Urbani separe poziva: Budi susjed - izađi na mjesne izbore!
Autor: Portal Torpedo 06.03.2023
Drugim riječima, Vijeća svih mjesnih odbora grada Rijeke u prosjeku su izglasana s 250 glasova, što u mnogim kvartovima predstavlja stanovništvo jednog nebodera.
Rijeka - Znate li da je izlaznost na mjesne izbore u Rijeci manja od 10%? Udruga Urbani separe poziva da to promijenimo
Uoči izbora za Vijeća mjesnih odbora na riječkom području, zakazanih za nedjelju 12. ožujka, udruga Urbani separe upućuje poziv sugrađankama i sugrađanima da na njih - izađu!
Pitate se, možda, zašto je jednoj udruzi to uopće važno? Pa, Urbani separe jedna je od rijetkih udruga koja u našem gradu razmišlja o susjedstvima, zajednicama i javnom prostoru. Drugim riječima, Urbani separe bavi se oživljavanjem riječkih kvartova. Od 2020. godine, udruga je Kružnoj ulici velikom akcijom podario novi izgled, oživljavala Vodovodnu i poznatu Harteru, podsjećala na posebnosti Rječine, ukazivala na važnost uređenja Klobučarićevog trga te Novo naselje na Škurinju pretvorila u privremeni „Park prirode“.
U suradnji s četrdesetak partnerskih institucija, udruga i inicijativa, više od 500 volonterki i volontera te 6000 posjetiteljica i posjetitelja Urbani separe aktivno radi na ideji drugačije Rijeke - Rijeke koja istinski živi u svakom kvartu. Međutim, često zaboravljamo da takvog grada nema bez mjesne samouprave.
Mjesni odbor, po svojoj zakonskoj definiciji, oblik je neposrednog uključivanja građanki i građana u odlučivanje o pitanjima važnima za pojedino susjedstvo, kao i život i rad njegovog stanovništva. Rijeka ih broji čak 34, vijećnica i vijećnika više je od 170, a njihov zajednički budžet u gradskom proračunu za 2023. godinu iznosi gotovo 3,000.000 eura. Upravo zato, poručuju iz udruge, mjesni odbori nose veliku važnost. U svojoj ideji, oni predstavljaju način definiranja prioriteta i rješavanja problema nekog susjedstva na najširi mogući način. Ti problemi različitih su mjerila i naravi - od postavljanja javne rasvjete, klupa ili stolova za stolni tenis, preko utjecanja na donošenje novih prostornih planova grada Rijeke, pa do ambicioznijih projekata uređenja novih zelenih ili rekreativnih površina.
Statut grada Rijeke navodi brojne načine uključivanja građanki i građana u rad mjesnih odbora - poput zborova građana, javnih poziva za predlaganje potrebne komunalne i urbanističke infrastrukture te uređenja javnog prostora, ali i oblikovanja kulturnih i zabavnih aktivnosti u susjedstvu.
No, u praksi smo suočeni s poraznom statistikom. Iz Urbanog separea navode kako je prosječna izlaznost na izbore za vijeća mjesnih odbora u Rijeci već dugi niz godina ispod 10%. Drugim riječima, Vijeća svih mjesnih odbora grada Rijeke u prosjeku su izglasana s 250 glasova, što u mnogim kvartovima predstavlja stanovništvo jednog nebodera.