Predložene izmjene procedure prodaje gradskih poslovnih prostora

Novom se odlukom predlaže ukidanje propisanih kriterija ekonomske opravdanosti i kriterija racionalnosti održavanja poslovnog prostora iz članka, koji u praksi onemogućavaju prodaju poslovnih prostora, iako postoji interes poduzetnika za kupnjom gradskih poslovnih prostora.

Rijeka – Gradskom vijeću na raspravu i usvajanje poslan je prijedlog izmjena Odluke o kupoprodaji poslovnog prostora u vlasništvu Grada Rijeke. Novom se odlukom predlaže ukidanje propisanih kriterija ekonomske opravdanosti i kriterija racionalnosti održavanja poslovnog prostora iz članka, koji u praksi onemogućavaju prodaju poslovnih prostora, iako postoji interes poduzetnika za kupnjom gradskih poslovnih prostora.

Naime, gradskom odlukom koja je trenutno na snazi, a usvojena je 2019. godine, pored zakonskih kriterija, propisani su i dodatni kriteriji za prodaju poslovnih prostora. Dodatni kriteriji uvedeni su s ciljem da se prodaju poslovni prostori u kojima nema potrebe za izvođenjem značajnih radova na samom održavanju prostora ili zajedničkim dijelovima zgrade u kojoj se prostor nalazi, pa time niti izdvajanja značajnijih financijskih ulaganja, a koji pri tome ostvaruju prihod zakupnine. U praksi, na ovaj način se nije uspio prodati niti jedan prostor u zakupu, dok je od 31 poslovnog prostora povjerenstvo tek u 12 slučajeva donijelo pozitivno rješenje.

Stoga se predlaže da se kod prodaje poslovnih prostora u zakupu isključivo primjenjuju uvjeti propisani zakonom. Prema zakonu, ne može se prodati poslovni prostor koji kumulativno ispunjava sljedeća četiri uvjeta, a to da je se nalazi u nultoj ili prvoj zoni gradova i općina, da je ulični poslovni prostori s izlogom koji gleda na uličnu stranu, da se nalazi u razizemlju (suterenu) te čija je vrijednost zakupnine za 15 godina jednaka procijenjenoj vrijednosti nekretnine ili veća od procijenjene vrijednosti nekretnine. Ukoliko jedan od kriterija nedostaje, poslovni prostor može ići na prodaju.

„Dodatni kriteriji za prodaju poslovnog prostora da trajanje zakupa mora biti minimalno pet godina, da prostor ne smije biti dan u podzakup i da zakupnik nema nikakvih financijskih dugovanja prema proračunima Grada Rijeke i Republike Hrvatske, dobavljačima i djelatnicima“, kazala je na gradonačelnikovom kolegiju pročelnica Odjela za gospodarenje imovinom Denis Šulina.

Nadalje, kod prodaje slobodnih poslovnih prostora predlaže se izmjena gradske odluke, na način da Grad Rijeka može prodati slobodan poslovni prostor ako se radi o poslovnom prostoru kojeg je Grad suvlasnik u idealnom dijelu ili ako se radi o poslovnom prostoru za koji povjerenstvo utvrdi da nije u funkcionalnom stanju te da su potrebna znatna financijska sredstva da bi se poslovni prostor doveo u funkcionalno stanje.

Nakon što budu zaprimljeni zahtjevi trenutnih kupaca za kupnjom poslovnog prostora kojem su u zakupu, gradonačelnik Gradskom vijeću predlaže popis poslovnih prostora, koji se nakon usvajanja mora i javno objaviti. Nakon toga poslovni se prostor u zakupu može dati na prodaju bez raspisivanja javnog natječaja.

Za razliku do poslovnih prostora u zakupu, slobodni poslovni prostori prodaju se isključivo putem javnog natječaja.

Kako je kazao gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, Grad Rijeka trenutno ima restriktivnije kriterije za prodaju poslovnih prostora nego što je zakon to propisao.
„Praksa je pokazala da je prodaja te imovine nemoguća, a intencija je predložene odluke da na zahtjeve zakupnika možemo lakše odgovoriti. Prodajom prostora povećali bi se prihodi gradskog proračuna. Naša intencija je da svi prihodi koji se ostvare od eventualne prodaje poslovnih prostora budu prvenstveno uloženi u vrtiće i škole koje u određenom dijelu možda i nemaju standard koji bi trebale“, poručio je gradonačelnik Filipović.

Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o kupoprodaji poslovnog prostora u vlasništvu Grada Rijeke prošao je savjetovanje sa zainteresiranom javnošću, tijekom kojeg su pristigla tri primjedbe.