U Dječjoj kući održan gamersko-književni susret
Autor: Ana Šumanović 18.10.2022
Istaknuto je kako o videoigrama često postoje predrasude kao o nečemu zapravo suprotnom knjigama, pa recimo od većine roditelja nikada nećemo čuti kako se hvale kako njihovo dijete igra igre, dok je čitanje uvijek popraćeno podrškom, iako se o samim igrama ne zna puno.
Rijeka - U Dječjoj kući održan je gamersko-književni susret na kojem se uz predstavljane i igranje igre „The Last of Us“, za koju kažu da ima jednu od najboljih priča u igrama u povijesti, raspravljalo o sličnostima i razlikama književnosti i videoigara, zašto se prvo smatra vrijednim, a drugo ne te zašto je tome tako. Raspravu su držali osnivač i glavni urednik najvećeg hrvatskog gaming portala HCL.hr Igor Belan i Vid Barić, urednik kulture na Tportalu.
Belan je kroz posljednjih 12 godina stvorio preko 2500 YouTube videa u kojima razmišlja o igrama, igranju, tehnologiji i ekonomiji iza svega toga. Vid Barić se, osim što piše za medije, istaknuo svojim knjigama “Fiumanski, opet lažeš” u kojoj progovara iz lica tabloidskog novinara i “Vrabac protiv dabrova i ostale novinarske priče”. Dobitnik je nagrade Fra Ma Fu za najbolju novinsku reportažu u 2018. godini. Piše prozu i novinske tekstove, s posebnim interesom za reportažu. Nekadašnji profesionalni snowboarder, hrvatski reprezentativac i autor više snowboarderskih filmova. Hobistički se bavi fotografijom i sudjelovao je na nekoliko zajedničkih izložbi, između ostalih i na 35. zagrebačkom Salonu mladih. Samostalno je izlagao u Mariboru, Zagrebu i Splitu. U travnju ove godine u Galeriji SKC u Rijeci održao je samostalnu izložbu fotografija „Mladi, divlji, neispavani“ koja tematizira sudionike hrvatske trap scene.
Barić i Belan dotaknuli su se brojnih tema koje povezuju književnost i videoigre, ponajprije toga kako je i za jedno i za drugo, kako bi bilo zaista kvalitetno, važno stvoriti dobru priču bogatu detaljima. Istaknuto je kako o videoigrama često postoje predrasude kao o nečemu zapravo suprotnom knjigama, pa recimo od većine roditelja nikada nećemo čuti kako se hvale kako njihovo dijete igra igre, dok je čitanje uvijek popraćeno podrškom, iako se o samim igrama ne zna puno. Naglasak rasprave je bio na tome kako je (iako je već dugo prisutna) gaming industrija još uvijek mlada te njen potencijal, bogatstvo i kreativnost starije generacije tek trebaju otkriti. Bilo je riječi i o hrvatskoj gaming indistriji, konkretno o seriji FPS igara Serious Sam, koju je stvorio hrvatski razvojni tim Croteam te o Escape Simulatoru samoborskog Pine Studia.
Događaj je održan u sklopu projekta “Gejmanje, vrtlarenje, uključivanje, sviranje...baš to (ne)trebamo?, poligon za istraživanje potreba i dizajniranje knjižničnih usluga za mlade" usmjerenog na osnaživanje čitalačke kulture i publike mladih na riječkom i širem regionalnom području. U Rijeci nikad nije bio implementiran koncept djelovanja odjela za mlade (15 - 30 godina) kao posebnog segmenta publike posvećenog čitalačkoj kulturi, slobodnom vremenu i kreativnosti mladih.
Kristina Đoja Ahel, voditeljica Odjela za mlade Gradske knjižnice Rijeka opisala je nastanak projekta. Spoznajom da je Odjel za mlade prvi takav u povijesti Gradske knjižnice Rijeka, bilo je logično pokrenuti istraživanje potreba mladih i zajedno s njima kreirati Odjel. Prvi dio istraživanja traje do 21.10. u obliku ankete koja se može ispuniti na poveznici, a koja je namijenjena mladima od 15 do 30 godina. Ona obuhvaća pitanja o generalnim potrebama i očekivanjima mladih vezanih za kulturu. Kroz listopad provode se četiri pilot aktivnosti iz područja gejmanja, održivosti, glazbe i inkluzivnosti. Cilj je da sami mladi sudjeluju u tim aktivnostima te da se kroz njih realiziraju njihove potrebe i želje vezane za Gradsku knjižnicu. Sve aktivnosti provode se u suradnji s udrugama koje se bave mladima. Odjel za mlade bit će otvoren u novoj zgradi knjižnice u kompleksu „Benčić“.
Projekt je financijski podržalo Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske kroz program poticanja razvoja publike u kulturi i U.S. Embassy Zagreb kroz program American Cornera.