Održan forum povodom 10 godina riječkog palijativnog sustava

Prvi palijativni sustav u Hrvatskoj koji je uključivao terenske palijativne timove, pokrenut je 2008. godine u sklopu primarne zdravstvene medicine Doma zdravlja PGŽ, i to na inicijativu Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije.

Rijeka – U dvorani Građevinskog fakulteta na trsatskom Kampusu održan je forum „Palijativa kao profesija – 10 godina iskustva“.Cjelodnevni program stručnog tipa namijenjen je za evaluaciju desetogodišnjeg rada sustava palijativne skrbi, analizu te pružanje odgovora na postojeće probleme kroz interdisciplinaran pristup, s ciljem poboljšavanja pomoći koja se pruža umirućima u izuzetno teškom periodu života za bolesnika i obitelj.

Otvorenju foruma prisustvovao je i gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, koji je u svom govoru napomenuo kako je palijativa jedna od osnovnih medicinskih, ali i humanih i etičkih praksi koja je oduvijek postojala u nekom obliku. Gradonačelnik je naveo uspjehe zajedničkog pristupa palijativnoj skrbi koji je suradnjom mnogih ustanova rezultirao uspostavljanjem sustava terenskih palijativnih jedinica, a zatim i osnivanju hospicija uz pomoć Nadbiskupije.

– Sustav je na području Rijeke dobro organiziran, no postoje potrebe za još boljom organizacijom koja će uključivati još više medicinskih radnika i povećati kapacitete, rekao je Obersnel, zahvalivši svima koji se bave palijativnom medicinom, navodeći kako ovaj posao iziskuje fizički, ali i psihički i emotivni napor.

Vladimir Mozetič, ravnatelj Doma zdravlja PGŽ, pod čijom se ingerencijom na ovom području provodi palijativna medicina, naveo je kako ova skrb započinje s pravodobnim prepoznavanjem pacijenata kojima je potrebna pomoć, pružajući brigu i očuvanje ljudskog dostojanstva.

– Cijelo područje funkcionira i napreduje zahvaljujući zajedničkom radu i komunikaciji, a rezultati ovog skupa dat će još jedan korak naprijed u kvaliteti rada i brige, zaključio je Mozetič.

Aktivnosti današnjeg foruma bile su podijeljene na prvi dio koji se bavi organizacijsko-financijskim segmentom palijative, dok je u drugom dijelu bilo riječi o konkretnim problemima u organizaciji i pružanju palijativne skrbi. Nakon uvodnog dijela održan je set predavanja, počevši s prikazom uspostave sustava palijativne skrbi u Republici Hrvatskoj Sanje Predavec iz Ministarstva zdravstva, a slijedili su rasprava i zaključci koji će doprinijeti daljnjem poboljšanju i dostupnosti palijativne skrbi.

Forum je organiziran u suradnji Doma zdravlja PGŽ, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ, Zavoda za hitnu medicinu PGŽ, Hospicija „Marija K. Kozulić“, KBC-a Rijeka, Medicinskog fakulteta, Fakulteta zdravstvenih studija i Medicinske škole, uz podršku Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije, Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

O županijskom palijativnom sustavu

Prvi palijativni sustav u Hrvatskoj koji je uključivao terenske palijativne timove, pokrenut je 2008. godine u sklopu primarne zdravstvene medicine Doma zdravlja PGŽ, i to na inicijativu Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije. Taj je sustav pružio nadogradnju palijativi ograničenoj na institucionalnu skrb, a danas broji pet mobilnih jedinica kojih čine liječnica ili liječnik te medicinska sestra/brat koji pružaju potpunu skrb osobama oboljelima od neizlječive bolesti u njihovom domu.

Godine 2013. otvoren je i Hospicij “Marije Krucifikse Kozulić” na adresi Tizianova 15, gdje se pruža institucionalna briga za umiruće osobe. Ova je ustanova osnovana suradnjom Grada Rijeke, PGŽ-a, Riječke nadbiskupije i Doma zdravlja, a većinski se financira iz sredstava HZZO-a, lokalnih i regionalnih vlasti te donacijama. Hospicij trenutno raspolaže s 14 kreveta, te zaprima sve terminalne bolesnike, bez obzira na vjersku, političku ili društvenu pripadnost, čiju je dijagnozu potpisao liječnik.