U Rijeci skup o pametnim tehnologijama koje pomažu kod dijabetesa
Autor: Sanja Monar 10.03.2023
Umjetna inteligencija u liječenju šećerne bolesti tipa 1
Rijeka - U organizaciji Zavoda za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma KBC-a Rijeka i uz podršku Klinike za pedijatriju KBC-a Rijeka, danas se u Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka održava znanstveno-stručni skup pod nazivom "Umjetna inteligencija u liječenju šećerne bolesti tipa 1".
Ovaj znanstveni skup organiziran je kao dio šireg projekta Pametne specijalizacije (S3) - Kvaliteta života bolesnika s tipom 1 šećerne bolesti uz implementaciju međunarodne kolaborativnosti i mobilnosti koji realizira Sveučilište u Rijeci.
Na otvaranju skupa sudionicima su uspješan rad poželjeli prof. dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci, Silvia Hunjadi Korošec, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo Primorsko-goranske županije, prof. dr. sc. Goran Palčevski, zamjenik gradonačelnika Grada Rijeke i prof. dr. sc. Alen Ružić, ravnatelj KBC-a Rijeka.
U radnom dijelu susreta sudjeluju eminentni stručnjaci iz područja pedijatrijske endokrinologije te internisti endokrinolozi iz kliničkih bolničkih centara iz Hrvatske i stručnjaci iz Sveučilišnog kliničkog centra Ljubljana (UKC Ljubljana) iz Slovenije. Intencija je i povezivanje s udrugama oboljelih od šećerne bolesti, koji danas postaju partneri u liječenju bolesti.
Znanstveni skup uključit će prezentacije o novim relevantnim aspektima kliničke dijabetologije s fokusom na primjenu umjetne inteligencije u liječenju tipa 1 šećerne bolesti kod djece i odraslih, a sudionici će imati priliku komunicirati s vodećim stručnjacima iz područja tehnologije u dijabetesu.
Poznata i kao „tihi ubojica“, šećerna bolest tip 1 zbog velikog javnozdravstvenog značaja zauzima važno mjesto u znanstvenom i stručnom diskursu analize i istraživanja kliničkih stanja gdje u suglasju s drugim područjima ekspertiza, posebno onih iz STEM područja, nastoji razviti rješenja koje će oboljelima omogućiti što funkcionalniji i kvalitetniji život i rad u zajednici. U prošlosti je bila smrtonosna bolest, što se promijenilo otkrićem i početkom proizvodnje inzulina čiju smo 100. godišnjicu od prve uspješne primjene kod ljudi obilježili 2022. godine, diljem svijeta.
Danas je razvoj tehnologije, poglavito sustava za isporuku inzulina i mjerača glukoze, omogućio razvoj povezanih sustava zatvorene petlje koji rade automatski te je tako ostvaren dugogodišnji san o doprinosu umjetne inteligencije u liječenju bolesti. Samim time život djece i mladih ljudi, ali i njihovih roditelja postao je puno kvalitetniji, uz mogućnost ostvarenja svih njihovih želja i planova poput drugih ljudi.
Organizatori znanstveno-stručnog skupa "Umjetna inteligencija u liječenju šećerne bolesti tipa 1" - Klinički bolnički centar Rijeka, Medicinski fakultet u Rijeci, Sveučilište u Rijeci i Hrvatski liječnički zbor, očekuju kako će zaključci ovoga skupa pridonijeti kvaliteti nekih od željenih novih rješenja u budućnosti.