Položeni vijenci i održana svečanost povodom Dana oslobođenja Rijeke

Župan Komadina uputio je čestitku građanima Rijeka kao i svima koji su taj 3. svibnja dočekali kao dan slobode. -Rijeka je tog dana ponovno postala jedinstvena, slobodna i bez neprirodne granice, te počinje njen novi uzlet, rekao je župan.

Rijeka – Povodom Dana oslobođenja Rijeke od fašizma, predstavnici Grada Rijeke i Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke kao i delegacija Primorsko-goranske županije položili su vijence na spomen obilježja na više lokacija na području grada Rijeke.

U prigodi 76. obljetnice oslobođenja Rijeke od fašizma u Drugom svjetskom ratu, odavanju počasti poginulima polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća na Spomenik oslobođenja na Delti, uz gradonačelnika Obersnela i zamjenike gradonačelnika Marka Filipovića i Nikolu Ivaniša, predstavnike Udruge antifašista i antifašističkih boraca grada Rijeke, Saveza antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije, vijence su položili i predstavnici MUP-a PU primorsko-goranske i drugih institucija te udruga i političkih stranaka.

Župan Komadina uputio je čestitku građanima Rijeka kao i svima koji su taj 3. svibnja dočekali kao dan slobode. -Rijeka je tog dana ponovno postala jedinstvena, slobodna i bez neprirodne granice, te počinje njen novi uzlet, rekao je župan.

U Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskoga primorja održana je i svečanost.

Na svečanosti su govorili predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke Dragutin Rađenović i gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel. Čestitajući svim Riječankama i Riječanima 76. godišnjicu oslobođenja Rijeke u Drugom svjetskom ratu, zahvalili su se svim borcima i sudionicima Narodnooslobodilačke borbe na slobodi koju su izborili za sve nas i omogućili Rijeku kakva je danas.

Svečanost su veličali i zamjenici riječkog gradonačelnika Marko Filipović i Nikola Ivaniš, zamjenica župana Primorsko-goranske županije Marina Medarić, rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić-Samaržija, načelnik Policijske uprave primorskog-goranske Tomislav Dizdar, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista PGŽ-a Dinka Tamaruta te riječki nadbiskup Ivan Devčić.

-Bližio se kraj rata i vrhovni komandant Jugoslavenske armije drug Tito donosi stratešku odluku – čim prije izbiti sa svojim snagama na rijeku Soču, koja je privremeno granica između hrvatskog i slovenskog naroda, a da bi se time dobila jača pozicija za pregovore o granicama nakon završetka rata. Naša 13. divizija dobila je zadatak štititi desni bok, tj. držati Liku i Gorski kotar, dok su 19. i 26. dalmatinska divizija prodirale prema sjeveru, duž obale. Sva brda oko Rijeke bila su posve gola i dobro utvrđena, tako da je za oslobođenje Rijeke dalo živote dvije tisuće boraca. Primjerice, za oslobođenje milijunskog grada Pariza poginulo tri tisuće osoba, što vojnika američke vojske, što pripadnika francuskog pokreta otpora. Opatija je oslobođena 28. travnja, pa je njemačka komanda shvatila da im se priprema obruč i onda su se povukli prema Ilirskoj Bistrici, ali dalje nisu mogli pa su se predali. Strateškom odlukom vrhovnog komandanta omogućeno je da se matici zemlji vrate svi teritoriji koji su nepravedno poslije Prvog svjetskog rata pripali Italiji, kazao je predsjednik UABA-e Rijeka, Dragutin Rađenović.

Gradonačelnik je istaknuo kako moramo govoriti o kontinuitetu antifašizma, koji je utkan u sve pore našega grada, u sve segmente ove društvene zajednice.
-Nije dovoljno samo upaliti svijeću ili položiti vijenac. Važnije od toga je naša opredijeljenost i naša odlučnost da se suprotstavimo relativizaciji zločinačkog karaktera i idejama koje vode do moralne propasti društva, da prodrmamo odgovorne državne institucije koje zatvaraju oči pred profašističkim raspoloženjima i oživljavanjima ustaške simbolike. A usput donose i oslobađajuće presude za takve pokušaje. Dosta je toga!, poručio je gradonačelnik Obersnel.

Dodao je kako cijeneći antifašizam dokazujemo da poštujemo sve velike žrtve podnesene i u narodnooslobodilačkoj borbi i u Domovinskom ratu koje su nas dovele do pobjede i slobode i omogućile da danas  živimo u miru, govorimo svojim jezikom, gradimo svoju zemlju i u njoj vrijednosti koje u središtu imaju čovjeka i njegovu ljudskost, a ne rasno, vjersko ili bilo koje drugo određenje.

-Ponosan sam na ostavštinu naših djedova kao što sam ponosan što je Rijeka u mojih 21 godinu kao gradonačelnika Rijeke bila i ostala ‘bedem obrane antifašizma’, oaza tolerancije, različitosti i mentalne otvorenosti u današnjoj Hrvatskoj. Uvjeren sam da će tako i ostati!, zaključio je Obersnel.