Obilježavanje 25 godina djelovanja Hrvatsko-turskog društva Rijeka

Društvo je osnovano prije 25 godina, točnije 30. studenoga 1995., a zbog dobro poznate epidemiološke situacije svečanost obilježavanja 25 godišnjice nije se mogla održati u studenom prošle godine i uz nekoliko prolongiranja obilježava se izložbom na postamentima na Korzu u terminu od 30. ožujka do 06. travnja.

Rijeka – U Rijeci je održana konferencija za medije povodom obilježavanja 25 godina djelovanja Hrvatsko-turskog društva Rijeka.

Devedesetih godina u Hrvatskoj su nastajala brojna društva međudržavnih prijateljstava i koordinacija hrvatskih društava prijateljstva u čijem osnivanju je aktivnim djelovanjem osobno  sudjelovao i prvi predsjednik HTDR Ante Simonić. Kao organizator brojnih međunarodnih događanja i inicijator osnivanja nekoliko društava prijateljstva u Rijeci bio je i inicijator osnivanja društva prijateljstva između Republike Hrvatske i Republike Turske – Hrvatsko turskog društva Rijeka – HTDR.

Društvo je osnovano prije 25 godina, točnije 30. studenoga 1995., a zbog dobro poznate epidemiološke situacije svečanost obilježavanja 25 godišnjice nije se mogla održati u studenom prošle godine i uz nekoliko prolongiranja obilježava se izložbom na postamentima na Korzu u terminu od 30. ožujka do 06. travnja.

Teme iz spektra dvadeset petogodišnjeg rada biti će izložene na 20 postamenata i tako će kratki presjek djelovanja  Društva  biti prezentiran javnosti. Time Društvo ostvaruje ciljeve boljeg upoznavanja i zbližavanja u različitosti koja nas čini bogatijim i sretnijim društvom, a Rijeku – Lukom različitosti. U dvosmjernoj suradnji na boljem upoznavanju želja je bila po prvi put na turskom jeziku predstaviti djela Ivane Brlić Mažuranić što je i ostvareno organizacijom prijevoda na turski, dječjeg romana „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“ i bajke „Šuma  Striborova“. U suradnji s Katedrom za turkologiju FF u Zagrebu i nakladničkom kućom Bulaja na turski jezik preveden je animirani film autora  Alistaira Keddie iz Škotske kao dio nagrađivanog multimedijskog projekta „Priče iz davnine“ Bulaja naklade.

-Ako postoji europski prostor u kojemu je multietičnost ostavila duboki trag, u kojemu su ljudi stoljećima živjeli zajedno u različitosti, to je naša Rijeka – s pravom nazvana Luka različitosti. Ovo je jedinstven prostor kojemu koegzistiraju brojne multietničke tradicije. Već 25 godina popunjavaju se kockice mozaika naše prošlosti, arhivske, rukopisne i tiskane studije, festivali, izložbe, predavanja o ličnostima i osebujnim pojavama kakvih nemaju ni narodi s većom kulturno-povijesnom tradicijom. Ovim putem se zahvaljujem na potpori koju nam je uputio predsjednik RH g. Zoran Milanović, također se zahvaljujem i Veleposlanstvu Republike Turske u Hrvatskoj, PGŽ, Gradu Rijeci, Ministarstvu vanjskih poslova RH, Institutu Yunus Emre te Tiki, istaknuo je prof. Zlatan Bakalović – predsjednik HTDR.

-Prije 25 godina okupio sam inicijativni odbor za utemeljeljenje društva te sam bio prvi predsjednik društva. Od početka smo imali predavanja na Medicinskom fakultetu, organizirali smo brojne izložbe i koncerte te pružali pomoć delegacijama iz Turske u uspostavljanju poslovnih suradnji na našem prostoru. Veseli me da nakon 25 godina društvo i dalje funkcionira na jednoj zavidnoj razini i vjerujem da će i u budućem razdoblju biti pokretač brojnih projekata, rekao je prof.dr.sc. Ante Simonić, osnivač HTDR:

-Izrazito mi je zadovoljstovo biti članicom društva od samog utemeljenja od čega 6 godina kao tajnica društva, 15 godina predsjednica društva te sada kao aktualna dopredsjednica. Cijeli niz godina društvo je radilo na međudržavnom prijateljstvu predstavljenom u javnosti kroz brojne projekte u suradnji s diplomacijom i akademskom zajednicom. Nakon velikog broja osnovanih društava u Hrvatskoj do danas je ostalo manji broj društava koje aktivno djeluju od kojih je naše društvo jedno od najaktivnijih, izjavila je mr.sc. Esma Halepović Đečević aktualna dopredsjednica HTDR