U Rijeci održan 3. nacionalni simpozij onkoloških udruga – važnost prevencije zloćudnih bolesti

Autor: Marina Pauletić 07.04.2025

foto_udruga_nada Foto: Udruga Nada

U sklopu simpozija održavanja su predavanja posvećena radu mobilnog palijativnog tima te kvaliteti života onkoloških bolesnika, kao i četiri panela.

Rijeka – U Rijeci je proteklog vikenda održan je 3. nacionalni simpozij onkoloških udruga, ovog puta s fokusom na ulogu udruga u implementaciji Nacionalnog programa protiv raka do 2030. godine.

Domaćin i organizator ovogodišnjeg simpozija riječka je Udruga “Nada”, čija je predsjednica Ivana Lohinski Babić podsjetila na nespornu činjenicu koliko je djelovanje onkoloških udruga kroz pružanje široke lepeze podrške važno za kvalitetniju skrb i unaprjeđenje kvalitete života oboljelih od malignih bolesti, kao i njihovih obitelji. Lohinski Babić apostrofirala je i značaj simpozija kao jedinstvene platforme za razmjenu znanja, iskustva i najboljih praksi u borbi protiv zloćudnih bolesti, kao i jačanje suradnje s drugim udrugama, institucijama i stručnjacima iz područja onkologije.

Sudionike simpozija pozdravili su riječki gradonačelnik Marko Filipović, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo Primorsko-goranske županije Vesna Čavar, ministrica zdravstva i socijalne skrbi Irena Hrstić, ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić, kao i zastupnica i potpredsjednica Odbora za zdravstvo u Europskom parlamentu, ujedno i suorganizatorica ovogodišnjeg simpozija onkoloških udruga, Romana Jerković.

Poželjevši dobrodošlicu u Rijeci, gradonačelnik Filipović naglasio je kako je Rijeka grad koji je uvijek bio otvoren za suradnju, inovacije i podršku inicijativama koje unapređuju kvalitetu života naših sugrađana. Na koncu, upravo iz tih razloga, Rijeka je već desetljećima član Europske mreže zdravih gradova.
„što se ovako važan skup održava upravo ovdje, u Rijeci.
Današnja tema, duboko pogađa naše društvo, a borba protiv ove bolesti zahtijeva zajednički trud svih uključenih strana – od zdravstvenih institucija i stručnjaka do nevladinih organizacija i lokalne zajednice“, kazao je gradonačelnik Filipović, naglasivši kako u pružanju podrške oboljelima, njihovim obiteljima te u širenju svijesti o važnosti prevencije i ranog otkrivanja raka imaju organizacije civilnog društva, od kojih je jedna i Udruga Nada.

Poslije pozdravnih riječi nastavio se program simpozija, ispunjen predavanjima eminentnih stručnjaka i panelima na kojima su pored istaknutih liječnika sudjelovali i predstavnici udruga.

U sklopu simpozija održavanja su predavanja posvećena radu mobilnog palijativnog tima te kvaliteti života onkoloških bolesnika, kao i četiri panela. Kroz panele razgovaralo se o provođenju smjernica Nacionalnog programa protiv raka do 2030. godine te o važnosti rada udruga u poboljšanju kvalitete života bolesnika.

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...