Sve je OK - Besplatno on-line psihološko savjetovanje za mlade Riječane

Autor: Ana Šumanović 14.11.2022

mentalno_zdravlje

Savjetovanje je namijenjeno Riječanima od 15 do 30 godina.

Rijeka - U današnje vrijeme obilježeno posljedicama pandemije, globalne krize, klimatskih promjena, sve ubrzanijeg načina života te generalnog osjećaja nesigurnosti i neizvjesnosti, mentalno zdravlje postaje sve veći globalni problem na što brojni stručnjaci upozoravaju već godinama.

Tijekom osmišljavanja Programa za mlade Grada Rijeke provedeno je istraživanje koje je pokazalo kako su upravo mladi rizična skupina što se tiče pojave psihičkih tegoba, ali i da je pomoć u rješavanju tih tegoba često nedostupna, najviše iz financijskih razloga.

Stoga je u sklopu Programa za mlade Grada Rijeke za razdoblje 2018. – 2022. razvijena mrežna stranica za besplatno psihološko savjetovanje mladih u Rijeci „Sve je OK“. Pokrenuta je u listopadu 2020., a namijenjena je mladim Riječanima u dobi od 15 do 30 godina.

Autorica i urednica stranice je psihologinja dr.sc. Kristina Dankić, savjetnica u Odjelu za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke. Stručni tim stranice čine psiholog Anđelko Botić te psihologinje Anamaria Blažić, Nataša Jelenić Herega, Sara Jurdana, Tamara Milovanović, Ivona Maričić Kukuljan, Ana Goleš, Iva Kirša, Mia Kovačević Host, Marina Njegovan, Ana Fabijan, Bojana Smokvina Jokić, Gracia Dekanić i Katarina Banov. Sve navedene stručnjakinje i stručnjak specijalizirani su za određeno područje u psihologiji kako bi što većem broju mladih bilo omogućena što raznolikija i što specifičnija psihološka pomoć. Njihove specijalizacije navedene su i opisane na stranici. Svi koji pomoć traže, mogu se besplatno i anonimno javiti bilo kome od navedenih psihologa. Grad Rijeka jamči potpunu diskreciju.
Iako „Sve je OK“, radi ograničenih resursa ne može ponuditi dugotrajnu psihološku pomoć i nije zamjena za psihoterapiju, ona pruža kratkoročno savjetovanje. Međutim, mladi se nakon inicijalnog kontakta preko stranice, navedenim psiholozima mogu direktno obratiti radi dodatne pomoći, budući da su oni zaposleni u KBC Rijeka, u udrugama ili privatnim psihološkim praksama.

Na stranici je potrebno ispuniti upitnik sa osnovnim podacima poput spola, dobi i kontakta. Nakon opisa problema, slijedi izbor psihologa od kojeg biste htjeli dobiti pomoć. Odgovor slijedi u roku od najviše tjedan dana. No, ukoliko se radi o hitnom slučaju, kada osoba ne može čekati ili kada se ona ili netko u njenoj blizini nalazi u neposrednoj opasnosti, savjet je da se odmah zove 112 ili 194. Također, ukoliko netko od psihologa uoči hitan slučaj, odmah odgovaraju korisniku te ga upućuju na specijalizirana mjesta koja omogućavaju brzu pomoć. Psihološku potporu može se zatražiti radnim danom od 9 do 16 sati i putem telefonske linije KBC-a Rijeka 091 447 8601 (za mlade i odrasle) ili 091 447 8602 (za djecu).

Za pomoć u svim hitnijim slučajevima može se koristiti i besplatna mobilna aplikacija „Heroes Nearby“ koja spaja ljude koji trebaju pomoć sa zajednicom lokalnih Heroja – prijateljima, članovima obitelji, službama, a po želji i s profesionalcima te dobrim ljudima u neposrednoj blizini.

Osim savjetovanja, na stranici je moguće i pročitati odgovore psihologa na ranije postavljena pitanja korisnika. Tako novi korisnici mogu pročitati odgovore na pitanja koja oni sami postavljaju te vidjeti da nisu jedini koje ta pitanja i problemi muče. Objavljena pitanja su anonimna i javna su samo ako su oni koji su ih pisali dali svoj pristanak da se ona objave. Nadalje, na stranici se provode i objavljuju redovita istraživanja važna za zdravlje mladih, a koja se koriste za planiranje novih projekata Grada Rijeke za mlade. Na kraju, pokrenut je i Psihoblog na kojem se mogu pročitati razne zanimljivosti iz psihologije.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...