[U OKU KAMERE] Otvoren 3. Festival menstruacije — Slavlje menstruacije kao politička poruka i tabu tema u 2025.
Autor: Nikola Cvjetović 11.07.2025

Program ovogodišnjeg izdanja festivala nastavlja se do nedjelje, 13. srpnja s različitim eventima, radionicama i partyjima. Sudjelovanje na cijelom programu festivala je besplatno.
Rijeka - Na punom Čajnom trgu i terasi bara FinoVino sinoć je otvoren 3. Festival menstruacije, prvi put u ljetnom i međunarodnom izdanju, kojeg je svojim sredstvima organizirala udruga Pariter s Riječkim partnerima koji su osigurali prostor za različite radionice i događanja festivala i smještaj za goste festivala, a to su: FinoVino, Savez udruga Molekula, Dječja kuća, Gradska knjižnica Rijeka, Pajol bar, Galerija SKC i DeltaLab – Centar za urbanu tranziciju, arhitekturu i urbanizam.

3. Festival menstruacije otvorile su Petra Čargonja, producentica festivala; Marija Trcol, izvršna koordinatorica Udruge Pariter; Iva Kelentrić, koproducentica festivala i Lea Culetto, vizualna umjetnica čija je izložba On the Rag bila dio otvorenja.
Marija Trcol istaknula je kako je menstruacija i dalje tabu tema i obavijena je tišinom i nerazumijevanjem kao i izvor mistifikacije ženskog tijela, gdje su u mnogim kulturama žene koje su krvarile smatrali nečistima, ali u isto vrijeme i moćnima. Također je pozvala sve prisutne da ostanu i pogledaju film Witches koji progovara o iskustvima žena nakon poroda. Na kraju se zahvalila udruzi Kultura svima svugdje, uz čiju je suradnju otvorenje bilo prevedeno na hrvatski znakovni jezik.
Petra Čargonja na sebe je preuzela zahvale svim partnerima na njihovoj potpori zbog koje je festival moguće održati u ovom obliku. Pozvala je sve prisutne da prouče bogat program festivala i naglasila kako se nada da će program sam za sebe govoriti o tome što smatraju važnim temama i zbog čega se festival menstruacije održava 3. godinu za redom.

Iva Kelentrić osvrnula se na važnost postavljanja umjetničkih izložbi u javni prostor i povukla paralelu između statusa menstruacije u javnom diskursu i umjetnosti u javnom diskursu. Istaknula je koliko je važno da se normalizira spominjanje menstruacije i svega njoj srodnog u javnom razgovoru, toliko je također važno da umjetnost koja je oduvijek bila komentator društva napusti sterilne prostore galerija i nađe se u javnom prostoru. Dodala je na kraju da je umjetnost pravo svih ljudi i da svi trebamo imati pristup, dijalog i svoj osobni odnos s umjetnošću.
Lea Culetto na kraju je dala uvid u svoju instalaciju i izložbu. Rekla je kako je njezin rad inspiriran tijelom i njezinim odnosom s tijelom. Istaknula je da je On the Rag izložba koja želi menstruaciju staviti kao temu razgovora u javnom prostoru. Nadodala je kako se njezin rad većinski svodi na rad s tradicionalnim tehnikama na tekstilu kao što je pletenje i vez, što se moglo vidjeti i u ovoj instalaciji.

U 20:30 terasa FinogVina pretvorila se u kino pod zvijezdama gdje su svi prisutni zajedno gledali dokumentarni film Witches redateljice Elizabeth Sankey koji ispituje odnos između filmskih prikaza vještica i postporođajne depresije, koristeći snimke filmske povijesti uz osobna svjedočanstva. Nakon filma razgovaralo se o stanju postnatalne skrbi u Hrvatskoj. Na razgovoru su sudjelovale Magdalena Kurbanović, primalja s višegodišnjim iskustvom rada u rađaonici te viša predavačica na studiju primaljstva; Nina Čikeš Stegić, perinatalna somatska terapeutkinja i Ana Papić, psihijatrica koja radi sa ženama s postprođajnom depresijom, tjeskobom i psihozom. Razgovor je moderirala Marija Trcol.
Program ovogodišnjeg izdanja festivala nastavlja se do nedjelje, 13. srpnja s različitim eventima, radionicama i partyjima. Sudjelovanje na cijelom programu festivala je besplatno.