“Vidi i klikni” – igrom i zabavom do sigurnijeg kretanja u prometu
Autor: Tara Tomić 20.03.2024
Autoklub Rijeka proveo je prometno-edukativnu akcija “Vidi i klikni”, čiji je cilj djecu od šest i sedam godina, među kojima i polaznike riječkih dječjih vrtića i osnovnih škola, kroz praksu i igru educirati o prometnoj sigurnosti i pravilima.
Rijeka - Na ozljeđivanja i stradavanja djece u prometu treba biti posebno osjetljiv bez obzira radi li se o obitelji ili društvu u cjelini. Učestalo upozoravanje i senzibilizacija vozača, roditelja, javnosti uopće može i mora dovesti do cjelokupne promjene stavova i ponašanja sudionika prometa.
Autoklub Rijeka svake godine provodi nekoliko tradicionalnih akcija koje imaju za cilj podizanje svijesti za odgovorno i sigurno sudjelovanje u prometu koje su dio događanja vezanih za podizanje razine cestovne sigurnosti. Tim akcijama obuhvaćene su sve dobne skupine. Naši najmlađi su najnezaštićeniji u prometu, a kako prometnu kulturu valja učiti od najranije dobi Autoklub Rijeka u suradnji s Hrvatskim autoklubom provodi prometno edukativnu akciju pod nazivom “Vidi i klikni”.
U sklopu programa „Vidi i klikni“ djeca uče i stječu vještine važne za poboljšanje ponašanja u cestovnom prometu kroz rad, igru i osobno iskustvo. Izmjenjujući se u ulogama pješaka i putnika u vozilu, vježbaju uz didaktička pomagala – zebru, napuhani parkirani automobili, električni automobil, semafor za pješake i nezaboravnog lutka Hakija, maskotu Hrvatskog autokluba.
Tijekom radionice, djeca svladavaju elemente sigurnijeg prelaska ceste preko zebre sa i bez semafora za pješake, prelazak preko neobilježenog pješačkog prijelaza, prelazak ceste između dva parkirana automobila te pravilno ponašanje kao suputnika u autu odnosno korištenja autosjedalice i sigurnosnog pojasa.
Učenje kroz činjenje
Ideja programa je UČENJE KROZ ČINJENJE! Problem malih pješaka – djece u prometu, najčešće je vezan za rizike njihova sudjelovanja u prometu u funkciji pješaka, kao i za siguran smještaj i sjedenje u automobilu – u svojstvu putnika.
Koncept programa „Vidi i klikni“ je usvajanje praktičnih informacija, spoznaja i znanja o djeci kao pješacima, ali i kao putnicima u automobilu.
Djeca kao pješaci:
- pravilno korištenje nogostupa (simulacija hodanja nogostupom),
- upoznavanje prometnih znakova,
- prelazak ceste,
- rizici neodgovornog ili nesmotrenog prelaženja ceste,
- pravilno prelaženje ceste korištenjem pješačkih prijelaza,
- simulacija prelaska,
- prolazak raskrižjem,
- propisno prelaženje (pojedinačno, u koloni),
- poznavanje prometnih svjetala (simulacija prelaska),
- vizualni kontakt i komunikacija s vozačem,
- rizici prelaska ceste između parkiranih automobila – vidno polje, crta vidljivosti, uočljivost od strane vozača (simulacija s automobilima za napuhavanje i elektroautomobilom).
Djeca kao putnici u automobilu:
- propisno i pravilno ulaženje u automobil i sjedenje,
- korištenje sigurnosnih pojaseva u automobilu na prednjim i stražnjim sjedalima (simulacija u elektroautomobilu),
- rizici zbog nepropisnog i nepravilnog sjedenja i nekorištenja sigurnosnih pojaseva,
- simulacija sjedenja u automobilu i posljedica neupotrebe sigurnosnih pojaseva u slučaju naglog kočenja (korištenjem lutke koja je nevezana i udara u armaturu automobila).
Održivost ovoga programa sadržana je u činjenici da djeca stječu znanja i iskustva za buduće sigurno sudjelovanje u prometu i utječu pozitivno na eventualna pogrešna ponašanja njihovih roditelja.
“Vidi i klikni” na području Rijeke i riječkog prstena
Ciljna skupina za ovaj projekt su djeca u dobi od 6 do 7 godina, odnosno zadnje vrtićke skupine (godišta) te prvi razredi osnovne škole.
Cilj je djecu naučiti prepoznati i vidjeti opasnost u prometu te kako ih učiniti vidljivim za vozače.
Ekipa HAK-a / Autokluba Rijeka obišla je će dječje vrtiće na području grada Rijeke i riječkog prstena te tako posjetila riječke gradske vrtiće Krnjevo i Drenova te OŠ Gornja Vežica, kao i dječje vrtiće Čavlić (Čavle), Škrljevo, Pčelice i Bambi sa Škrljeva,
Projekt “Vidi i klikni” se nastavlja i van vrtića kroz bojanku – slikovnicu koju dobivaju djeca i kojom se nastoji osvijestiti roditelje da je njihovo uzorno ponašanje prvi i neprikosnoveni primjer djeci i glavni doprinos sigurnosti na cestama.