog ulaza u KBC Rijeka, pitao je nezavisni vijećnik Udruge Da štima svima Davor Štimac.
Kako u Udruzi tvrde, mnogima je i dalje nejasno i nemaju odgovore na dobar dio pitanja vezanih uz prodaju:
„Prije donošenja odluke o prodaji, gradonačelnik o tome nije informirao predstavničko tijelo, upozorili su neki vijećnici kad je informacija o prodaji izašla u javnost. Pozivaju se na ovlast gradonačelnika za donošenje odluka o prodaji gradske imovine ili kupnji neke nove čija pojedinačna vrijednost ne prelazi iznos od milijun kuna. Kako je u slučaju zapadne Žabice riječ o većem iznosu, vijećnik Štimac je gradonačelniku Marku Filipoviću poslao upit u kojem traži od gradonačelnika konkretne razloge zašto se odlučio za prodaju, a ne za neku drugu mogućnost poput prava građenja ili koncesije. Štimca zanima opravdanost takve odluke i s obzirom na to da je do sada u „kompleks Zapadna Žabica“ već uloženo pedesetak milijuna kuna. Prodajom će se uprihoditi šezdesetak milijuna kuna, što znači da će dobiveni novac poslužiti prvenstveno povratu uloženog“.
„Ponajprije, riječ je o projektu koji je već dugo poznat, o kojemu se raspravljalo i kojega se analiziralo u raznim prilikama i povodima tijekom kojih je sa strane predstavnika Grada uvijek isticano kako je riječ o projektu koji je ponuđen na tržištu nekretnina. Mogu se složiti kako se ovakva pozicija projekta ne mora izjednačiti s modelom prodaje zemljišta kao jedinim oblikom privlačenja ulagača, međutim, odlučivanje o načinu raspolaganja zemljištem izrazito ovisi o povratnim informacija i mogućnostima tog istog tržišta,“ odgovorio je gradonačelnik Marko Filipović, izrazivši neslaganje s tvrdnjom o netransparentnom postupanju i izostanku odgovora na dobar dio pitanja o natječaju za prodaju nekretnina na području zapadne Žabice.
Gradonačelnik tvrdi da, unatoč zakonskim ograničenjima o prodaji nekretnina vrjednijih od milijun kuna, ima pravo raspisati javni natječaj za prodaju. Kaže da samo ima obvezu, nakon provedenog natječaja, uputiti prijedlog na gradsko vijeće koje donosi konačnu odluku.
„Upravo iz tog razloga i Natječajna dokumentacija sadrži odredbu da Grad Rijeka zadržava pravo neprihvaćanja niti jedne važeće ponude“, odgovara gradonačelnik Filipović i podsjeća na najvažnije momente: „Dakle, 2010. godine proveden je natječaj za iskazivanje interesa (od strane potencijalnih ulagača), 2011.-13 proveden je postupak pripreme i izrađena potrebna dokumentacija za pokretanje ulaganja po modelu javno-privatnoga partnerstva, a 2017. godine, u suradnji s tvrtkom Colliers, pristupilo se adaptaciji projekta u cilju usklađivanja njegovih sadržaja i njihove zastupljenosti s interesom tržišta. Projekt je uvršten u kataloge investicija Republike Hrvatske, Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke, pri čemu su kao modeli izgradnje navođeni i prodaja zemljišta i prodaja prava građenja i javno-privatno partnerstvo.“
Filipović kaže da to nisu nove informacije te da je sve već objavljivano u medijima i prezentirano na sjednicama Gradskoga vijeća i dodaje:
„Bez obzira na otvorenost prema različitim modelima sa strane Grada Rijeke, realizacija projekta primarno ovisi o interesu potencijalnih ulagača. Kako je na skupu u DAR-u i prije njega, pojašnjeno, model javno-privatnoga partnerstva nije bio prihvatljiv za Grad u financijskom smislu, a interes tržišta zazire od prava građenja jer je ono neprihvatljivo financijskim institucijama bez kojih se projekti ovakve razine ulaganja ne mogu realizirati”.
“Vaš prijedlog o koncesijama nije prihvatljiv u svjetlu Zakona o koncesijama koji regulira područja i način dodjele istih, stoga se kao jedini model, nameće prodaja lokacije. Također, moram istaknuti, budući da u proteklom razdoblju nije bila osporavana otvorenost Grada prema prodaji lokacije, nije mi jasno zašto prema ovakvom modelu raspolaganja nekretninom nastaje otpor u trenutku kada se na projekt Zapadna Žabica fokusirao interes ulagača“, odgovara vijećniku Štimcu Marko Filipović i tvrdi da ne treba podcjenjivati financijski efekt od prodaje:
„Prema konačnom kupoprodajnom ugovoru sklopljenom 2010. godine, Grad Rijeka otkupio je od Hrvatskih željeznica zemljišni kompleks površine 21.791 m² za iznos od 34,7 milijuna kuna. Od ove površine, na građevinsku čestica kompleksa Zapadna Žabica otpada 14.810 m², a ostatak čini površina namijenjena izgradnji pristupne prometnice. Prema procjeni sudskoga vještaka sačinjenoj za potrebe ovogodišnjega natječaja, vrijednost nekretnine na kojoj se treba izgraditi budući kompleks, tj. građevinske čestice površine 14.810 m², iznosi 66,14 milijuna kuna. Što se troškova pripreme tiče, u natječaju je jasno istaknuto kako će potencijalni investitor isplatiti cjelokupni trošak izrade projektne dokumentacije koji iznosi 9,27 milijun kuna ili polovicu toga iznosa, ukoliko pristupi izmjeni iste. Zapadna Žabica nikada nije bila tretirana kao mjesto financijske zarade na transferu nekretnina, već kao lokacija razvoja i transformacije grada u vrlo specifičnom segmentu gradskih potreba. Kad je riječ o sudjelovanju Grada ili gradskih trgovačkih društava u odlučivanju i upravljanju nekretninama. Ukoliko dođe do prodaje, držim da Vam je, kao gradskom vijećniku, dio odgovora unaprijed poznat. Što se odluke o prodaji tiče, Rijeka plus, kao suvlasnik predmetne nekretnine treba donijeti odluku o ne/prihvaćanju ponude o kojoj će u konačnici odlučivati Gradsko vijeće. Što se tiče upravljanja budućim kompleksom, jasno je da nakon prodaje nekretnina Grad Rijeka i Rijeka plus ne mogu polagati prava na upravljanje i odlučivanje o kompleksu. Međutim, prema zainteresiranim ulagačima izražavali smo interes za korištenjem dijela kompleksa poput garaže ili kolodvora. Da li će se interes ostvariti, ovisit će o konkretnom ulagaču, prihvatljivosti uvjeta i financijskih obveza i sl.”, odgovara riječki gradonačelnik i zaključuje kako nije neopravdana bojazan zbog mogućih zastoja investicije i posljedica pa su u natječajnu dokumentaciju i budući kupoprodajni ugovor ugradili zaštitne mehanizme, ne navodeći koje.