Obersnel: Ekoplus ucjenjuje i ponaša se neodgovorno jer mu leđa drže Županija i Viškovo

Obersnel je dodao kako je nezadovoljan cijenom Ekoplusa, ali je povećanje Grad preglasan većinom glasova PGŽ i Općine Viškovo. Predstavnici Grada Rijeke glasali protiv poskupljenja. Zbog vlasničke većine izglasana je ta odluka.

Rijeka – Vedran Vivoda, vijećnik Akcije mladih, na današnjoj sjednici Gradskog vijeća postavio je pitanje vezano uz gospodarenje otpadom te pitao što će Grad Rijeka poduzeti da teret najavljenog poskupljenja ne padne na teret građana.

– Prema najavi Eko plusa tona otpada koji se zbrinjava na Marišćini neće koštati 470 kuna već 1.100 kuna. Pretpostavlja se da će većina tereta poskupljenja preći na građane i gospodarstvo, rekao je Vivoda i pitao zašto se ne odvaja biorazgradivi otpad u gradu.

– Ako je 35 posto biorazgradivog otpada u svakom spremniku, onda se može pretpostaviti koja je to ušteda. Zanima me je li gradonačelnik zadovoljan načinom kako ide edukacija građana s obzirom da se unutar godine dana postiglo povećanje od samo 6 posto, pa je grad Rijeka sada na 16 posto dok su Krk i drugi gradovi došli više od 50 posto izdvajanja otpada, rekao je Vivoda, navevši primjer manjih gradova koji su u isto vrijeme postigli povećanje od 15 posto odvajanja.

Gradonačelnik Obersnel je odgovorio kako ne zna da li uopće odgovoriti jer je Vivoda postavljao pitanje i usput odgovarao na njih.

– Ta priča o tome tko će snositi troškove povećanja je složena. Direktor Eko plusa je neki dan izjavio „mi smo povećali cijenu, ali to ne znači da bi komunalna društva trebala povećati cijenu“. To što je kazao je na razini dječje igre, kao da kažemo rafinerija je povećala cijenu prerade nafte za 150 posto, ali to ne znači da benzinske crpke trebaju povisiti cijene. Direktor Eko plusa nije rekao od kuda i gdje nadoknadi razliku, ukoliko do povećanja dođe. Obersnel je dodao kako je nezadovoljan cijenom Ekoplusa, ali je povećanje Grad preglasan većinom glasova PGŽ i Općine Viškovo. Predstavnici Grada Rijeke glasali protiv poskupljenja. Zbog vlasničke većine izglasana je ta odluka. Grad Rijeka je ponovno zatražio da se napravi analiza troškova od strane neovisnih vještaka te da se provjeri svaka stavka i utvrde mogućnosti uštede u Eko plusu, rekao je Obersnel te dodao kako misli da ima prostora da to povećanje ne bude ovako astronomsko, a u tom smislu razmišljaju i svi ostali gradonačelnici i načelnici koji koriste usluge Marišćine.

– Na žalost Eko plus kojem leđa drže Županija i Općina Viškovo ucjenjuje i ponaša se vrlo neodgovorno. Učinit ću sve da to povećanje ne bude toliko astronomsko odnosno da se analizira i pojasni svaka stavka. Što se pitanja edukacije tiče, ona i u školi traje osam godina osnovne škole, četiri godine srednje i eventualno četiri fakulteta, a vi biste htjeli da se građani educiraju unutar godine dana. Zadovoljan sam načinom na koji to radi KD Čistoća, ali nisam zadovoljan u potpunosti kako to dio građana prihvaća. Ne može KD Čistoća sama uspjeti ukoliko građani ne budu sudjelovali. No, ako ne bude išlo razmislit ćemo da dobrovoljni pristup zamijenimo prisilnim. Što se priče o biološkom otpadu tiče i kada bi se prikupljao odvojeno i njega treba netko zbrinjavati. Ako to radi netko drugi umjesto građana, onda to opet netko mora platiti, poručio je Obersnel.