Održana tematska sjednica Gospodarskog vijeća HGK ŽK Rijeka na temu uvođenja Eura kao službene valute u RH

Viceguverner je naglasio kako će uvođenje eura Hrvatskoj donijeti znatne i trajne koristi, uz pretežno male i jednokratne troškove.

Rijeka – Danas je u Hrvatskoj gospodarskoj komori Županijskoj komori Rijeka održana proširena sjednica Gospodarskog vijeća HGK Županijske komore Rijeka.

Na sjednici članovi Gospodarskog vijeća HGK ŽK Rijeka utvrdili su prijedloge ovogodišnjih dobitnika plaketa Zlatna kuna i drugih nagrada i priznanja ŽK Rijeka, koje će biti dodijeljene na svečanosti koja će se održati 17. prosinca 2019. godine.

U nastavku, održana je tematska sjednica na temu Uvođenje Eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj uz nazočnost viceguvernera Hrvatske narodne banke, Michaela Faulenda.

U srpnju 2019. ministar financija i guverner Hrvatske narodne banke uputili su nadležnim tijelima Europske unije pismo namjere za ulazak u tečajni mehanizam ERM II, čime je napravljen važan korak u smjeru uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.

Viceguverner je naglasio kako će uvođenje eura Hrvatskoj donijeti znatne i trajne koristi, uz pretežno male i jednokratne troškove. Koristi su prije svega u uklanjanju valutnog rizika, smanjenju kamatnih stopa, poticaju međunarodnih razmjena i ulaganja, nižim transakcijskim troškovima. Naravno, ono čega se svi boje je rizik rasta razine cijena prilikom konverzije te rizik prekomjernog priljeva kapitala i rasta neravnoteže i samih troškova konverzije. Istodobno se većina troškova uvođenja eura odnosi na institucionalne troškove, dok bi najveći troškovi za gospodarstvo trebali biti oni koji se odnose na prilagodbe u gotovinskom poslovanju i platnom prometu, odnosno na pravne, računovodstvene i informatičke pripreme za uvođenje eura.

Prema zadnjem ispitivanju javnog mišljenja 60% građana očekuje uvođenje eura u sljedećih 5 godina, a 80% građana drži da će euro biti uveden u sljedećih 10 godina. U ovome trenutku više od 58 posto građana smatra kako se euro treba uvesti.

Cilj prezentacije bio je detaljnije upoznati poduzetnike s ekonomskim koristima i troškovima uvođenja eura, objasniti sam postupak uvođenja eura te potrebne aktivnosti, uključujući ekonomsku politiku Vlade RH i HNB-a u razdoblju za uvođenje i nakon uvođenja eura.

Naglašeno je kako već danas Hrvatska de facto zadovoljava veliki broj kriterija za uvođenje eura. Formalno ne ispunjava jedino kriterij stabilnosti tečaja jer Hrvatska još ne sudjeluje u tečajnom mehanizmu ERM II. Nakon uvođenja eura, HNB će aktivno sudjelovati u oblikovanju i provedbi monetarne politike ESB-a te će zadržati punu autonomiju u domeni makroprudencijalne politike i u drugim važnim područjima, pojasnio je Michael Faulend, viceguverner HNB-a koji je sudjelovao i u samoj raspravi.