[VIDEO] U Rijeci obilježen Međunarodni dan sepse: Jedna od pet smrti diljem svijeta povezana je sa sepsom

Autor: Marina Pauletić 13.09.2023

dan_sepse_2023

Važno je naglasiti kako je glavni i osnovni lijek protiv bakterije antibiotik, koji je u eri nekontroliranog korištenja.

Rijeka - U cijelome se svijetu 13. rujna obilježava Međunarodni dan sepse. Klinika za anesteziologiju intenzivnu medicinu i liječenje boli KBC-a Rijeka, Fakultet zdravstvenih studija, Medicinska škola u Rijeci i Grad Rijeka prigodno su na našem Korzu, već petu godinu, javno-zdravstvenom akcijom obilježili World Sepsis Day. Od 10 do 12 sati dijeljen je promotivni materijal i organizirano je mjerenje krvnoga tlaka jer se ovaj dan tradicionalno obilježava edukativnim akcijama na glavnim gradskim trgovima.

Sepsa je najčešća, ali teško prepoznatljiva bolest koja nosi visok rizik od smrti i dugotrajnih komplikacija te invaliditeta i ostaje glavni uzrok smrti od infekcije usprkos napredovanju moderne medicine, uključujući cjepiva, antibiotike i intenzivno liječenje. Može dovesti do septičkog šoka, multiorganskog zatajenja i smrti, naročito ako nije na vrijeme prepoznata u ranoj fazi razvoja te ako nije adekvatno liječena. Ograničenja u liječenju vezana su za multirezistentne bakterije razvijene prvenstveno prevelikom neopravdanom uporabom antibiotika.

Godišnje od sepse oboli između 47 i 50 milijuna, a najmanje 11 milijuna će umrijeti od posljedica sepse. Jedna od pet smrti diljem svijeta povezana je sa sepsom. Oko 50 % preživjelih od sepse pati od dugotrajnih fizičkih ili psihičkih posljedica.

„Važno je naglasiti kako je glavni i osnovni lijek protiv bakterije antibiotik, koji je u eri nekontroliranog korištenja. Takav način primjene uzrokuje tešku rezistenciju organizma te sa sigurnošću možemo reći kako će između 17 i 20 tisuća ljudi u Europi preminuti radi toga, odnosno zato što mu/njoj antibiotik neće djelovati na određenu bakteriju“, pojasnio je Josip Brusić, magistar sestrinstva, glavni tehničar Klinike za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje te dopredsjednik Hrvatskog društva medicinskih sestara anestezije, reanimacije, intenzivne skrbi i transfuzije.

Broj hospitaliziranih osoba povezanih sa sepsom udvostručio se tijekom posljednjih 10 godina i pretekao je broj hospitaliziranih od infarkta miokarda.

Međunarodna istraživanja pokazala su da je 20-40 % pacijenata sa sepsom, kojima je potreban tretman na odjelima za intenzivno liječenje, razvilo sepsu izvan bolnica. Procjenjuje se da u Europskoj uniji, pa tako i kod nas, liječenje i zdravstvena skrb za bolesnika oboljelog od sespse stoji oko 25 000 eura. S obzirom na veliku smrtnost, trošak sepse je nemjerljiv.

Sepsa se često prekasno otkrije jer su klinički simptomi – kao što je povećana tjelesna temperatura, povećanje otkucaja srca ili frekvencije disanja te laboratorijski nalazi (broj bijelih krvnih zrnaca) koji se trenutno koriste za dijagnozu, zajednički za brojne druge sindrome i simptome. Simptomi i znakovi kod djece mogu biti suptilni i praktički nevidljivi, a zatim brzo nastupajući sa smrtnim ishodom.

Jedan od važnijih postupaka u suzbijanju sepse jest prevencija, podizanje svijesti građana, čista voda, higijena ruku, prevencija intrahospitalnih infekcija, siguran porod i cijepljenje jer zasigurno mogu prevenirati razvoj infekcija i nastanak sepse.

VIDEO

pocket icon
Više sa portala torpedo.media ...