Sveučilište za treću dob: Predstavljanje Centra za istraživanje uma i ponašanja

Autor: Portal Torpedo 03.12.2024

filozofski_fakultet_ilustracije__1_ Foto: ilustracija

Istraživanja plakanja, odlučivanja, metakognicije, usredotočene svjesnosti, percepcije, pamćenja, percepcije emocija, fluktuacije raspoloženja…

Rijeka - U srijedu, 4. prosinca, u 17 sati na Filozofskom fakultetu u Rijeci na Odsjeku za psihologiju (3. kat) održat će se kratko predavanje doc. dr. sc. Marka Tončića o Centru za istraživanje uma i ponašanja u sklopu programa Sveučilišta za 3. dob. Sudjelovanje je besplatno i nisu potrebne prijave.

Na predavanju će se prezentirati rad Centara za istraživanje uma i ponašanja. U prvom dijelu prikazat će se istraživačka djelatnost samog centra čije teme se prostiru od istraživanja plakanja, odlučivanja, metakognicije, usredotočene svjesnosti, percepcije, pamćenja, percepcije emocija, fluktuacije raspoloženja, istraživanja iz područja komparativne psihologije, fiziologije emocija, te istraživanja ponašanja na webu.

U drugom dijelu prezentirat će se uređaji za mjerenje perifernih fizioloških procesa koje se koriste za istraživanja prvenstveno emocija, ali i odlučivanja te pažnje. Prikazat će se korištenje elektrodermalne reakcije, respiratorne fluktuacije te perifernog pulsa i opisati njihova uloga u procesima koji se ispituju u Centru za istraživanje uma i ponašanja.

Marko Tončić docent je na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci. Zvanje diplomiranoga psihologa, profesora, stekao na Filozofskom fakultetu u Rijeci 2009. godine. Iste godine upisuje doktorski studij psihologije na Odjelu za psihologiju Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani s temom “Efekti osobina ličnosti i emocionalne reaktivnosti na varijabilitet raspoloženja” kod prof. Janeka Museka koju brani 2016. godine.
U nastavi je angažiran na kolegijima iz područja metodologije (Psihometrija, Multivarijatna statistika, Praktikum iz eksperimentalne psihologije i Praktikum iz konstrukcije i primjene testova). Istraživački interesi fokusirani su na dva glavna područja. Jedno je afektivna dinamika, tj. kako afekti (raspoloženja i emocije) variraju kroz vrijeme, koje su njegove odrednice (varijabilitet, fiziološka podloga, interindividualne razlike) te kako se to variranje reflektira na dobrobit. Drugo područje interesa usko je vezano uz prvo, a to je obrada podataka (modeliranje), posebice modeliranje longitudinalnih procesa.

Sveučilište za 3. dob projekt je Sveučilišta u Rijeci koji se provodi uz financijsku potporu Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Grada Rijeke te Primorsko-goranske županije, a namijenjen je osobama treće životne dobi iznad 55 godina sa završenom srednjom školom ili fakultetom.

centar_za_istrazivanje_uma_marko_toncic_cover
pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...