Propada riječki projekt stoljeća? Nepoznata tvrtka zaustavila gradnju najskuplje ceste u Hrvatskoj

Propada riječki projekt stoljeća? Nepoznata tvrtka zaustavila gradnju najskuplje ceste u Hrvatskoj

Foto Screenshot YT

Podsjetimo, u planu je da će cesta D403, duga jedva tri kilometra povezivati luku Rijeka, odnosno kontejnerski terminal na Zagrebačkoj obali, sa čvorom Škurinje, a uz nju rekonstruirat će se i 400 metara pristupnih prometnica, što znači da će trošak izgradnje svakog kilometra ove prometnice iznositi gotovo 150 milijuna kuna.

Rijeka – Projekt izgradnje „najskuplje ceste u Hrvatskoj“, odnosno državne ceste koja je trebala povezati Luku Rijeka i čvor Škurinje, do daljnjeg je na „čekanju“. Kako je danas izvijestio Jutarnji list, u Hrvatskim cestama 11. listopada neće biti otvorene ponude za gradnju nove ceste jer je tvrtka Nekretnine Medulin iz Rijeke uspjela zaustaviti ovaj strateški državni projekt.

Podsjetimo, u planu je da će cesta D403, duga jedva tri kilometra povezivati luku Rijeka, odnosno kontejnerski terminal na Zagrebačkoj obali, sa čvorom Škurinje, a uz nju rekonstruirat će se i 400 metara pristupnih prometnica, što znači da će trošak izgradnje svakog kilometra ove prometnice iznositi gotovo 150 milijuna kuna. Posljedica je to zahtjevnog terena i potrebi izgradnje brojnih objekata – planira se izgradnja tri vijadukta ukupne dužine 516 metara te trotračni tunel Podmurvice dužine 1.263 metra.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 461 milijun kuna bez PDV-a. Trošak će sa 85 posto financirati Europska unija, a preostalih 15 posto osigurat će se iz državnog proračuna. Osim što će omogućiti brže dopremanje i otpremanje tereta u riječku luku, izgradnja ceste D403 otvorit će i potpuno novi ulaz u središte Rijeke, ukloniti postojeća uska grla, skratiti vrijeme putovanja, smanjiti razinu buke i emisiju štetnih plinova te poboljšati razinu cestovne sigurnosti na riječkom području – takav je barem bio plan.

No, taj plan zasad je pokvarila tvrtka u stečaju, koja je podnijela žalbu na natječaj, a prema već dobro viđenom scenariju što se ponavlja na najvećim infrastrukturnim projektima u zemlji. Kako je naveo Jutarnji list, sjedište tvrtke je u Rijeci, a prema sudskom registru, osnivačica je Natalia Liapčenkova, a Marija Jukopila ovlaštena je za zastupanje. Obje su državljanke Rusije prijavljene na istoj adresi stanovanja u gradu Elektrostalu. Njih dvije su tvrtku preuzele 17. kolovoza 2017. Do tada je vlasnik tvrtke, uz Liapčenko, bio i Anatolij Kiriljin iz Moskve.

Tvrtka je prijavljena za širok spektar djelatnosti – poslovanje nekretninama, čišćenje objekata, izvođenje radova u građevinarstvu, ugostiteljstvo, javni cestovni prijevoz i drugo. U Poslovnoj Hrvatskoj kao član Uprave navodi se Ivan Gjurišić, jedan od najpoznatijih stečajnih upravitelja koji je sudjelovao 1312 stečajnih postupaka. Prema istom izvoru, tvrtka već godinama nema nijednog zaposlenog, ali je u 2017. godini zabilježila prihod od 457.200 kuna i na kraju godine gubitak od 179.500 kuna.

Ovako bi trebala izgledati trasa nove ceste…