Otkrijte neispričane priče o Rijeci na otvaranju multimedijalne izložbe: Priče iza gradova

Otkrijte neispričane priče o Rijeci na otvaranju multimedijalne izložbe: Priče iza gradova

Foto: Pompieri di Fiume 1914./izvor: Slavko Suzić

Uz multimedijalnu izložbu, na istoj će se lokaciji 30. lipnja u 20 sati predstaviti „Knjiga o Rijeci“, kada će svi zainteresirani moći nabaviti svoj primjerak. U četvrtak 1. srpnja u 20 sati u Galeriji SKC održat će se razgovor o knjizi s istraživačima/icama. Izložba je otvorena do 3. srpnja.

Rijeka – Udruga Prostor Plus poziva sve zainteresirane na otvaranje multimedijalne izložbe Priče iza gradova (Rijeka, Novi Sad, Temišvar) koje će se održati 29. lipnja u 20 sati u Galeriji SKC, na adresi Kružna 8.

Uz multimedijalnu izložbu, na istoj će se lokaciji 30. lipnja u 20 sati predstaviti „Knjiga o Rijeci“, kada će svi zainteresirani moći nabaviti svoj primjerak. U četvrtak 1. srpnja u 20 sati u Galeriji SKC održat će se razgovor o knjizi s istraživačima/icama. Izložba je otvorena do 3. srpnja.

-Projekt Priče iza gradova (Stories Behind Cities) u sklopu kojeg nastaje „Knjiga o Rijeci“ prvenstveno se bavi gradovima i njihovim narativima polazeći od postavke da su priče neizostavni aspekti svih kultura. Priče tvore veze između povijesti, zajednice, jezika i tradicije, stvarajući predodžbe koje imamo o nama samima i koje druge zajednice imaju o nama. Jedan od tih gradova bila je Rijeka, a zahvaljujući sjećanjima građana publikacija o Rijeci broji čak 30 priča koje pričaju priču o Rijeci iz sasvim druge perspektive, ističu iz Udruge.

Multimedijalna izložba „Priče iza gradova“ inspirirana je pričama o Rijeci, Novom Sadu i Temišvaru, koje su rezultat istraživanja provedenog u sklopu projekta. Odabrane priče iz sva tri grada predstavljene su nizom radova i intervencija koje kombiniraju arhivske snimke, fotografije i same prikupljene priče, kulminirajući zasebnim konstruktom – imaginarnim gradom.

-Polazeći od pitanja ‘Na koji način izložiti priču?’, ova izložba na nekoliko razina istražuje pojam prostornog konstrukta – konstrukta kao grada satkanog od narativa, konstrukta kao ideja o Novom Sadu, Rijeci i Temišvaru koje se posredno grade naslojavanjem priča i iskustava koje nudi izložba, i najzad, konstrukta kao njenog specifičnog, fiktivnog, narativnog sloja koji nastaje u preklapanju, suočavanju i povezivanju priča, motiva i prostora sva tri grada. Otvarajući time percepciju ka potencijalima kreativne reinterpretacije teksta, ovim konceptom dopustili smo sebi da odemo i korak dalje – ka nepostojećem, novom, četvrtom gradu, koji je istovremeno i imaginaran i zasnovan na napisanim pričama, objašnjava Efemera kolektiv, koji je osmislio koncept izložbe.

Predstavljanje publikacije „Knjiga o Rijeci“ izrađene u sklopu projekta održat će se u srijedu 30.6. u 20 sati u Galeriji SKC. „Knjiga o Rijeci“ kolekcija je 30 priča koje su tematski podijeljene u šest cjelina: Korak naprijed, Njeno lice grada, S one strane, Kad bi zidovi pričali i Nostalgija, a koje prikazuju neke već poznate, neke zaboravljene i neke nepoznate priče o Rijeci i njenim stanovnicima_cama u razdoblju od posljednjih 100 godina.

-Kao okosnica ove publikacije kristalizira se pitanje identiteta. No sve ono što čini grad nije moguće cjelovito prikazati niti sagledati jednim projektom. Ovih 30 priča nastalih sabiranjem postojeće literature, arhivskih i novinskih izvora, kao i autentičnih sjećanja i promišljanja stanovnika, nalikuju mozaiku krhotina i fragmenata, koji će možda potaknuti neke nove priče, istraživanja i projekte, izjavila je Tajana Josimović, koordinatorica projekta u Hrvatskoj.

Kako je nastala publikacija „Knjiga o Rijeci“ zainteresirani će moći saznati na razgovoru s istraživačima_cama Ines Grgurinom, Kristinom Pandžom i Markom Smoljanom te voditeljicom projekta Tajanom Josimović. Razgovor se održava 1.7. u 20 sati u Galeriji SKC., a moderira ga Katarina Kožul.