Priopćenje “Protiv skupog Energa” povodom nabavke autobusa pogonjenih na stlačeni prirodni plin

U Energu ističu da se razlike u konačnoj cijeni plina za svako pojedino distributivno područje iskazuju zbog nejednakih distributivnih troškova koja odobrava HERA. Distributivni troškovi distributera SPP odnose se na operativne troškove troškove same distribucije te investicijska ulaganja. 

Rijeka – Nakon što je početkom tjedna predstavljeno 10 novih autobusa u ‘voznom parku’ Autotroleja, pogonjenih na stlačeni prirodni plin, iz građanske inicijative Protiv skupog Energa tim su povodom poslali priopćenje za javnost.

Iako su na početku pohvalili nabavku novih autobusa  koji su pogonjeni na stlačeni prirodni plin (SPP), ističući kako je to odlična investicija koja će u budućnosti bitno smanjiti emisiju CO2 te su  pohvalili i najavu uvođenja aplikacija i pametnih autobusnih stajališta na kojima će putnici biti bolje informirani o vremenu dolaska autobusa, upozorili su da treba pripaziti paziti na cijenu pogonskog goriva odnosno plina.

Priopćenje prenosimo u nastavku.

-Autotrolej za razliku od zagrebačkog javnog prijevoza (ZET) nabavlja plin preko porednika – Energa.  ZET u svojoj vlastitoj punionici ima ulaznu cijenu plina od 0,1704 po kWh a Energo u svojoj punionici ima ulaznu cijena plina od 0,2272 kn po kWh što je 33% skuplje. Takva razlika u cijeni sigurno utječe na zaradu i na formiranje cijene putničkih karata u Autotroleju.

U Energu ističu da se razlike u konačnoj cijeni plina za svako pojedino distributivno područje iskazuju zbog nejednakih distributivnih troškova koja odobrava HERA. Distributivni troškovi distributera SPP odnose se na operativne troškove troškove same distribucije te investicijska ulaganja.

Ne znamo kako su na cijenu plina utjecali loša investicijska ulaganja poput Energove kupovine Amga Adrie ali znamo da javni gradski prijevoz ne treba ovisiti o lošim odlukama rukovodstva Energa na čelu sa predsjednikom skupštine Energa Vojkom Obersnelom.

Ono što mora biti jasno je činjenica da Energo ne mora biti posrednik u nabavci plina. Ukoliko udovoljava propisima i tehničkim standardima propisanim zakonom, svatko tko pronađe poslovni interes može otvoriti vlastitu punionicu stlačenog prirodnog plina. Vlasnicima Autototroleja odnosno okolnim općinama i gradovima treba biti u interesu da se autobusi opskrbljuju sa što povoljnijim gorivom pa makar to značilo otvaranje vlastite punionice SPP.

Budućnost povoljnijeg i učinkovitijeg javnog gradskog prijevoza Autotroleja ne treba temeljiti samo na fosilnim gorivima (SPP, nafta) nego i na multi-modalnim rješenjima.

Multimodalnost je inovativan način rada sa onim što već imate kako biste stvorili međusobno povezani sustav rješenja. Novim tehnologijama odnosno uvođenjem aplikacija koja povezuje sve ove načine prijevoza putnicima možemo pomoći da odaberu najbolju rutu i način putovanja za svako putovanje. Imamo primjer javnog prijevoza u Osijeku koji je uveo mogućnost najma električnog automobila. Više vrsta javnog prijevoza poput automobila, električnog romobila, bicikle i autobusa trebaju biti podržani infrastrukturom koja olakšava njihovu upotrebu poput odvojenih traka za bicikle i električne romobile, kao i platforme za dijeljenje vožnje i taksije integrirane u platformu javnog prijevoza. Tako bi putnici mogli planirati cijelo putovanje u jednoj aplikaciji, plaćajući kombinirane cijene i na taj način štedjeli novac.’, stoji u priopćenju Josipa Kukuljana, voditelja građanske inicijative Protiv skupog Energa.