PH u plivanju – Dominacija Ane Herceg, Primorjašima ukupno 23 zlata

Na ovom je natjecanju sudjelovalo 406 plivača iz 36 klubova a zajedničkim ga je snagama organiziralo 4 riječka plivačka kluba; PK Kantrida, PK Nevera, PK Rijeka i PK Primorje CO.

Rijeka – Proteklog se vikenda na Bazenima Kantrida održalo Prvenstvo Hrvatske u plivanju u 25-metarskim bazenima. Na ovom je natjecanju sudjelovalo 406 plivača iz 36 klubova a zajedničkim ga je snagama organiziralo 4 riječka plivačka kluba; PK Kantrida, PK Nevera, PK Rijeka i PK Primorje CO.

Prvoga dana natjecanja, u petak zapažene je nastupe zabilježila Ana Herceg koja je najprije u jutarnjoj utrci na 400 slobodno oborila mlađejuniorski rekord Hrvatske da bi zatim u popodnevnom finalu oborila i juniorski državni rekord kojeg je 30 godina držala Anamarija Petričević. Ovim je rezultatima Ana osvojila prvo mjesto u mlađejuniorskoj i juniorskoj konkurenciji te srebro u mlađeseniorskoj i seniorskoj konkurenciji. U mlađejuniorskoj štafeti 4×200 slobodno do zlata su doplivale Ana Erceg, Eva Stanković, Anja Mikić i Marta Morić, dok su u juniorskoj konkurenciji zlato osvojile Eva Stanković, Ana Juričić, Ana Herceg i Marija Maduna. Pojedinačna juniorska zlata osvojili su plivači Antonio Rajković na 50 prsno te Ognjen Marić u utrci 100 mješovito. Srebrna su odličja prvog dana natjecanja osvojili Tina Čudina na 50 prsno, junior Duje Franić na 100 mješovito. Duje je također osvojio drugo mjesto i u mlađeseniorskoj konkurenciji kao i Marin Ercegović na 50 slobodno. Viceprvaci Hrvatske u seniorskoj konkurenciji postali su Saša Gerbec na 50 prsno, Ana Matković na 100 mješovito, muška štafeta 4×200 slobodno za koju su plivali Andrej Ivanović, Noa Kovačić, Duje Franić i David Haring, te ženska štafeta 4×50 slobodno za koju su plivale Ana Matković, Marija Maduna, Anja Juričić i Sara Knežević. Brončana odličja u petak su osvojili junior Noa Kovačić na 50 leđno, Ognjen Marić na 100 mješovito i Marin Ercegović na 50 slobodno u seniorskoj konkurenciji.

Drugoga dana natjecanja nastavila se dominacija Ane Herceg. Ana je u subotu osvojila šest zlatnih i dvije srebrne medalje te je tri puta obarala mlađejuniorski rekord. U jutarnjim je utrkama osvojila dva mlađejuniorska zlata na 400 mješovito i 200 slobodno srušivši rekord na 200 slobodno koji je to tada držala Sanja Jovanović. U popodnevnim je utrkama Ana najprije na 400 mješovito postavila novi mlađejuniorski rekord, osvojila zlato i u juniorskoj konkurenciji te srebra u mlađeseniorskoj i seniorskoj konkurenciji. U utrci na 200 slobodno ponovno je rušila rekord te je time postala apsolutna pobjednica osvojivši zlato u svim kategorijama. Srebrna su odličja u subotu osvojili Marin Ercegović u seniorskoj i mlađeseniorskoj konkurenciji na 100 leptir, te mlađeseniorskoj konkurenciji na 200 slobodno. Srebrna je također bila i seniorska štafeta 4×100 slobodno u sastavu Marin Ercegović, Ognjen Marić, Noa Kovačić i Andrej Ivanović. Treća mjesta u subotnjim su utrkama osvajali Eva Stanković na 400 mješovito u mlađejuniorskoj i juniorskoj konkurenciji, Ana Matković također na 400 mješovito u seniorskoj konkurenciji, senior Andrej Ivanović na 200 slobodno, te juniorska ženska štafeta 4×100 slobodno u sastavu Marija Maduna, Anja Juričić, Kristina Vuković i Sara Knežević.

Trećeg i posljednjeg dana natjecanja u nedjelju, Primorjaši su ukupno doplivali do deset zlata, četiri srebra i šest bronci uz još jedan oboren mlađejuniorski rekord Ane Herceg na 200 mješovito. Ana je ovom pobjedom pobijedila u svim kategorijama osim u seniorskoj gdje je prvo mjesto prepustila klupskoj kolegici Ani Matković. Četverostruko zlato u svim kategorijama Ana Herceg je osvojila i u utrci na 200 leđno. Zlatnu mlađeseniorsku i srebrnu seniorsku medalju osvojio je Marin Ercegović na 100 slobodno, dok je juniorska ženska štafeta pobijedila suparnice u utrci 4×100 mješovito. Za Primorje CO plivale su Kristina Vuković, Tina Čudina, Ema Krajinović i Marija Maduna. Mlađa juniorka Eva Stanković u najdužoj ženskoj disciplini prvenstva 800 slobodno otplivala je odlično, i s tim rezultatom ukupno je osvojila srebro u mlađejuniorskoj i juniorskoj konkurenciji dok je u mlađeseniorskoj i seniorskoj konkurenciji bila brončana. Juniorka Marija Maduna osvojila je trostruku broncu u kategorijama seniora, mlađih seniora i juniora, kao i mlađejuniorska ženska štafeta 4 x 100 mješovito u sastavu Ana Herceg, Tina Čudina, Anja Mikić i Eva Stanković.

Plivači PK Primorje CO su na ovom Prvenstvu ukupno osvojili 57 medalja od čega 23 zlata, 20 srebra i 14 bronci uz sedam oborenih rekorda Ane Herceg.