Osam žena i osmero djece prošle godine boravilo u riječkoj Sigurnoj kući

Prošle godine u riječkoj Sigurnoj kući, skloništu za žene i djecu žrtve nasilja u obitelji, boravilo je osam žena i osmero djece. Taj podatak dobio je gradonačelnik Marko Filipović iz Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb

Rijeka – Sigurna kuća u Rijeci omogućuje smještaj deset korisnica, odnosno korisnika, žena i djece, koji u tom prostoru najčešće borave dulje od šest mjeseci do maksimalno godinu dana.

Nasilje prema ženama, kao i nasilje u obitelji, postaje sve izraženiji problem u hrvatskom društvu, a prisutan je i na riječkom području.

Članica Gradskog vijeća Štefica Jagić Rađa stoga je nadležnim službama postavila doista pravo pitanje o kojem se ne raspravlja dovoljno i sukladno njegovoj važnosti.

“Znamo da je prvo riječko tajno prihvatilište za zlostavljane žene i djecu otvoreno 2007. godine na nepoznatoj adresi u Rijeci – Sigurna kuća. Koliko je žena boravilo u razdoblju od 01.01.2020. do 31.12.2020. godine u prihvatilištu za zlostavljane žene i djecu u Sigurnoj kući Rijeka? Koliki je smještajni kapacitet i koliko vremenski žene borave u skloništu Sigurne kuće? Koliki su godišnji troškovi održavanja i koliko se troškova izdvaja na zaposlene radnike?”, pitala je gradska vijećnica Jagić Rađa.

Gradonačelnik Filipović pojašnjava da na provedbi Programa Skloništa i savjetovališta za žene i djecu žrtve nasilja u obitelji zaposlene su tri stručne radnice i to dvije psihologinje i socijalna radnica.

“Ukupni troškovi iznose oko 650.000 kuna, od čega se za plaće zaposlenica izdvaja 422.000. Grad Rijeka je u 2020. godini program Savjetovališta i skloništa za žene i djecu, žrtve nasilja u obitelji financirao iznosom od 200.000 kuna. Sredstva su bila namijenjena sufinanciranju troškova plaća zaposlenih te materijalne troškove. U sufinanciranju Sigurne kuće sudjeluju i Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i Primorsko goranska županija”, navodi Filipović.

Broj korisnica, odnosno korisnika usluga Savjetovališta u razdoblju od 1. siječnja 2020. do 31. prosinca 2020. godine je 85, među kojima 74 žene, 2 muškarca i devetero djece.

Foto: ilustracija