Predstavljena knjiga „Sustav HLA u kliničkoj praksi“

Udžbenik je namijenjen studentima, zdravstvenim djelatnicima kojima je poznavanje ovog sustava bitno u kliničkoj praksi, ali i svima onima koji o ovom sustavu žele naučiti nešto više“, istaknula je Katalinić.

Rijeka – Povodom obilježavanja 50. obljetnice od osnutka Laboratorija za tipizaciju tkiva u Rijeci, u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održano je predstavljanje knjige „Sustav HLA u kliničkoj praksi“.

Prema riječima mr.sc. Nataše Katalinić, voditeljice Laboratorija za tipizaciju tkiva Kliničkog zavoda za transfuzijsku medicinu KBC-a Rijeka, koja uz prof.dr.sc. Sanju Balen, predstojnicu Kliničkog zavoda za transfuzijsku medicinu KBC-a Rijeka autorica ove knjige, odnosno udžbenika, on je nastao kao posljedica nedostatka odgovarajuće literature na hrvatskom jeziku, s čime su se obje susrele tijekom dugogodišnjeg rada sa studentima, ali i zbog potreba kolega liječnika.

„Udžbenik je zamišljen kao prikaz sustava HLA s naglaskom na njegov klinički značaj gdje smo posebno izdvojile kliničku važnost u transplantaciji organa u transfuzijskoj medicini i dijagnostici bolesti. Udžbenik je namijenjen studentima, zdravstvenim djelatnicima kojima je poznavanje ovog sustava bitno u kliničkoj praksi, ali i svima onima koji o ovom sustavu žele naučiti nešto više“, istaknula je Katalinić.

Osim samih autorica i recenzenta prof.dr.sc. Tonija Valkovića koji su govorili o knjizi, uvodne riječi uputili su i dekan Medicinskog fakulteta prof. dr. Goran Hauser i zamjenik riječkog gradonačelnika prof. dr. Goran Palčevski.

„Ove godine obilježavamo 50 godina od prve transplantacije bubrega izvedene u Rijeci i valja istaknuti kako je transplantacijski program nešto po čemu je Rijeka postala poznata na širem području. Rekao bih i da je postala i svojevrstan transplantacijski centar na području jugoistočne Europe i time se upisala ma medicinski kartu“, rekao je zamjenik Palčevski i dodao kako Grad Rijeka kao dio mreže Zdravih gradova potiče suradnju sa zdravstvenim ustanovama u sklopu brojnih projekata. „Kada se govori o većim projektima vezanim za zdravstvo moram istaknuti važnost izgradnje nove Bolnice za majku i dijete koja bi trebala biti gotova polovicom iduće godine, a ono na čemu trenutno radimo je i program zdravstvenog odgoja kojeg vjerujemo da ćemo kroz dvije godine, a po uzoru na program građanskog odgoja i obrazovanja, uvesti u riječke osnovne škole“, zaključio je Palčevski.

Laboratorij za tipizaciju tkiva koji djeluje u okviru Kliničkog zavoda za transfuzijsku medicinu u Kliničkom bolničkom centru Rijeka osnovan je 1971. godine kao prvi takav laboratorij u Hrvatskoj i drugi u tadašnjoj Jugoslaviji. Osnovan je u godini kada je u Rijeci prvi put u tadašnjoj državi obavljena transplantacija bubrega. Laboratorij je od svog osnutka nezaobilazni sudionik u razvoju kliničke transplantacije u Rijeci. Ulaskom Hrvatske u Eurotransplant, 2007. godine, pred laboratorij je postavljen novi izazov. Da bi Laboratorij za tipizaciju tkiva mogao sudjelovati u radu najveće europske organizacije za razmjenu organa, morao je steći akreditaciju iz područja imunogenetike koju dodjeljuje Europska federacija za imunogenetiku. Trebalo je zadovoljiti visoke kriterije u pogledu kadrovskih, tehnoloških, prostornih, stručnih i znanstvenih zahtjeva kako bi se ispunili uvjeti postavljeni prilikom pristupanja europskoj transplantacijskoj zajednici. Uložen je velik napor i učinjeni su svi potrebni koraci – od edukacije novih djelatnika, uvođenja suvremenih metoda, proširenja i uređenja novih prostora do uspostave zahtjevnog sustava kvalitete sukladno standardima Europske federacije za imunogenetiku i zahtjevima Eurotransplanta. Laboratorij za tipizaciju tkiva Kliničkog zavoda za transfuzijsku medicinu KBC-a Rijeka 2008. godine uspijeva ostvariti sve uvjete, steći akreditaciju Europske federacije za imunogenetiku te nastaviti sa svojim radom u sustavu Eurotransplanta. Sve do danas laboratorij svake tri godine ponovno prolazi zahtjevnu inspekciju imunogenetičara iz različitih europskih centara i zadržao je status akreditiranog laboratorija.