Zastarjela oprema, niske plaće i nejednaka prava – štrajk u sudovima i državnom odvjetništvu se nastavlja
Autor: Marina Pauletić 19.06.2023
Štrajk je pokrenut 5. lipnja.
Rijeka – Štrajk u sudovima i državnim odvjetništvima se nastavlja, a sindikat neće odustati od svojih zahtjeva, istaknula je danas u Rijeci Iva Šušković, predsjednica SDLSN-a RH (Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske.
Podsjetimo, štrajk je pokrenut 5. lipnja, a pokrenuo ga je upravo Sindikat kako bi zaštitio te promicao socijalne i gospodarske interese svojih članova koji su državni službenici ili namještenici osoba zaposlenih na sudovima i u državnom odvjetništvu. Glavni je zahtjev štrajka povećanje mjesečne plaće od 400 eura neto, kao i regulacija kolektivnog pregovaranja za sve zaposlene u gore navedenim institucijama, dok u samom štrajku sudjeluje oko pet tisuća ljudi.
Na konferenciji za medije koja je danas održana u Rijeci ispred Županijskog i Općinskog suda naglašeno je kako se štrajk pokušao proglasiti nezakonitim, a pokušana je i privremena zabrana. Također, poslodavac nije odredio popis poslova koji se ne smiju prekidati za vrijeme štrajka pa je sindikat „odradio“ i to, u dogovoru s čelnicima tijela i svojim povjerenicima. Naglašeno je kako su navedeni poslovi odgovorno i savjesno obavljani u vremenskom periodu od dva tjedna.
Osim niskih plaća čije je povećanje važno za ostanak djelatnika, kako onih sa srednjom i višom stručnom spremom, tako i onih visokokvalificiranih, to nije jedini problem s kojim se susreću zaposleni u sudstvu i državnom odvjetništvu. Nemaju svi zaposleni ista prava pa je jednakost sljedeći zahtjev Sindikata, navela je Barbara Beni, sindikalna povjerenica SDLSN-a RH u riječkom Općinskom sudu. Problem je i u zastarjeloj opremi te natječajima za zapošljavanje na koje se nitko ne javlja pa sve navedene stavke vrše još veći pritisak na one zaposlene koji su ostali.
Danas poslijepodne Sindikat bi se trebao sastati s ministrom pravosuđa i uprave, Ivanom Malenicom.